Країна, яка живе за рамками закону

За останні півтора року Україна стала країною, де про верховенство права говорять хіба що в юридичних вишах. Закони неприкрито порушуються, розпочинаючи знизу й закінчуючи на найвищому державному рівні.

Як наслідок маємо – розгул радикалізму та тероризму; несанкціоновану Верховною Радою продуктову блокаду Криму та життя поза рамками закону цілих областей.

Вибухо­небезпечна ситуація

У ніч на 27 вересня в Одесі під стінами СБУ пролунав вибух. У ЗМІ його назвали найпотужнішим за останній рік – попередньо експерти оцінили його силу в 5 кілограмів у тротиловому еквіваленті. У МВС подію кваліфікували як терористичний акт. На щастя, цього разу обійшлося без людських жертв.

Терористичні акти, до яких причетні радикальні течії, стали жахливою візитівкою сьогоденної України. Згадаємо події 31 серпня під стінами Верховної Ради, коли активіст «Свободи» жбурнув у ряди Нацгвардії бойову гранату і вбив трьох та покалічив десятки військовослужбовців. На цьому тлі побиття активістами «Радикальної партії» та «Свободи» міліціонерів, у день голосування за зміни до Конституції України, виглядають «невинними забавами». Але факт залишається фактом – лідерів цих екстремістів досі не названо і не покарано.

Так само не названо винних у перестрілці силовиків і «Правого сектору» в Мукачевому (відбулася 11 липня 2015 року, – «Тиждень Київщини»), під час якої загинуло четверо та поранено 13 осіб. Тоді Генпрокуратура заявила про чотирьох затриманих бійців «Правого сектору». Через два місяці після перестрілки губернатор Закарпатської області Геннадій Москаль розкритикував звіт Тимчасової слідчої комісії щодо Мукачівських подій.

«Не прозвучало конкретних фактів, не названо жодного прізвища: ні бійців ПС, ось, винна СБУ, винна міліція... Лекцію прочитали, а всі на Закарпатті запитують: що ж вони тут робили місяцями? Випили весь запас води мінеральної для іноземних делегацій, і на цьому все закінчилося», – у притаманному йому різкому стилі заявив Геннадій Москаль.

Аналізуючи події останніх півтора років можна констатувати – держава не спроможна приструнити радикалів. Ухвалений на початку 2014 року закон про «Екстремістську діяльність» не виконується повною мірою. У кращому випадку арештовують виконавців терористичних актів, у той час як замовники та організатори продовжують планувати чергову провокацію.

Продуктова блокада Криму

Два тижні тому, 20 вересня, на трьох сухопутних пропускних пунктах до Криму розпочалася продуктова блокада півострова. Кримські татари перекрили автомагістралі і припинили пропускати вантажівки з товаром на анексовану територію. Акцію підтримали ветерани АТО з добровольчих батальйонів – «Правого сектору» та «Донбасу».

bezzakonnya v 2

 

Згодом, відчувши, що на темі блокади можна добре попіаритися напередодні місцевих виборів, до акції долучився депутат Володимир Парасюк. Приїзд останнього не обійшовся без скандалу. Парасюк прибув на пропускний пункт Чаплинка за кермом броньованого позашляховика, який було передано волонтером із Канади для одного з українських батальйонів АТО. Однак, за словами радника міністра інформаційної політики Олександра Бригинця, автомобіль до військових так і не потрапив і дивним чином опинився в депутата.

Але повернемося до блокади. За тиждень до початку акції на кордоні з Кримом, лідер меджлісу, депутат Рефат Чубаров у стінах Верховної Ради анонсував перекриття адміністративної межі з окупованим Кримом. Тобто український парламент не ухвалював ніякого закону про початок продуктової блокади Кримського півострова, і не припиняв дію закону «Про створення вільної економічної зони «Крим». Отже, все що зараз діється на КПП – відбувається поза рамками українського законодавства.

