Недбалість і безгосподарність принесли на Київщину африканську чуму

Днями Київську область облетіла тривожна звістка – стало відомо, що на підприємстві, яке належить ПАТ АК «Калита», розташованому в однойменному селі, масово гинуть поросята віком понад 4 місяці.

Результати досліджень проб біоматеріалу, які провели фахівці Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи, були невтішні – поросят вбила африканська чума свиней.

За даними управління ветеринарної медицини в Київській області, однією з причин виникнення хвороби стало порушення ветеринарно-санітарних вимог до утримання свиней. Друга версія – зараження через диких кабанів, які принесли смертельну хворобу з Білорусі та Росії через Чернігівську область.

Відповідно до Інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней усі 62 тисячі голів, які утримуються на ПАТ «Калита», підлягають умертвінню (спаленню) в найкоротший строк під постійним наглядом.

Пошук перенощиків зарази

Справа набула такого резонансу, що питання африканської чуми свиней винесли на обговорення на останній сесії Київської облради.

– П’ять днів тому лише за одну ніч на «Калиті» впало 211 голів свиней. Протягом 8 годин були зроблені аналізи, і підтвердився діагноз африканської чуми, – повідомив заступник голови Київської ОДА Олег Корбан. – Для того, щоб вжити необхідних заходів, була зібрана комісія Київської області. Зараз надзвичайно важливо визначити причини, локалізувати епідемію, інформувати населення та вжити відповідні профілактичні та попереджувальні дії по області.

Станом на 30 липня існували дві попередні версії того, що сталося – перенесення хвороби через працівників, або ж – через корми для свиней. Зараз ситуацією займаються не тільки фахівці ветеринарної служби, а й МНС та СБУ. На підприємстві ПАТ «Калита» оголошено карантин.

У 99% випадків переносником АЧС є дикі кабани. Лише в Київській області їх поголів’я сягає 4 тисяч. Рік тому було вирішено зробити його мінімальним, але виконали програму всього на 10% – завадили протести екологів і мисливців. У зв’язку з розповсюдженням африканської чуми на днях було вирішено повністю знищити диких свиней у області. Такі ж рішення були прийняті по Житомирській і Чернігівській областях.

Нині головне завдання – зупинити розповсюдження свинячої чуми Київською областю. Сьогодні на Київщині налічується понад 520 тис. голів свиней – 400 тисяч з них промислові й 120 вирощуються жителями. Ситуація з ПАТ «Калита» – це пряма соціальна та економічна загроза області. Якщо не вжити відповідних заходів, то ще 2-3 таких випадки, і буде стояти питання не тільки про припинення експорту свинини, але й інших продуктів, зокрема зернових – бо зерно, як корм для свиней, також може бути носієм хвороби.

Результат «нововведень»

Проте, як виявилося, падіння худоби на ПАТ «Калита» розпочалося задовго до того, як про це стало відомо на всю область. Як розповів «Тижню Київщини» депутат Броварської райради Петро Іваненко, тварини почали гинути ще в березні місяці.

– Про те, що свині гинуть на підприємстві від хвороби, жителі району говорили ще в березні, – розповів депутат. – Однак весь цей час ані СЕС, ані ветеринарні служби не мали можливості провести перевірку. Не було створено ветеринарного бар’єру, не дотримувалися санітарні норми.

За словами Петра Іваненка, перевірка з боку відповідних структур була неможливою через те, що власники підприємства не допускали комісії на територію ПАТ «Калита», посилаючись на мораторій перевірок (мова йде про Закон № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України», який набув чинності 1 січня 2015 року. – Прим. Ред.).

– На «Калиті» пояснювали свою відмову тим, що перевірки заборонені на рівні Кабінету Міністрів, а значить: вони мають право не пускати до себе комісії, – говорить Петро Іваненко.

Жителі Броварського району вважають, що події на ПАТ «Калита» сталися через бездіяльність влади та відповідальних на місцях людей. Мовляв, сьогоднішні керівники, які очолюють відповідні служби не розуміють проблеми і не відповідають своїм посадам. У той час як спалах чуми може перекинутися не тільки за межі району, а й області.

Довгожданний контроль

Зараз, завдяки суспільному резонансу, ситуація з АЧС на ПАТ «Калита» знаходиться більш-менш під контролем. Розроблено та впроваджено графік знищення і захоронення тварин – на площі в 20 гектарів вирили ями, тварин спалюють і дезінфікують. Виставлені патрулі – ветслужба, міліція тощо.

Уже найближчим часом населенню області роздадуть інформаційні брошури та пам’ятки про АЧС. Скоріш за все, у мешканців прилягаючих до епіцентру епідемії районів свиней будуть викуповувати за рахунок платників податків для подальшого знищення. В той же час компенсація для ПАТ «Калита», якщо буде доведена недбалість підприємства, виплачуватись не буде.

Київська Область: місцеві новини регіону

Київська Область - це адміністративний центр України. Новини регіону є лакмусовим папірцем загального стану речей в країні. Суспільно-інформаційній бюлетень «Тиждень Київщини» прикладає максимум зусиль для висвітлення найсвіжіших новин Київської Області, найгостріших суспільно-політичних питань, щоб разом шукати можливі шляхи їх вирішення та завжди бути на інформаційній хвилі