Ліквідація ліквідаторів: як уряд поставив хрест на чорнобильцях Київщини

В Україні сьогодні живе понад два мільйони «чорнобильців» – це люди, які ліквідовували наслідки техногенної катастрофи на Чорнобильській АЕС та потерпілі від трагедії.

Приблизно 700 тисяч із них – жителі Київської області. На порозі 30-ї річниці з дня аварії на ЧАЕС уся ця армія людей виявилася нікому не потрібною.

Заощадити будь-якою ціною

На початку 2015 року вступив в силу закон, прийнятий правлячою коаліцією, «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (№1577). Він скасував основні пільги та виплати, які люди отримували роками, і це боляче вдарило по чорнобильцях Київщини, яких в області налічується 664 тисячі. Прикро, але уряд Яценюка вирішив економити не тільки на дорослих, а й на дітях. З усіх політичних сил проти відміни пільг для чорнобильців послідовно виступав лише Опозиційний блок. Тож не дивно, що по всій країні чорнобильські організації приєднуються до опозиції.

chernobil 2 V

 

«Ухвалений закон ліквідував четверту чорнобильську зону. Скасована вся 23 стаття цього закону про компенсації та пільги жителям, які відносяться до 4-ї категорії постраждалих. Словом, скасовуються всі раніше передбачені пільги для цієї категорії, – розповідає «Тижню Київщини» Іван Дерда, голова Київської обласної організації «Союз Чорнобиль України». – Значні зміни внесено до 30 статті закону – про пільги для дітей, постраждалих в результаті аварії. Якщо раніше батьки таких дітей не платили за дитячий садок, то тепер – платять. Скасовано також санаторно-курортне лікування для громадян 2-ї, 3-ї і відповідно 4-ї категорій і постраждалих дітей. Право на санаторно-курортне лікування залишилося тільки в громадян, які належать до першої категорії та дітей-інвалідів, чия інвалідність пов’я­зана з чорнобильською катастрофою».

Ухвалений правлячою коаліцією закон також скасував доплати за роботу в Чорнобильській зоні. Наприклад, якщо раніше люди, у яких не було категорії, приїжджали працювати в Чорнобильську зону, то вони отримували за це компенсацію. Сьогодні цього нема. Як нема і безкоштовного харчування для десятків тисяч школярів області.

Убивці соціального захисту

Напередодні місцевих виборів, які відбудуться у жовтні 2015 року, деякі політики намагаються спекулювати на темі чорнобильців. Зокрема, лідерка партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко в інтерв’ю «5 каналу» звинуватила коаліційний уряд у позбавленні чорнобильців пільг. Але уряд Яценюка був не першим, хто забрав гроші в ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Насправді, саме уряд Тимошенко в далекому 2007 році завдав першого болючого удару по соціальному забезпеченню, у тому числі і чорнобильців. До речі, за Закон «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (про який ми говорили вище) парламентська фракція партії «Батьківщина» проголосувала майже повним складом –15 депутатів, включаючи Юлію Тимошенко.

«Законом про Держбюджет на 2008 рік Юлія Тимошенко скасувала норми, і внесла зміни в 103 законодавчі акти, вигрібши з бюджету всю соціалку, – говорить голова Київської обласної організації «Союз Чорнобиль України». – Вона знищила все, що стосується соціального захисту всіх верств населення».

Тоді чорнобильців – людей, які поклали своє здоров’я заради безпечного життя і майбутнього мільйонів українців – позбавили фактично всіх прав.

«Ліквідатори, які захищали світ від радіації – може це зараз не вважається геройством – сьогодні безправні. Вони не можуть реалізувати свої конституційні права ані на побутовому, ані в судовому порядку», – говорить Іван Дерда.

Чорнобильці – єдиний прошарок в Україні, який не погодився з діями уряду Тимошенко у 2007 році. Вони зверталися до судів і вигравали їх, страйкували, але Тимошенко тоді, як і Яценюк сьогодні, були глухі до їхніх вимог.

Доведені до зубожіння

Позбавлення пільг і соціального захисту – не єдиний «подарунок» від коаліційного уряду чорнобильцям Київщини.

У 2013 році розмір мінімальної пенсії в Україні коливався на рівні 150 доларів США у гривневому еквіваленті. Для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС мінімальна пенсія тоді становила приблизно 300 доларів, а максимальна – 1150.

Сьогодні, через галопуючу інфляцію і зростання курсу валюти, до яких довела політика уряду, мінімальна чорнобильська пенсія становить трішки більше 100 доларів.