Анексія Криму відбулася понад рік тому. Що заважало лідеру меджлісу лобіювати на законодавчому рівні блокаду півострова весь цей час? Невідомо. І чому тільки сьогодні, коли завдяки мінським угодам припинився вогонь на сході, татари наважились на цей крок? Відповідь можна шукати в матеріальній площині. За три дні після початку акції Рефат Чубаров закликав Кабінет Міністрів відкрити на кордонах із Кримом… спеціальні логістичні та торгівельні центри, через які будуть проходити всі товари, що їдуть до півострова та з нього. Тобто створити «посередника» між українськими товаровиробниками та покупцями з Криму. А хто ним буде, стане відомо з вивісок на цих торгівельних центрах.

Для Одеси закон не писаний

Із призначенням Михаїла Саакашвілі на посаду губернатора Одещини, ця область стала територією експериментів з обходження законів на вищому державному рівні.

Порушення закону розпочалося з прийняття новим губернатором українського громадянства. Ставши українцем, пан Саакашвілі не відмовився від грузинського паспорта. А як відомо – подвійне громадянство в державних службовців категорично заборонено українськими законами. Зокрема, пункт 2 частини 2 статті 9 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» стверджує, що повноваження голів місцевих державних адміністрацій припиняються в разі виявлення факту подвійного громадянства.

Так само не хотіла розлучатися з російським громадянством і заступниця Саакашвілі Марія Гайдар, посилаючись на приклад свого нового шефа. Але через масові обурення українців цим фактом, пізніше вона повідомила, що написала заяву про відмову від громадянства Росії.

У порушенні українського законодавства Михаїла Саакашвілі звинувачували і його колеги. Так, на одній із нарад із Президентом, голова Дніпропетровської облдержадміністрації Валентин Резніченко натякнув, що інші губернатори не можуть похвалитися такими масштабними реформаторськими планами як у Саакашвілі просто тому, що діють згідно із законом.

«Я хочу, щоб ви зрозуміли, що весь цей час інші теж працюють... Наприклад, я не мислю категоріями, як мислить пан Саакашвілі, я вважаю, що там є якісь складнощі із законом, і ми не маємо повноважень, на жаль, на такі дії, на які губернатори не мають повноважень. Для того щоб виконувати закон, спочатку Кабінет Міністрів повинен скасувати свої підзаконні акти, і ВР повинна їх змінити, або пан Давид (Сакварелідзе, заступник генпрокурора, – ред.) буде приходити до мене в першу чергу», – передає слова Резніченка телеканал «112 Україна».

Голова Одеської ОДА Михаїл Саакашвілі тоді вирішив вставити ремарку і підтримати колегу.

«Дійсно, закон не передбачав того, що ми тут робимо», – погодився він.

ПРЯМА МОВА

Юрій БОЙКО, лідер Опозиційного блоку:

- Сьогодні в Україні чи не вперше за всю історію Незалежності панує беззаконня. Ця жахлива ситуація перешкоджає економічному та соціальному розвитку країни.

Верховенство права – це фундаментальний правовий принцип і правова доктрина, яка передбачає, що жодна людина не є вище закону, що ніхто не може бути покараним державою, окрім як за порушення закону, і що ніхто не може бути засудженим за порушення закону іншим чином, ніж у порядку, встановленому законом.

Після перемоги на виборах Опозиційний блок буде втілювати в життя програму невідкладних дій, одним із п’яти пунктів якої є введення диктатури закону, приборкання радикалів і забезпечення безпеки українців.

Замість епілогу

Кілька років тому до Києва приїздив син американського віце-президента, прокурор штату Делавер – Джозеф «Бо» Байден з лекцією на тему «Боротьба з корупцією та судова система».

«Закон один для всіх, – сказав тоді під час виступу Байден. – Він стосується як просто громадян, так і установ, чиновників, прокурорів і суддів».

Як передає «Радіо Свобода», посилаючись на визначних постатей з американської історії, син віце-президента заявив, що люди, отримавши важелі влади, можуть піддатися спокусі. Стримуючим важелем для них, пояснює Байден, може бути невідворотність закону. І з американським прокурором неможливо не погодитися.