Брудні тендери: що відбувається з харчуванням дітей у навчальних закладах

Тема організації дитячого харчування вже давно не сходить зі шпальт ЗМІ. Скандали, пов’язані з цінами на обіди та якістю продуктів для закладів освіти, вибухають чи не щомісяця. Черговий – в місті енергетиків Славутичі.

Варто лише згадати весняні події в школах Запоріжжя та Миколаєва, коли через не­якісне харчування до лікарень потрапили десятки дітей. Гірко це визнавати, але влада все більше втрачає контроль над ситуацією – часто-густо переможці тендерів не лише не відповідають заявленим критеріям, а й здобувають перемогу завдяки тому, що у відповідних структурах лобіюють прийняття «правильних» рішень.

У місті Славутич батьки, незадоволені якістю харчування в дитсадках, вимагають від влади зміни постачальника, але адміністрація міста не може провести тендер на харчування дітей у дошкільних виховних закладах – Антимонопольний Комітет щоразу блокує проведення торгів. Батьки ж, які й раніше неодноразово обурювалися бідністю меню, тепер ще й змушені стовідсотково оплачувати їжу для діточок із власної кишені.

Slavutich 52

До цього батьки дітей, які відвідують дошкільні виховні заклади, оплачували 60% за харчування – це 12 гривень на день. Залишок суми (8 гривень) покривався з бюджетних коштів, виділених міськрадою (на цей рік передбачено 8 мільйонів). Однак останнім часом побільшала кількість скарг від батьків на якість продуктів та склад меню. Славутичани жалілися на те, що дітей годують макаронами з тертими яблуками, чаєм та ячною кашею, а сир та м’ясо стали дуже рідко з’являтися на дитячих столах.

Тому ще в грудні минулого року міська рада Славутича у зв’язку з завершенням дії договору з постачальником харчування, підготувавши усі необхідні документи, оголосила про проведення відкритого тендера для усіх бажаючих. Підприємець, який оголосив найменшу ціну, його виграв, однак інший учасник торгів подав протест до Антимонопольного комітету, і той скасував результат. Довелося проводити нові торги вже навесні. Результат той самий – АМКУ своїм рішенням відмінив результат тендера, пославшись на чергову скаргу. За словами в.о. мера Славутича Юрія Фомічева, весь цей час міськрада була змушена згідно законодавства продовжувати термін дії договору з попереднім організатором дитячого харчування.

В інтерв’ю онлайн-виданню «Славутич» Фомічев розповідав, що після того як міськрада втретє оголосила тендер, Антимонопольний комітет уже вкотре видав розпорядження призупинити торги до 30 липня. Мовляв, надійшла скарга від нового учасника торгів, якого не задовольнили умови тендера.

– У день проведення торгів ми отримали розпорядження Антимонопольного комітету призупинити тендер до 30 липня, бо є скарга від нової структури. Вчора представники цієї структури зі мною спілкувались, сказали: «Так, це ми подали скаргу. Ми хочемо годувати ваших дітей, але 20 грн на день, що у вас закладені, нас не дуже влаштовують», – розповів Фомічев.

У зв’язку з такими подіями міський відділ освіти змушений був призупинити організацію дитячого харчування. Оскільки, навіть маючи передбачені бюджетом кошти на харчування дітей у розмірі 8 мільйонів гривень, місто не має права їх використовувати через відсутність нової угоди.

– Уся ця ситуація ви­ник­ла лише із-за примхи Антимонопольного комітету, який, на мою думку, блокує торги через абсолютно формальні причини. Ми не можемо витрачати бюджетні кошти на організацію дитячого харчування в закладах освіти, – говорить депутат Славутицької міськради, член «Опозиційного блоку» Володимир Борисов. – Зараз цей тягар ліг на плечі батьків.

Slavutich 2

Сказати, що батьки дошкільнят Славутича шоковані – це не сказати нічого. На вулицях та в соцмережах сотні батьків обурені таким підходом, оскільки тепер вони повинні самостійно домовлятися з організатором харчування і стовідсотково сплачувати за харчування дітей. На жаль, багато батьків просто не в змозі витрачати такі кошти – їх просто нема. Деякі містяни навіть змушені відмовитися від відвідування дитсадка – годують дітей вдома, так виходить дешевше.

– Я не можу дозволити собі стовідсотково оплачувати харчування дитини, – говорить мама Анна Тємнікова. – У нашій родині невеликий сімейний бюджет, і платити щомісячно понад 400 гривень – занадто. Зараз я змушена старшу дитину лишати вдома.

З нею погоджується і мама двох дошкільнят Альона Пастушина.

– У наших умовах це абсолютно непідйомна сума для більшості батьків, – каже пані Пастушина. – Наприклад, у мене зарплата 1600 гривень на місяць і двоє діток. Тобто мені пропонують віддати на харчування дітей у садочку половину місячної зарплатні! Це кошмар! Добре якби за такі гроші хоч якість була б відповідною, але ж ні!

