Український пенсіонер як жертва соціальної катастрофи

Мільйони пенсіонерів продовжують страждати від «реформаторських» нововведень правлячої коаліції.

Країна з 10 мільйонами жебраків

«На даний час ціни зросли на все на 200-300%. А розмір пенсій підвищився на кілька процентів. Реально відбувається геноцид пенсіонерів. Якщо реально не підняти мінімальний розмір пенсій, то скоро пенсіонери будуть вмирати від голоду. Вчора бачив у магазині бабусю років 70, яка розплакалася біля каси в магазині, тому що в неї не вистачало коштів на буханку хліба. І це не поодинокий випадок не тільки в Києві – я думаю, що в маленьких містах ситуація набагато гірша.

Тому, прошу терміново вжити необхідних заходів для підняття мінімального розміру пенсій хоча б до 2 500,00 гривень» – такий текст кожен бажаючий може прочитати на сайті петицій до Президента України.

Це звернення – лише один крик розпачу серед багатьох інших. Мільйони трударів, які все своє життя сумлінно працювали та розбудовували державу, після виходу на заслужений відпочинок, опинилися на узбіччі життя. Влада старанно робить вигляд, що проблеми пенсіонерів її не обходять, і не збирається виправляти становище. А тим часом 90% українських пенсіонерів переступили межу бідності. Адже переважна кількість пенсіонерів в Україні - понад 10 мільйонів чоловік - отримують пенсії нижче середньої, тобто до 1400 гривень. Це приблизно 63 долари на місяць або 2 долари на день. Згідно з методологією Світового банку і ООН, що визначають межу бідності на рівні 5 доларів на день, то понад 90% українських пенсіонерів вже живуть за цією межею. І ситуацію виправити ой як нелегко – адже внаслідок старіння населення України з кожним роком пенсіонерів ставатиме все більше, а тих, хто їх утримує – менше. Уже зараз в Україні пенсіонерів на 500 000 більше, ніж тих, хто працює і платить соціальні внески.

Жебрацька подачка пенсіонеру

А що ж робить влада в той час, коли переважна більшість пенсіонерів прокидається вранці з думками про те, як пережити ще один день, коли ціни в країні зросли на 75%, коли люди не можуть зробити вибір купити їжу чи заплатити за комунальні послуги чи ліки? А влада гучно анонсує заплановане підвищення мінімальної зарплати на 13%, що становитиме 160 гривень – з 1218 грн. до 1378 грн, а мінімальної пенсії – на ті ж 13%, тобто тільки на 124 гривні – з 949 грн до 1074 грн. Невже влада сподівається, що населення мовчки проковтне цю, інакше й не скажеш, подачку? Якщо так, тоді цинізму правлячої коаліції немає меж. Адже на фоні інфляції та зростання цін на товари та тарифи це відверте знущання – ці виплати аж ніяк не вирішать фінансових проблем українців.

«Останні півтора року зарплати і пенсії були заморожені. А за цей час, навіть якщо брати офіційну статистику, ціни в країні зросли на 75% і продовжують зростати. І це вже не кажучи про ліки, ціни на які прив'язані до курсу долара і які піднялися втричі. Набагато більше, ніж на 75%, підвищилися ціни і на «комуналку» – газ, приміром, подорожчав в сім разів, – заявив лідер парламентської фракції Опозиційного блоку у Верховній Раді Юрій Бойко. – Влада, як мінімум, зобов’язана проіндексувати всі зарплати та пенсії на 75%, відповідно до нинішніх умов».

Парламентські баталії останнього часу яскраво засвідчили всім українцям, що правляча коаліція піклується лише про особисте збагачення, а до проблем простого народу їй діла немає. Лише Опозиційний блок послідовно та наполегливо продовжує відстоювати інтереси простих українців. За останні півроку Опозиційний блок вніс на розгляд парламенту більше 50 соціальних законопроектів. У тому числі і законопроекти, які пропонували введення мораторію на підвищення комунальних тарифів, проведення індексації пенсій і зарплат, обмеження до 15% торговельної надбавки на товари першої необхідності та соціальні медикаменти, повернення пільг ветеранам війни, афганцям і чорнобильцям. Але всі ці законопроекти «ховаються» в парламентських комітетах і не вносяться до порядку денного! Лише останнім часом в уряді згадали про доходи громадян – але й не дивно, вибори на носі, і шансів на те, що владі знову вдасться обдурити людей – дуже мало. Все більше громадян підтримують Опозиційний блок – про це свідчать і результати соцопитувань, і настрої народу.

