Екологічна катастрофа місцевого значення: як м’ясокомбінат перетворив життя селян на жах

Життя мешканців села Мала Антонівка, що на Білоцерківщині, уже багато років отруює місцевий м’ясокомбінат. Криків селян про допомогу влада не чує.

Захопившись «реформами», які скеровують країну до прірви економічного та соціального хаосу, правляча коаліція та призначений нею уряд послідовно заплющують очі на місцеві проблеми регіонів, які часом містять у собі надзвичайно небезпечний потенціал, який може призвести до великої кількості екологічних катастроф. Згадаймо: весь рік Київщину лихоманить від екологічних проблем – горять ліси в Чорнобильській пущі та торф’яники під Києвом; спалахують пожежі на нафтобазах і складах небезпечних речовин; через недбалість міліють русла річок і масово гине риба у водоймах.

Ось і жителі села Мала Антонівка вже не перший рік потерпають від шкідливих викидів місцевого м’ясокомбінату, який довгий час працює з усіма можливими порушеннями санітарних норм. «Тиждень Київщини» вирушив до Білоцерківського району, щоб розібратися в ситуації.

Гнітючий сморід над селом

Мала Антонівка – невелике, тихе село, яких тисячі в Україні. Однак зараз в ньому вирують неабиякі пристрасті – місцеві жителі обурені рішенням місцевого м’ясокомбінату побудувати очисні споруди прямо в межах населеного пункту. Це на додачу до того, що вже кілька років відходи виробництва м’ясники просто вивозять за село й виливають в саморобну яму в лісопосадці, що знаходиться впритул до розораних полів.

Хоча звалище відходів і сховано подалі від людських очей у лісопосадці, знайти його зможе й сліпий – надійним дороговказом слугуватиме шалений сморід, від якого непідготовлену людину запросто може знудити. Місцеві жителі кажуть, що коли вітер дме в бік села, то перебувати на вулиці вкрай важко, а вікна в літню спеку селяни тримають зачиненими. А тим часом двічі на годину з воріт м’ясоком­бінату виїжджає чергова порція «органіки».

«Резервуар», який постав перед очима журналістів «Тижня Київщини» – це не що інше як гнійна бомба, пекельне вариво із залишків тварин, яке «вариться» у величезній ямі завширшки тридцять та завглибшки понад шість метрів окрай поля. Сморід від ями йде такий, що, здається, навіть у дерев зів’яло листя – з очей реально течуть сльози.

– А уявіть, який сморід стоїть, коли спека, – говорить одна із селянок. – Хоч бери й протигаз носи! За дітей страшно – чому вони повинні цим дихати!

Сільська громада неодноразово зверталася до керівництва м’ясокомбінату та місцевої влади з проханням навести лад з утилізації відходів підприємства в цивілізований спосіб, який би не знищував природний простір села, річки Красна, не забруднював підземні води в колодязях, і не загиджував повітря. Крім того, ніхто не знає чи не містяться у відходах виробництва такі «сюрпризи», як туберкульозна та синьо гнійна палички, сальмонела тощо. Якби там не було – місцева влада пристала на бік м’ясо­комбінату й не поспішає розбиратися з тим, що відбувається.

Звалище попід хатами

Намагаючись привернути увагу до потенційного екологічного лиха місцевості жителі Малої Антонівки неодноразово вдавалися до акцій протесту, зверталися до владних структур на всіх рівнях. Але результатом усіх зусиль стало лише те, що кілька тижнів тому Малоантонівський м’ясокомбінат наче насміхаючись над селянами розпочав будівництво очисних споруд, наблизивши їх впритул до селянських хат і колодязів.

Неважко собі уявити, що таке відходи м’ясокомбінату – це кров, нутрощі, кістки, зуби тварин. Плюс нестерпний сморід, продукти гниття, а, відповідно, мільярди шкідливих бактерій, які аж ніяк не сприяють покращенню санітарного та екологічного стану місцевості. І що ж – очисні споруди м’ясо­комбінат будує на відстані, яка не перевищує 100 метрів до людських осель! До центру села – не більше трьохсот метрів. Ну, а на додачу трубу з відходами виробництва планують спрямувати прямо в річку Красна, яка з таким підходом може перетворитися на джерело інфекційних хвороб.