«Але цифра у 300 доларів для чорнобильської мінімалки була взята не з повітря. Ця сума була розрахована таким чином, щоб її вистачало на купівлю ліків та продуктів харчування, визначених спеціальними медичними нормами для ліквідаторів аварії на ЧАЕС, – пояснює Іван Дерда, голова Київської обласної організації «Союз Чорнобиль України». – Нас не влаштовують нинішні 100 доларів, тому що без харчів і ліків люди приречені на хвороби і навмисне скорочення життя».

chernobil 4 V

Без індексації пенсій чорнобильці позбавлені можливості купувати необхідні ліки і продукти в повному обсязі. Але за два роки коаліційний уряд тільки зараз (9 вересня) вніс на розгляд парламенту проект закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Держбюджет України на 2015 рік»» (про підвищення прожиткового мінімуму і мінімальної заробітної платні). Документом передбачено, наприклад, підвищити мінімальні зарплату і пенсію на… 13% (пенсія збільшиться на 125 гривень – трохи більше 5-ти доларів).

«Якщо враховувати офіційну інфляцію, то соціальні виплати потрібно підвищувати на 68%. В Україні є закон про індексацію доходів населення, в ньому вказано, що індексація повинна розраховуватися за принципом «інфляція + 1%». Тобто, якщо індексувати соціальні виплати згідно із законом, то їхнє збільшення має становити 68%. Це буде по-чесному, тим більше, така норма прописана в Конституції. Оскільки в нас сьогодні не дотримується Основний Закон, зробили отаку «подачку». Інакше це назвати не можна», – прокоментував ініціативу Кабміну виданню ГолосUA економічний експерт Олександр Охріменко.

«Якщо здорова людина може десь заробити, то інвалід-чорнобилець може розраховувати лише на свою пенсію. Тому Опозиційний блок вимагає від уряду індексувати пенсії для чорнобильців з урахуванням інфляції в країні, – говорить «Тижню Київщини» Олександр Качний, лідер Опозиційного блоку Київщини. – Сьогодні в Україні немає навіть комітету, який би об’єднував держпрограми з проблематики та соціального захисту чорнобильців. Наша задача – забезпечити підтримку чорнобильців на обласному рівні. Тому в майбутньому скликанні Київської обласної ради депутатами Опозиційного блоку буде ініційоване створення спеціальної комісії, яка буде займатися винятково питаннями всіх чорнобильців Київщини».

Замість епілогу

Навесні Україна відзначатиме 30-ті роковини з дня Чорнобильської трагедії. До цієї дати держава підходить, маючи офіційно чотири категорії захисників Вітчизни – це фронтовики, афганці, ліквідатори-чорнобильці та учасники АТО. Так вийшло, що за три десятиліття після Чорнобильської трагедії відношення до людей, які врятували Київщину і Україну від радіації, з боку держави відбувається за принципом: «Вони виконали свою роботу – про них можна забути».

«Напевне в нинішньому коаліційному уряді ніхто не відкривав Конституцію України. Там, у 16 статті, чорним по білому написано: подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – катастрофи планетарного масштабу – є прямим обов’язком держави, – підкреслює Олександр Качний. – Вже очевидно, що влада неспроможна забезпечити чорнобильцям гідний рівень життя. І після перемоги на місцевих виборах цю задачу будемо вирішувати ми».

Водночас, відповідно до ст.1, ст.13 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (796-12), держава визнала свою відповідальність за шкоду завдану громадянам, свій борг перед громадянами потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи, за шкоду заподіяну здоров’ю і втрату працездатності та взяла зобов’язання його відшкодовувати і забезпечити таким громадянам соціальний захист. Але на справі ми бачимо, що ні Конституція, ні закони для українських урядовців – не указ.

Чорнобильці Київщини

У 2005 році на території Київської області проживало приблизно 800 тисяч потерпілих унаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. На сьогоднішній день їх залишилося 664 тисячі. З них:

- 27,5 тисячі інвалідів-чорнобильців першої категорії;

- 27,7 тисячі ліквідаторів;

- 115 тисяч дітей;

- 246 дітей-інвалідів, інвалідність яких пов’язана із Чорнобильською катастрофою – патології, онкологія.

Як це було у 2013 році

Законом «Про статус і соцзахист громадян, постраждалих від Чорнобильської катастрофи» всіх чорнобильців було поділено на 4 категорії. Перша, найважча – інваліди-ліквідатори аварії на ЧАЕС. До неї відносять і місцевих жителів, які отримали дозу радіації, що викликала променеву хворобу.

Друга група складається з учасників ліквідації аварії, які працювали на забруднених територіях з 26 квітня 1986 по 1987 рік, або проживали там до обов’язкового від­селення.

Третя група – ліквідатори, які працювали меншу кількість днів, ніж рятівники, які належать до 2-ї категорії, і люди, які прожили або працювали в зоні не менше 2 років станом на 1 січня 1993 року.

Четверта група – постійно проживаючі на забрудненій території за межами 30-кілометрової зони, також до них прирівняно дітей (до досягнення ними 18 років), які народилися в людей, евакуйованих у 1986 році.

Усім чотирьом категоріям ще влітку 2013 року було гарантовано щорічне лікування в санаторіях: для 1-2 категорії – безкоштовно, для третьої – з оплатою 30% вартості путівки, для 4-ї – з оплатою 50% вартості.