Земля під прицілом

Конфлікт навколо паїв на Київщині намагалися вирішити за допомогою бійців батальйону «Донбас».

Нещодавно Васильківський район, який ще як слід не оговтався від екологічної катастрофи на нафтобазі «БРСМ», сколихнули нові тривожні чутки. У селі Погреби, що за сім кілометрів від райцентру, один із місцевих фермерів з метою вирішити свої проблеми заручився підтримкою... батальйону «Донбас».

Селяни Погребів зазвичай здають свої паї в оренду фермерам, які, обробляючи землю та отримуючи з неї прибуток, платять селянам за право користування. Сказати, що селяни з того дуже багатіють було б перебільшенням, але зараз, коли статки багатьох зменшилися в рази, орендна плата – непогане джерело доходів. Особливо в сільській місцевості, де 100-200 гривень важать дуже багато.

Проте, нерідко трапляється й так, що селянські паї опиняються в зоні інтересів не одного, а кількох підприємців. Намагаючись взяти в оренду якомога більшу кількість паїв, орендарі часто вправляються один з одним у методах роботи. Хтось пропонує і платить більшу орендну ставку, ніж конкурент, хтось, як це сталося в селі Велика Вільшанка, вдається до махінацій з документами (див. «Тиждень Київщини» №2) та банального залякування «тітушками», а інші застосовують новітні методики – допомогу (словом і ділом) бійців із добровольчих батальйонів України, які почали щораз частіше звертати увагу на внутрішні події в країні.

Паями селян з Погребів користуються одразу два фермерських господарства – «Клевань» та «Клондайк». І як це часто буває, між конкурентами боротьба точиться не лише за урожай, але й за землю. Фермери всіляко намагаються взяти в оренду паї в якомога більшої кількості мешканців села.

За словами голови Погребівської сільради Віталія Прокопишина, подібні загравання з селянами – звичне діло.

– У наших умовах «перекупити» пай не так і складно, – каже Віталій Вікторович, – для селянина навіть 100 гривень – це серйозна сума. Тому, коли хтось пропонує хай і небагато, але більше, ніж платить нинішній орендар, – спокуса велика. На жаль, трапляється так, що не завжди перехід від одного орендаря до іншого відбувається в рамках закону.

Pid prucilom gol

 

Голова сільради каже, що нині обидва орендарі мають один до одного позови і чекають на вироки відповідних інстанцій.

– На жаль, зараз сільрада не має повноважень контролювати і втручатися в процес оренди земельних паїв, – говорить голова. – Ми можемо тільки порадити, як правильно й безпечно вирішити те чи інше питання. Впливати на рішення селян ми не можемо, так само як не можемо допомагати орендарям.

Однак, вочевидь, одному з орендарів увірвався терпець. За словами селян, власник господарства «Клевань» не захотів чекати законного рішення і вирішив діяти нестандартно. Одного ранку, техніку, яка повинна була їхати на поля, заблокували кремезні чоловіки – як виявилося, бійці батальйону «Донбас».

Селяни розповідають: озброєні чоловіки заявили, що вони прибули для того, щоб добитися справедливості. Мовляв, щоб орендар, який перекупив паї, міг їх нарешті оброб­ляти. Спочатку агресивні, вони трохи охололи, коли місцеві запропонували вдатися до конструктиву та спокійно обговорити ситуацію, що склалася.

До честі бійців, вони одразу пристали на таку пропозицію, запевнивши всіх, що насильство не в їхніх інтересах, а лише справедливість та дотримання закону.

Через деякий час, за свідченнями селян, розмова продовжилася в сільраді вже за участі міліції та СБУ, яких викликали пильні мешканці. Розібравшись із ситуацією, бійці ще раз запевнили присутніх у своїх добрих намірах і покинули село. Вже з наступного ранку й по сьогодні ніхто не перешкоджає вільній роботі на полях і не блокує техніку.

Проте селяни знічені: за їх словами, це точно не кінець конфлікту, і те, що не «вибухнуло» зараз, не означає, що в майбутньому не виникне подібна ситуація. Фермерські конфлікти не новина, але ще жодного разу в них не брали участь озброєні бійці добровольчих батальйонів.

 «Тиждень Київщини» бере ситуацію на контроль та пильно слідкуватиме за розвитком подій. Якщо вам відомо про схожі випадки, пишіть нам на електронну адресу.

Київська Область: місцеві новини регіону

Київська Область - це адміністративний центр України. Новини регіону є лакмусовим папірцем загального стану речей в країні. Суспільно-інформаційній бюлетень «Тиждень Київщини» прикладає максимум зусиль для висвітлення найсвіжіших новин Київської Області, найгостріших суспільно-політичних питань, щоб разом шукати можливі шляхи їх вирішення та завжди бути на інформаційній хвилі