– І неспроможність місцевої влади навести лад, і нахабність керівництва м’ясокомбінату не мають меж, – обурюються місцеві жителі. – Вони лише провели з селянами зустріч, як-то кажуть, для «галочки», на якій були присутні лише кілька десятків жителів. Вони не змогли пояснити, де і як буде побудована ця очисна станція. А районна санстанція не розтлумачила нам за якими ж це нормами можливе будівництво такого об’єкта під вікнами в селян.

Мешканці розповідають, що після акцій протесту деякому з Малої Антонівки почали погрожувати невідомі люди – мабуть, у такий спосіб керівництво м’ясокомбінату бореться за свій бізнес, замість того, щоб нормально владнати конфлікт. Тим паче, що жителі Малої Антонівки в розмові з кореспондентом «Тижня Київщини» наполягають, що вони аж ніяк не вимагають закриття підприємства, яке дає робочі місця людям і виробляє досить якісну продукцію.

– Хай працюють собі наздоров’я, – кажуть жителі. – Ми не хочемо щоб їх закрили. Ми просто прагнемо, щоб із нами рахувалися та проводили свою діяльність у рамках закону, а в даному випадку у відповідності до санітарно-технічних норм! Навіщо нам очисні споруди прямо в селі? Смерділо за селом, а тепер – прямо під вікнами.

Жителі Малої Антонівки обурені й кажуть, що нова влада, яка обіцяла зміни, не дуже прагне цих самих змін, адже продовжує нехтувати інтересами простих селян. В обхід територіальної громади , депутати сільської ради дали згоду на це будівництво, але за межами села, в полі, подалі від людей. Однак будівництво розпочалося зовсім не там, де гадалося.

У пошуках допомоги

Не бажаючи миритися з нинішнім станом речей, жителі села Мала Антонівка на черговій акції протесту зібрали підписи за негайне припинення будівництва очисних споруд у межах села і вирішили звернутися до Президента України й політичної партії Опозиційний блок із тим, щоб припинити знущання Білоцерківської районної державної адміністрації і власника м’ясокомбінату над селянами. До політичних авторитетів направлено відкритого листа, в якому селяни просять захистити їхнє конституційне право на здоров’я, чисту воду, чисте повітря та зобов’язати Білоцерківську районну державну адміністрацію дати гідну оцінку діям власників м’ясокомбінату, відкрити кримінальне провадження проти власника м’ясокомбінату за нехтування конституційними правами територіальної громади села та заборонити без згоди на те жителів села будувати екологічно небезпечні об’єкти. Усього під зверненням поставили свої підписи понад двісті жителів села Мала Антонівка.

Реакція з боку Опозиційного блоку не примусила себе довго чекати. Голова обласного осередку політичної партії Опозиційний блок, депутат облради Олександр Качний подав депутатський запит щодо перевірки діяльності Антонівського м’ясо­комбінату. Комісія облради запит підтримала та рекомендувала його внести до порядку денного чергової сесії Київської обради. Водночас депутатський запит буде направлено до обласної Прокуратури, Мінекології та Головного управління Держсанепідемслужби для розгляду та вжиття відповідних заходів.

ПРЯМА МОВА

Голова обласного осередку політичної партії Опозиційний блок Олександр КАЧНИЙ:

Нехтувати життям людей у гонитві за прибутками – страшний злочин

– Подібні випадки, які все частіше трапляються в Київській області, свідчать лише про повну неспроможність нинішньої влади навести лад на своїй землі. Нехтувати безпекою та здоро­в’ям людей на догоду спритним ділкам – це страшний злочин. Те, що селяни звертаються за допомогою до Опозиційного блоку зайвий раз доводить, що народ масово зневірився в новій владі й просить підтримки в тих, хто може й хоче навести лад. Після перемоги на місцевих виборах Опозиційний блок зробить усе, аби подолати екологічні проблеми області. А це й незаконна вирубка лісів, і захоплення сільськогосподарських угідь, і незаконна розробка надр. Водночас Київщині потрібні сучасні полігони для утилізації відходів. Їхнє будівництво має фінансуватися з обласного бюджету.

Олег БАРАБАШ

Київська Область: місцеві новини регіону

Київська Область - це адміністративний центр України. Новини регіону є лакмусовим папірцем загального стану речей в країні. Суспільно-інформаційній бюлетень «Тиждень Київщини» прикладає максимум зусиль для висвітлення найсвіжіших новин Київської Області, найгостріших суспільно-політичних питань, щоб разом шукати можливі шляхи їх вирішення та завжди бути на інформаційній хвилі