Васильківська трагедія. Епізод другий: страшні наслідки

Всеукраїнська екологічна ліга оприлюднила дослідження, які свідчать про серйозні екологічні наслідки пожежі на нафтобазі «БРСМ-Нафта» у Київській області, що сталася 8 червня.

Екологи вважають, що урядові структури або недооцінюють загрози для мешканців цих територій через непрофесійність, або ж приховують реальну картину. Зокрема, дослідження районів, прилеглих до нафтобази, засвідчили суттєве перевищення вмісту канцерогенних речовин, які загрожують здоров’ю мешканців сіл, що поблизу згорілої бази.

Міністерство екології та природних ресурсів досі не оприлюднювало офіційного звіту стосовно екологічних наслідків у Васильківському районі. Але на останньому засіданні урядової комісії з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації розглядався проект «Плану відновлення екологічної рівноваги» на території довкола нафтобази «БРСМ-Нафта». Після внесення остаточних поправок цей документ передадуть на затвердження до Кабміну.

«Ми не знаємо реальної ситуації, але санстанція постійно перевіряє воду у криницях, бо боїмося, щоб у ґрунтові води не пішов увесь той бруд. Уже виявляли перевищення вмісту бензопропілену», – розповідає сільський голова Путрівки Васильківського району Віталій Онищук. До сільради Путрівки входить і село Крячки, біля якого розташована «БРСМ-Нафта».

Він каже, що санстанція – наразі єдина установа, від якої селяни чують, що треба робити.

«Радять добре мити овочі, фрукти, а ще краще – консервувати. І обіцяють, що рекомендації будуть надані після остаточних досліджень – державним органам, а потім і нам. Але поки що нічого не надають», – визнає голова села.

Віталій Онищук каже, що потрапляння небезпечних речовин у ґрунтові води – це те, чого найбільше бояться селяни, оскільки вони бачили, яка кількість нафтопродуктів вилилася внаслідок пожежі.

За офіційними даними, територія забруднена щонайменше 240 тоннами нафтопродуктів.

Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко стверджує, що пожежа призвела до забруднення і отруєння навколишнього середовища токсичними речовинами, які утворюються як прямий продукт згорання.

«Ґрунт на території був просякнутий нафтою на глибину кількох десятків сантиметрів. Нафта потрапила в прилеглі водоймища, вкривши їх щільною плівкою. Люди відчували головний біль, нудоту, печіння в горлі, загострення хронічних захворювань», – розповідає Тетяна Тимочко, посилаючись на опитування понад ста місцевих жителів, з якими спілкувалися екологи.

«Можемо говорити про серйозні екологічні наслідки. Разом із димовими газами в повітря потрапили бензопірен, сірчистий і сірчаний ангідриди, оксид вуглецю, оксид азоту. Критичним є перевищення бензопірену: у зразках ґрунту, відібраного при в’їзді до села Путрівка, перевищення в 1,5 раза, безпосередньо на території згорілої нафтобази – у 26 разів. У піску на майданчику дитсадка «Капітан» – у чотири рази. У пробах води з озер і криниць Путрівки виявлені поліароматичні вуглеводні (ПАВ), у концентрації 1,6 та 1,5 мікрограм на літр. В Україні не нормується допустимість ПАВ у воді, але в країнах ЄС цей допустимий показник становить 0,1», – каже еколог.

Дослідження проводила Українська лабораторія якості і безпеки продукції АПК Національного університету біоресурсів і природокористування України.

За словами Тетяни Тимочко, міністерство екології одразу ж після пожежі повідомляло, що взяті на обстеження зразки ґрунту й води не виявили перевищення допустимих норм. Проте, каже вона, фахівці міністерства досліджували нітрати і жорсткість води, «а це немає жодного відношення до згорання нафтопродуктів».

Сільський голова Путрівки повідомив, що селяни готують колективний позов про завдання моральної шкоди внаслідок пожежі на «БРСМ-Нафта». За його словами, вони чекають, що подібний позов з’явиться й від уряду, як обіцяв прем’єр Арсеній Яценюк. Але спочатку мають бути названі винуватці пожежі.

За матеріалами ВВС Україна

Читайте початок репортажу Васильківська трагедія. Епізод перший: згарище останніх ілюзій

Київська Область: місцеві новини регіону

Київська Область - це адміністративний центр України. Новини регіону є лакмусовим папірцем загального стану речей в країні. Суспільно-інформаційній бюлетень «Тиждень Київщини» прикладає максимум зусиль для висвітлення найсвіжіших новин Київської Області, найгостріших суспільно-політичних питань, щоб разом шукати можливі шляхи їх вирішення та завжди бути на інформаційній хвилі