Квартирне рейдерство по-славутицьки

Наявність власного житла для більшості українців – це запорука спокою, особливо у нас час. Однак, як показує практика, ніхто з нас не застрахований від махінацій та лазівок у законодавстві.

Саме вони дозволяють безкарно порушувати закон і в буквальному сенсі «віджимати» житло в людей.

Заручниками байдужості з боку контролюючих органів влади і, не виключено, махінацій аферистів, стала родина Павла та Алли Бабарига з міста Славутич в Київській області. Місцеві ділки, кажуть Павло та Алла, незаконно та нахабно відібрали у подружжя квартиру і тепер наполягають на тому, що вона належить їм.

Ще кілька років тому сім’я спокійно мешкала в трикімнатній квартирі в одному із затишних кварталів Славутича. У квартирі, крім Алли та Павла, постійно мешкали син Алли від першого шлюбу та неповнолітня сестра Павла – Рада, опікуном якої був чоловік.

– Жили ми спокійно та тихо, аж доки кілька років тому, почало коїтися щось незрозуміле, – розповіла «Тижню Київщини» Алла Бабарига. – До нас почали вечорами приходити якісь люди, і чоловік довго спілкувався з ними на сходовому майданчику. На мої запитання, відповідав, що все в порядку. Я звикла йому довіряти, тому й перший час не дуже хвилювалася.

Однак Павло Бабарига не зміг довго приховувати від дружини «таємницю» і зрештою розповів правду. Як з’ясува­лося, Павло мав непогашені фінансові зобов’язання перед судово-виконавчою службою. За словами Алли, якимось чином про це стало відомо депутатові міськради Славутича Анатолію Гладченку, і він разом зі своїм братом почав учащати до глави сім’ї, пропонуючи свою «допомогу» у вирішенні питання. Втім, Павло Бабарига рішуче відхиляв усі пропозиції.

– Після того як мій чоловік не погодився з «аргументами», через деякий час нам почали надсилати повістки до суду. Мовляв, Павло заборгував судовим виконавцям певну суму, – розповідає Алла. – А потім нас просто поставили перед фактом – повідомили про те, що квартира виставлена на торги, і тепер належить Анатолію Гладченку, який викупив її, погасив нашу заборгованість і тепер є фактичним власником житла.

Аферисти із судової служби

Сталася ця історія більше трьох років тому, але й до сьогодні подружжя бореться за своє житло. Алла говорить, що попри те, що вона була дружиною Павла, і за законом мала першочергове право викупу квартири, їй такої можливості ніхто не надав. Коли жінка почала шукати винних із метою розібратися в ситуації, то виявила, що таке трапляється вже не вперше, і в інтересах Гладченка діє ціла державна установа.

– Мені стало відомо, що працівники судово-виконавчої служби «зливають» місцевим аферистам інформацію про сімейства, в яких живуть неповні сім’ї, пенсіонери, інваліди, які так чи інакше мають борги, – розповідає Алла. – І дуже часто квартири примусово виставляють на торги, нібито для того, щоб погасити заборгованість.

За словами жінки, як правило, ці квартири викуповує ніхто інший як Анатолій Гладченко зі своїм братом. Причому робить так, що коли на аукціоні з’являються інші учасники, то торги з формальних причин скасовуються або ж переносяться – зрештою покупець має бути тільки один. При цьому суми за які «викуповують» квартири, сміховинні. Наприклад, за помешкання Павла та Алли аферисти заплатили всього 70 тисяч гривень, водночас як трикімнатна квартира в Славутичі коштує щонайменше 35 тисяч доларів.

Пані Алла говорить, що вона із чоловіком зверталася до прокуратури, але там не помітили жодних правопорушень. До останнього часу сім’я не опинилася на вулиці лише завдячуючи місцевим активістам та небайдужим депутатам міськради, які допомагають жінці юридично, а ще й тому, що чоловік Алли зараз перебуває в зоні АТО.

– У нас є довідка про те, що Павло нині учасник бойових дій, і чомусь її поява справила певне враження на Гладченка – зараз він дещо принишк, – каже Алла. – Хоча впевнена, він від свого не відступиться.

Дитина та інвалід не перешкода

За словами депутата Славутицької міської ради, голови Територіальної організації Опозиційного блоку в місті Славутич Володимира Борисова, до якого звернулася по допомогу Алла Бабарига, навіть те, що в квартирі була прописана сестра Павла – Рада (на той момент неповнолітня) не зупинило аферистів.