Батьки говорять, що ходять чутки про те, що фірма, яка подала скаргу і призупинила тендер, наполягає на ціні в 50 гривень, тобто доведеться і надалі сплачувати по 20 гривень, на відміну від нинішніх 12.

За словами Володимира Борисова, ситуація нав­коло харчування дітей справді має певні ознаки корупції.

Slavutich 4

– Уже понад півроку триває цей, здавалося б, простий процес. Антимонопольний комітет якось аж занадто швидко реагує на всі скарги, блокує результати торгів. Як наслідок – наші діти сидять голодні, – говорить Борисов. – Крім того, оцей новий учасник навіть не зі Славутича, та ще й так задирає ціни. Чому ми повинні витрачати бюджетні кошти, які підуть невідомо кому.

Під час засідання громадської ради міста Славутича депутат озвучив своє бачення виходу з ситуації. За його словами, після консультацій з батьками, які звернулися за допомогою, місцевий відділ освіти висунув пропозицію повернутися до старої системи організації дитячого харчування.

– Якщо ми будемо щоразу чекати на милість АМКУ, коли він дозволить нам провести прозорий тендер, то, боюся, наші діти ще довго залишатимуться голодними, – каже Борисов. – Тому зараз ми пропонуємо варіант, який дозволить нам відійти від тендерної системи, а саме – міськрада візьме на своє утримання з бюджетних коштів весь необхідний персонал для кухонь, а батьки, в свою чергу, зможуть укладати договори з постачальниками продуктів напряму.

Борисов каже, що таким чином міськрада зможе нарешті витрачати передбачені бюджетом кошти на організацію дитячого харчування, а батьки – краще контролювати ціни та якість продуктів, якими харчуватимуть дітей.

– Цей варіант убезпечить наших дітей від непрозорих торгів та махінацій із закупочними цінами на продукти. Все це батьки зможуть контролювати в повному обсязі, – каже Володимир Борисов. – Я ж, як депутат міськради, стежитиму, щоб не порушувалися права та закони. Власне для того, щоб контролювати дії влади, боротися з її некомпетентністю, запобігати шахрайству та брудним махінаціям із боку чиновників в усіх сферах суспільного життя, я й приєднався до «Опозиційного блоку».

За результатами засідання громадської ради, яке відбулося 22 липня за участю депутатів, представників батьківських комітетів та фахівців із місцевого відділу освіти, було вирішено, що у цьому є сенс. Необхідно лише виробити план дій та правильно організувати процес, щоб не допустити жодних правопорушень. Тож, у світлі останніх подій в Славутичі, пропозиція місцевих депутатів має право на життя. Хто найбільше зацікавлений у якості продуктів для дітей, як не батьки? То може й справді варто дати їм можливість контролювати цей процес.

Батьківський контроль – запорука прозорості та якості

Уже не вперше в Україні батьки вимагають права контролювати тендери на організацію дитячого харчування, і подекуди місцева влада йде назустріч побажанням людей.

Так, наприклад, ще в лютому 2015 року в КМДА повідомили про те, що столична влада має намір залучати фахівців-аудиторів та незалежних експертів з числа батьків до проведення тендерів на харчування дітей у школах. Крім цього, за процедурою проведення також слідкуватимуть співробітники Департаменту внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА.

Натомість у Львові запевняють, що батьки можуть бути присутніми під час засідання тендерного комітету, однак без права голосу, доступу до документів і участі в обговоренні. Місцеві громадські організації зараз добиваються того, щоб шкільні адміністрації та батьківські ради мали право самостійно визначати постачальників продуктів харчування для шкільних їдалень.

У Запоріжжі місцева влада в березні 2015 року теж запропонувала створити при дитсадках батьківські групи, які б контролювали якість продуктів та навіть процес приготування їжі. Щоправда, ініціатива з’явилася лише після того, як в одному з дитсадків розгорівся скандал нав­коло якості харчування.

Очевидно, що прозорість та відкритість процесів організації дитячого харчування дозволить не лише уникнути корупційної складової у проведенні тендерних закупівель, а й підвищити якість харчування та оптимізувати використання бюджетних коштів. Шкода лише, що подібні ініціативи виникають зазвичай після чергового скандалу, а не з доброї волі відповідних чиновників.

Slavutich 6

Київська Область: місцеві новини регіону

Київська Область - це адміністративний центр України. Новини регіону є лакмусовим папірцем загального стану речей в країні. Суспільно-інформаційній бюлетень «Тиждень Київщини» прикладає максимум зусиль для висвітлення найсвіжіших новин Київської Області, найгостріших суспільно-політичних питань, щоб разом шукати можливі шляхи їх вирішення та завжди бути на інформаційній хвилі