Обезголовлені райони

За останні півтора року склалося стійке враження, що центральна влада взагалі забула про існування проблем на рівні українських селищ і міст не обласного значення.

Столичні чиновники не помітили навіть такого кричущого випадку, що стався у Володарському районі Київської області, який півроку існував без голови райадміністрації. Більше того – проблема з призначенням голів районних держадміністрацій у Київській області набула масштабів епідемії – Богуславський, Макарівський, Бородянський райони також тривалий час жили без представників виконавчої влади на місцях.

Згідно із Законом України «Про місцеві державні адміністрації», основними завданнями райдержадміністрацій є: виконання Конституції, законів та актів усіх вищестоящих органів виконавчої влади; забезпечення законності та правопорядку; виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля тощо; підготовка та виконання відповідних бюджетів; взаємодія з органами місцевого самоврядування. У випадку, якщо в районі не призначено голову райдержадміністрації – все вищесказане виконати часто вкрай складно, а в деякий випадках – неможливо.

Про проблеми виконавчої влади в Київській області, і шляхи їхнього вирішення «Тижню Київщини» розповів досвідчений управлінець, кандидат у депутати Київської обласної ради від Опозиційного блоку Григорій БОНДАРЕНКО.

Bondarenko V 2

– Григорію Івановичу, як сталося, що Володарський район залишився без голови райдержадміністрації на такий довгий час?

– У січні 2014 року у Володарському районі головою райдержадміністрації за квотою партії «Батьківщина» було призначено юриста Валентина Завальнюка. Сам він із Тетієва, тож узагалі не обізнаний із проблематикою району, який він отримав у керування. Не дивно, що за три-чотири місяці його зняли з посади. Нагадаю, що це було у вересні 2014 року. І тільки через півроку після цього, вже навесні 2015 року, йому найшли заміну – Віктора Остапчука.

– А хто тоді керував районом?

– Після того, як звільнили Завальнюка, Володарським районом керував голова районної ради. Але в голови райради і голови держадміністрації абсолютно різні повноваження. Згідно з Конституцією голова райради може виносити питання на розгляд сесії, а голова райдержадміністрації – може без сесії ухвалювати важливі рішення. Уявіть лише, що район півроку не міг вирішувати оперативні питання – що це означило для тисяч людей?

– І якими були ваші дії як депутата Київської облради?

Ми написали лист на ім’я Петра Порошенка з проханням призначити голову – адже це просто дико, що район рік існує без виконавчої влади на місцях. Через тиждень після мого звернення нового голову нарешті призначили. Ним став місцевий житель Віктор Остапчук – колишній директор приватного сільськогосподарського підприємства. Він обізнаний із місцевою ситуацією. Але на цьому проблеми не закінчилися – голові не призначили заступників, які ведуть гуманітарні та організаційні питання, а самотужки охопити такий масив роботи майже неможливо (згідно із Законом, перший заступник і заступники голови районної державної адміністрації призначаються на посаду та звільняються з посади головою районної державної адміністрації за погодженням із головою обласної державної адміністрації, – «Тиждень Київщини»).

– До яких наслідків призвела така бездіяльність на рівні керівництва області?

– У Володарському районі внаслідок відсутності голови виникла велика заборгованість шкіл, лікарень перед комунальниками. Наближається зима, а три школи до неї не підготовлені, водночас і районна лікарня. Згідно з бюджетним кодексом, селищні та міські ради повинні займатися самостійно такими питаннями. І зараз у Володарській раді є 2,5 мільйона вільних коштів, які поступили на рахунок селищної ради. А борг трьох шкіл становить 1,2 мільйона – вирішити це питання можна дуже швидко. Але не в нашому районі.

– Тобто на вирішення поточних питань гроші в місцевому бюджеті є?

– Володарський район і низка районів – Ставищенський, Тетіївський, Сквирський, Рокитнянський, Таращанський – і раніше були районами зі слабкою економікою, але сільські ради отримують кошти за землю. Та без голови райдержадміністрації ці гроші нікому сконцентрувати, акумулювати і розрегулювати – що, кому і коли платити. Простими словами – у виконавчій владі і адміністративній реформі сьогодні ми спостерігаємо повний безлад. Конституція не виконується. І це не тільки на Київщині, але й у сусідніх областях.

– Що, на вашу думку, заважає виконувати Конституцію?

– Облдержадміністрація укомплектована повністю – є всі заступники, але їх чомусь не вистачає, щоб вирішувати кадрові питання на Київщині, як це було завжди. Тому я вимагаю від них зараз – іти до Президента й укомплектовувати райони кадрами. А досвідчені управлінці на місцях є. Призначте всіх голів районів, і це одразу вирішить купу питань медицини, освіти, культури, будівництва і ремонту доріг, підготовки до опалювального сезону. Але, на жаль, нікому це в керівництві області не потрібно. Зараз в Україні розквіт популізму.

– Чому ви вирішили йти на місцеві вибори до Київської обласної ради з Опозиційним блоком?

– Мені близькі риторика і програма Опозиційного блоку – це партія, яка відстоює інтереси простих українців. Особливо хочу відзначити позицію партії щодо питання децентралізації.

Ми послідовно підтримували і підтримуємо ідею децентралізації. Цей складний шлях нам потрібно мужньо подолати. Однак ми так само послідовно виступаємо з критикою механізмів децентралізації, які пропонує діюча коаліція. Проекти з децентралізації від нинішньої влади не просто недолугі і фальшиві. У реальності в них ідеться не про децентралізацію, а саме про різке посилення центральної, причому президентської влади. У цьому головна відмінність наших позицій із нинішньою коаліцією.

У програмі Опозиційного блоку децентралізація – це передача більшої частини повноважень не так на рівень областей, як на рівень низових громад – міських і районних. Районні та обласні ради повинні впливати на призначення представників контролюючих органів із центру – екологів, податківців, інспекторів тощо. Також на місця необхідно передати реальну фінансову базу, тобто податки – тоді в громади буде стимул для розвитку виробництва і зростання кількості робочих місць. Таким чином ми отримаємо економічно сильні та самодостатні райони. І це одне з пріоритетних завдань Опозиційного блоку.

Київська Область: місцеві новини регіону

Київська Область - це адміністративний центр України. Новини регіону є лакмусовим папірцем загального стану речей в країні. Суспільно-інформаційній бюлетень «Тиждень Київщини» прикладає максимум зусиль для висвітлення найсвіжіших новин Київської Області, найгостріших суспільно-політичних питань, щоб разом шукати можливі шляхи їх вирішення та завжди бути на інформаційній хвилі