Україна прозріває: рейтинги популістів і радикалів котяться вниз

«Можна весь час дурити декого, можна деякий час дурити всіх, але не можна весь час дурити всіх». Цей вислів президента США Авраама Лінкольна якнайкраще підходить до нинішньої ситуації в Україні.

Партії влади – БПП «Солідарність», «Народний фронт», «Батьківщина», «Самопоміч» та Радикальна партія – яким вдалося минулого року спокусити чимало виборців своїми пустопорожніми обіцянками, остаточно втрачають довіру українців.

Країна зараз рясніє від передвиборної реклами, а такі досвідчені популісти як керівники правлячої коаліції лізуть з усіх щілин, нагадуючи про себе. Інколи здається: ввімкнеш праску, а звідти теж почнуть розповідати свої солодкі баєчки про газ. Або ж відкриєш кватирку, і ззовні полізуть Ляшко з вилами, Каплін з «простими людьми», «Наш край», який, схоже, поставив собі за мету зібрати всіх найодіозніших персонажів під своїми прапорами, «УКРОП» з гречкою та решта борців за «щастя народу».

Але все це марно. За цей надзвичайно складний рік українці стали, не побоюся цих слів, набагато мудрішими. Життя змусило. Та й коли грошей у сімейному бюджеті стає все менше, а сума, яку доводиться платити за «комуналку», газ та електрику зростає і зростає, хоч-не-хоч задумаєшся про те, хто в цьому винен.

А винні всі на виду – не вилазять з екранів телевізорів, розповідаючи, як вони піклуються про нас, «маленьких українців». Як двадцять чотири години на добу вони думають про те, як би покращити наше життя. Хоча, включиш, бувало, телеканал «Рада» – а в сесійній залі парламенту кількадесят депутатів. Решта, мабуть, уже перепрацювалася. Або ж працюють у більш важливому місці – язиком у телевізорі.

Та, повторюся, дарма. Люди у переважній більшості вже зрозуміли, хто чого вартий. І більше мандат довіри брехунам давати не збираються.

Як свідчать дані останніх соціологічних опитувань, проведених на Київщині, із партій влади більш-менш суттєву підтримку зберігає партія Петра Порошенка «Солідарність». За неї готові голосувати 21,8% виборців. Здавалося б, непоганий результат. Однак якщо порівняти із рівнем довіри, який мали сам президент та його політична сила у 2014 році, то стає очевидним, що кількість виборців президентської партії скоротилася у 2-2,5 раза. Зрештою, як стверджують соціологи, партію влади за будь-яких умов підтримують приблизно 20% виборців. Тому чинний результат «Солідарності» – це радше рівень довіри до влади як такої. І це, фактично, вирок для неї.

Про рейтинг партії прем’єра Яценюка говорити не доводиться – його просто немає. Як і рейтингів у радикалів усіх мастей – «Свободи», «УКРОПу» та інших. Довіра до них – у межах похибки. У ще двох проектів, які гучно себе рекламують – «Нашого краю» та «Відродження», куди влада відправила весь непотріб, який соромно брати у «Солідарність» – рейтинги ще мізерніші – 2,2 та 0,5%. Не вірять у нас люди вічним пристосуванцям – скільки б грошей на рекламу ті не витратили. І це дуже тішить.

Дещо краща ситуація у трьох партій, які несуть усю відповідальність за руїну в Україні, але з усіх сил вдають із себе опозиціонерів – «Батьківщини», партії Ляшка і «Самопомочі». Втративши більшість своїх прихильників, ці популісти, однак, поки що залишаються на плаву. Правий Авраам Лінкольн – «можна весь час дурити декого»…

Принагідно, хотілося б запитати у Юлії Тимошенко, Андрія Садового та Олега Ляшка (звичайно, якщо вони зважаться вийти із комфортної студії Савіка Шустера хоч на одну зустріч з людьми) – а що заважало їм знизити тарифи на газ. Гарно про несправедливі тарифи вони розповідають ще з березня цього року. А хоч один практичний крок зробили? Крім голосування за ці ж самі тарифи у 2014 році.

За даними опитувань, єдина політична сила, чиї позиції міцнішають і на Київщині, і в Україні загалом – це Опозиційний блок. Зараз опозиціонери та їхні прихильники об’єднуються, і їхній рейтинг зростає буквально на очах. Цього, до речі, дуже бояться у владних кабінетах, адже Опозиційний блок гарантує жорстке покарання усім, хто «нагосподарював» за останні два роки. А тому по усій країні масово здійснюється тиск на кандидатів від Опозиційного блоку, партію не допускають до виборів у ряді регіонів. На Київщині лікарям, освітянам, лісничим, які балотуються в місцеві ради від Опозиційного блоку взагалі погрожують звільненням. Опозиціонери відстоюють свої права в судах, однак влада нахабно ігнорує їхні рішення. Тому що страх програти і відповісти за все скоєне надзвичайно великий. Але той, хто боїться, все одно програє. Без варіантів.

Якби вибори депутатів Київської обласної ради відбулися найближчої неділі, то за яку політичну партію ви б проголосували?

«Солідарність»            21,8%

ВО «Батьківщина»      14,3%

Опозиційний блок       12,1%

Партія «Самопоміч»    11,7%

Радикальна партія      10,6%

ВО «Свобода»               4,7%

«Народний фронт»        2,5%

«Громадянська позиція»      2,3%

УКРОП                               2,3%

«Наш край»                      2,2%

«Нові обличчя»                2,0%

«Відродження»                0,5%

Інша                                  7,2%

Дослідження було проведене з 1 по 10 жовтня 2015 року у Київській області Київським національним інститутом соціології. Соціологи опитали 1,5 тисячі громадян, які старші 18 років та мають право голосу. Статистична похибка не перевищує 2,8%.