Обрубані крила. Українську молодь залишають без позашкільних дитячих гуртків

На площі перед будинком дитячої творчості в Славутичі, що на Київщині, у променях сонця, що заходить, стоїть юнак із моделлю літака в руках...

Потужним замахом він підкидає свій планер високо в небо, і той на мить завмирає у найвищій точці, а потім – починає свій прекрасний політ. Можливо, такі кадри скоро стануть рідкісними в Україні.

Хлопчина з літаком – 16-річний Борис Кузнєцов. Завдяки його таланту про Україну почули на весь світ не як про країну, де точиться війна та квітне корупція, а як про місце, де народжуються Сікорські нашого часу. Наприкінці липня 2015 року Борис досяг таких же висот, як і його планери – він посів п’яте місце на Чемпіонаті світу з авіамодельного спорту, що проходив у Хорватії. Його вчитель Володимир Боб, авіамоделіст із 48-річним досвідом, надзвичайно пишається учнем і говорить: «Коли учень з нашого гуртка після старту і перемоги приходить, а на очах у нього бринять сльози радості, тоді я розумію, що недаремно живу на цьому світі».

Економія ціною в освіту

Завадити радості Бориса Кузнєцова і Володимира Боба зі Славутича хоче український Кабмін. Наші міністри вирішили наповнити державний бюджет не за рахунок обіцяних більше року тому економічних реформ – зменшенням податків; поліпшенням клімату для малого та середнього бізнесу тощо – а завдяки примітивній економії на незахищених верствах населення. Злочинне таке заощадження тим, що економити кошти в бюджеті вирішили за рахунок знищення системи освіти. Точніше, офіційно цей сором називається «реформою».

У грудні минулого року Кабмін оприлюднив програму уряду, яка передбачає скорочення державних видатків більше ніж на 26 мільярдів гривень. Значна частина цих скорочень припадає на соціальну сферу – 16 мільярдів. Уряд також планує зменшити більше ніж на 3 мільярди фінансування освіти та науки, скасувати стипендії та лишити права на безоплатний проїзд студентів, окрім інвалідів і пільговиків. Водночас у планах Кабміну – збільшення навантажень на вчителів і закриття понад 400 шкіл у сільській місцевості.

Не дивно, що така ініціатива викликала масове обурення серед освітян. Профспілки працівників освіти і науки України написали відкритого листа до Президента Петра Порошенка, у зв’язку з пропозиціями Міністерства фінансів, якими передбачається внесення змін до законів України, указів Президента, рішень уряду, а також до Конституції України.

У своєму зверненні освітяни заявляють, що ініціативи Міністерства фінансів щодо збільшення норми навчального навантаження, наповнюваності класів, закриття шкіл в сільській місцевості призведуть до звільнення близько 100 тисяч учителів, а також скорочення значної кількості вихователів, викладачів та інших працівників освіти.

«Реалізація рішень про збільшення норми навчального навантаження вчителів, вихователів, керівників гуртків, наповнюваності класів і груп, закриття шкіл в сільській місцевості, зміни нормативів чисельності науково-педагогічних працівників тощо призведуть до звільнення лише впродовж 2015 – 2016 років близько 100 тисяч учителів, зменшення більш як на третину чисельності керівників гуртків, а також вивільнення значної кількості вихователів, викладачів та інших працівників освіти до кінця 2020 року», – йдеться у листі профспілки. 

Освітяни погрожують страйками

У системі освіти Київщини функціонують понад 60 позашкільних навчальних закладів комунальної форми власності, з них 30 районних, 28 міських, 2 обласні та один державної форми власності – Білоцерківський будинок художньої творчості. Для дітей та учнівської молоді в системі освіти області працюють і 30 дитячо-юнацьких спортивних шкіл.

Позашкільні навчальні заклади – осередки всієї організаційно-масової роботи з дітьми та молоддю, в яких забезпечується їхнє змістовне дозвілля.

22 червня 2015 року Закон України «Про позашкільну освіту» відзначав своє 15-річчя. Цей Закон відповідно до Конституції України (254к/96-ВР) вже півтора десятиріччя визначає державну політику у сфері позашкільної освіти, її правові, соціально-економічні, а також організаційні, освітні та виховні засади.

«У зв’язку з появою міркувань про непотрібність позашкільної освіти, хочу звернути увагу авторів законопроекту, що позашкільна освіта (як вид) визначена Конституцією України (ч. 2 ст. 53). І якщо комусь дуже хочеться ліквідувати позашкільну освіту, то хай спочатку доб’ється змін Конституції України», – говорить доктор юридичних наук, професор Михайло Костицький і додає: «Хотів би я побачити того, хто вийде до українського народу з такою ініціативою».