Владі час «роззути очі»

А здавалося б, як мало потрібно будь-якому політику з правлячої коаліції для того, щоб ближче познайомитися з рівнем життя пенсіонерів. Варто лише пройтися вулицями міст і районних центрів. Неозброєним оком можна помітити величезну кількість дідусів і бабусь, які на узбіччях торгують нехитрим крамом: хтось перепродує цигарки та госптовари, а хтось змушений навіть вже продавати домашні речі. Людям просто нема за що жити.

– Ось торгую сірниками, милом та всіляким дріб’язком, – розповідає Оксана Михайлівна Бирюк з Василькова, яка щодня приїздить до Києва з надією трохи заробити. – Змушена, бо пенсії не вистачає навіть заплатити за новими тарифами. Добре, що діти допомагають, а то й не знаю, щоб б робила. Хоч купуй сама в себе вірьовку й лізь у зашморг! Чому я після того, як півстоліття пропрацювала на державу, змушена тепер животіти? Ні ліків пристойних купити не можу, ні їжі – сиджу на кефірі та картоплі.

Але найстрашніше те, що на вулицях катастрофічно збільшилася кількість літніх людей, які просять милостиню. Серед них легко можна відшукати колишніх інженерів, вчителів, докторів наук та лікарів. Ті, хто колись був цвітом нації тепер змушені йти з простягнутою рукою до людей і принизливо просити хліба. Тому й не дивно, що останнім часом побільшало самогубств серед пенсіонерів. Згадаймо хоча б випадок у Харківській області. Там самотній пенсіонер-інвалід звів рахунки з життям. Він підрахував, що до наступної пенсії просто не доживе – в будинку не залишилося ні картоплі, ні крупів, ні хліба. У передсмертній записці старий зазначив: «Мені соромно бути жебраком. Я самотній, і подбати про мене може тільки держава. Але державі я не потрібний». Або нещодавнє самогубство на Київщині – ветеран війни з Ірпеня, покинутий державою напризволяще, залишившись сам-на-сам з важкою хворобою, не витримав і перерізав собі вени.

Не словом, а ділом

Але ні – навіть такі жахливі події не справляють враження на високих урядовців. Ідучи на місцеві вибори більшість політичних сил обіцяє швидке відродження економіки, чергові реформи в освіті та медицині, але майже всі забувають про потреби пенсіонерів і пільгових категорій населення. Поки що тільки політична партія Опозиційний блок підготувала та внесла на розгляд законопроект, який передбачає індексацію та підвищення всіх зарплат і пенсій на 75%. Згідно з ним, якщо пенсіонер отримує 1200 гривень пенсії, то вона повинна збільшитися до 2100 – на 900 гривень. Або ж, наприклад, вчителю або лікарю нараховують 2 900 гривень зарплати, то після індексації вона повинна збільшитися на 2175 гривень і становити 5075 гривень на місяць.

Опозиціонери стверджують, влада нарешті повинна усвідомити, що індексація зарплат і пенсій на рівень інфляції – це її прямий та невід’ємний обов'язок.

 «Після перемоги Опозиційного блоку на виборах ми, в першу чергу, проіндексуємо доходи громадян і пенсіонерів відповідно до рівня інфляції, повернемо пільги та надбавки всім пільговим категоріям населення, – стверджує голова Опозиційного блоку Київщини Олександр Качний. – Крім того, ми притягнемо до відповідальності всіх тих, хто винен в тому, що країна опинилася на краю економічної та соціальної прірви. Час безвідповідальних політиків минув – до влади повинні прийти професіонали, які знають, як врятувати становище, ті, хто усвідомлює свою відповідальність перед народом України».