– Як відомо закон забороняє відчужувати та виставляти на торги житло, якщо в квартирі прописані неповнолітні діти, інваліди, непрацездатні особи, – говорить Володимир. – Однак, як бачимо, на жаль, у Славутичі є ті, для кого закону не існує. Невідомо, куди дивилися нотаріус, опікунська рада, прокуратура – жодна із цих інстанцій не опротестувала цю абсолютно незаконну угоду. Зараз ми опротестовуємо цю угоду у відповідних інстанціях і впевнені у своїй правоті.

Міські активісти стверджують, що це не єдиний випадок у Славутичі, розповідають про випадки, коли родина оформила кредит для того, щоб зробити операцію дитині з пороком серця, не встигла вчасно розрахуватися з кредитором, і як результат – квартиру теж було продано на аукціоні за смішною ціною.

– Повірте, таких випадків дуже багато і не тільки в Славутичі, – говорить громадський активіст Олег Панюта. – Таке відбувається всюди, де владі начхати на проблеми простих людей. Особливо зараз, коли безкарності можна уникнути, якщо маєш зв’язки – нічого не змінилося, суди, прокуратура не реформовані, хоча нам уже обіцяють це другий рік. Думаю, ще не скоро за хабарництво та кришування чиїхось інтересів будуть по-справжньому притягувати до відповідальності.

Голова територіальної організації Опозиційного блоку в місті Славутич Володимир Борисов додає, що все більше мешканців міста розуміють, що на якісні зміни можна буде сподіватися лише тоді, коли до влади прийдуть опозиціонери.

– Люди втомилися від бездіяльності влади, котра не може, а швидше за все просто не хоче брати на себе відповідальність. Тому й не дивно, що в той час, коли на посадах сидять провладні чиновники, які не переймаються нічим іншим, ніж своїм добробутом, активісти та політики, які не готові миритися з нинішнім станом речей, переходять у опозицію до влади. Суспільство хоче бачити на високих посадах професіоналів, які будуть по-справжньому опікуватися проблемами рідного міста та служити народу, а не просто чинуш від влади.

За словами Борисова, вже зараз у Славутичі спостерігається стрімке зростання підтримки опозиціонерів – до лав Опозиційного блоку щодня долучаються небайдужі городяни, що зневірилися у владі та втомилися від пустих обіцянок.

Квартиру може відібрати тільки суд

Юрист Анатолій Павлівський зазначає, що стягнення на квартиру може бути звернено не лише в рамках іпотеки, але й у разі заборгованості за звичайним споживчим кредитом. Єдине обмеження – квартиру відберуть тільки, якщо її вартість співмірна боргу. Під рівнозначним суд зазвичай визнає – стягнення становить не менше 80% від ринкової вартості квартири.

Тобто, за борг за споживчим кредитом в 100 тис. грн квартиру за 1,5 млн грн не заберуть. За автокредитом заберуть в першу чергу предмет застави – автомобіль, але аж ніяк не квартиру.

У будь-якому разі стягнення накладається на грошові кошти, що перебувають на рахунках у фінансових установах і на готівкові кошти, виявлені у боржника. Лише якщо цих коштів не достатньо, стягнення може бути здійснено на нерухоме майно, що знаходиться у власності боржника. Якщо боржник володіє майном спільно з іншими особами, стягнення звертається лише на його частку. Також існує положення, відповідно до якого, у разі, якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує десяти розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване це житло, не здійснюється.

І наостанок, законом передбачено перелік майна, на яке не може бути звернено стягнення: житлове приміщення, що належить боржнику на праві власності, якщо для нього та членів його сім’ї воно є єдиним придатним для постійного проживання приміщенням. Зрозуміло, це правило не працює, коли житло – предмет іпотеки.

Наголошуємо, кожен позичальник повинен пам’ятати, що його квартиру можуть відібрати винятково за рішенням суду. Тому подібні погрози з боку банку або колекторів не мають під собою правових підстав.

«Тиждень Київщини» бере ситуацію на контроль і пильно слідкуватиме за розвитком подій. Якщо вам відомо про схожі випадки, то пишіть нам на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Київська Область: місцеві новини регіону

Київська Область - це адміністративний центр України. Новини регіону є лакмусовим папірцем загального стану речей в країні. Суспільно-інформаційній бюлетень «Тиждень Київщини» прикладає максимум зусиль для висвітлення найсвіжіших новин Київської Області, найгостріших суспільно-політичних питань, щоб разом шукати можливі шляхи їх вирішення та завжди бути на інформаційній хвилі