За словами пана Костицького, позашкільні заклади не можуть бути передані з державної чи комунальної власності іншому власнику, перепрофільовані, здані в оренду тощо. Іншими словами – позашкільні заклади мають на меті надсоціальне завдання – забезпечити розвиток здібностей і талантів дітей і молоді в позашкільних закладах. І це завдання може бути реалізоване лише за збереження системи закладів позашкільної освіти.

Водночас освітяни пропонують Кабміну наповнювати бюджет сучасними методами, які той декларував більше року тому.

«Наголошуємо, що владою мають бути вжиті дієві заходи щодо легалізації тіньового бізнесу, боротьби з ухиленням від сплати податків, збільшення оподаткування заможних верств населення, пом’якшення податкового навантаження для громадян із низьким рівнем доходу, а не продовжувати наступ на права робітників, серед яких освітяни, науковці, медики, працівники культури. Вирішення державних проблем за рахунок працівників бюджетної сфери та інших незаможних громадян, неприпустимо», – повідомляється у відкритому листі Президенту.

Профспілка освітян висловила готовність відстоювати свої трудові права та соціально-економічні інтереси шляхом проведення передбачених законодавством масових заходів, аж до застосування крайнього засобу вирішення конфлікту – страйку.

 

Надія на себе та меценатів

Для того щоб зрозуміти у яких умовах доводиться сьогодні працювати викладачам гуртків та їхнім учням, потрібно повернутися до історії зі Славутича, з якої ми розпочали наш матеріал.

До тріумфу Бориса Кузнєцова на Чемпіонаті світу з авіамодельного спорту його вчитель ішов сім довгих років. Володимир Боб приїхав до Славутича – міста енергетиків – у 2008 році.

«Знайомлячись із містом я випадково потрапив до місцевого будинку дитячої творчості. На дошці оголошень висіли запрошення до секцій із танців, співів тощо. Мене здивувало, що в місті «технарів» нема жодного технічного гуртка», – згадує Володимир Анатолійович. – «Тоді я пішов до директорки і запропонував свої послуги».

Ініціативному викладачу місто могло запропонувати тільки приміщення, і вже через пару днів він стояв посеред нього, не знаючи із чого починати – грошей на матеріали для літаків у нього не було. І тут сталося диво – місцевий меценат запропонував допомогу.

«Я вже збирався відмовитися від своєї задумки, і тут відбулося неочікуване  – я зустрівся з Володимиром Борисовим (нині депутат міськради Славутича, голова Територіальної організації Опозиційного блоку, – «Тиждень Київщини»). Він сказав: «Можеш на мене розраховувати – рухаємося тільки вперед», – говорить Володимир Боб.

Так, у приміщенні гуртка у викладача зі 48-річним досвідом авіамоделювання з’явилися верстаки, матеріали, двигуни та інша техніка. А за ними пішли й учні. Одним із перших і був Борис Кузнєцов. У хлопчини було непросте дитинство – він ріс у неповній сім`ї, де п’ятьох дітей ростила лише мама.

«Як ви думаєте, чи зможе багатодітна мама знайти гроші на платний гурток, якщо влада закриє безкоштовні позашкільні навчальні заклади для дітей? Не думаю. У таких сім’ях на першому місці стоять питання харчування та одягу для дітей», – розмірковує депутат міськради Славутича Володимир Борисов і додає: «Звісно, що ми будемо підтримувати талановитих дітей за будь-якого розвитку подій. Але хотілося б, щоб і державі було небайдуже до таких талантів».

До речі, на Чемпіонат до Хорватії Борис Кузнєцов також потрапив винятково завдяки допомозі спонсорів – Володимир Борисов спільно з профспілковим комітетом ЧАЕС взяли на себе фінансування поїздки хлопця за кордон. Державі такі здобутки виявилися нецікавими.

Ви, мабуть, захочете знати скільки заробляє за свою роботу Володимир Боб? Відповімо – щомісяця він отримує за викладацьку роботу півставки – 600 гривень. Рівно в стільки український уряд оцінює роботу людей, які прагнуть навчити наших дітей чогось більшого, ніж середня школа. Тому основна робота керівника авіамодельного гуртка знаходиться на ЧАЕС – там він працює токарем. Але він не втрачає оптимізму і віри в себе, своїх учнів і спонсорів.

«Якщо влада буде продовжувати в тому ж дусі планомірно знищувати систему позашкільної освіти, то вже дуже скоро Україна залишиться не лише без талановитої молоді, але й без перспективи – наукової, творчої тощо. Адже тільки завдяки фанатичній відданості своїй справі вчителів позашкільних гуртків та допомозі спонсорів ця галузь існує досі», – говорить депутат міськради Славутича, голова місцевої організаціх Опозиційного блоку Володимир Борисов. І з ним важко не погодитися.