Рось показала дно – Богуслав на межі екологічної катастрофи

Нещодавно місто Богуслав, що розташоване в Київській області, опинилось на межі двох катастроф: екологічної та економічної.

Причиною став критично низький рівень води в річці Рось, на берегах якої розташоване місто – подекуди водойма взагалі пересохла. Годі й казати, але для районного містечка з населенням в понад 16 тисяч мешканців,навіть при відсутності будь-яких великих промислових об’єктів, втрата головної водної артерії означає смертний вирок. Відповідальні ж структури поки що відреагували на цю надзвичайну ситуацію…. нарадами.

Недбалість чи диверсія?

Рано-вранці 24 липня перед мешканцями Богуслава постала незвична і дещо моторошна картина – за ніч майже повністю пересохла річка Рось. На місці ще вчора повноводного русла, яке подекуди сягало двохсот метрів завширшки, протікав тонкий струмочок, який запросто можна було перейти вбрід.

На місці річкового плеса залишився голий ґрунт, калюжі та болота. Спекотна погода швидко зробила свою справу і вже ополудні повітря над річкою наповнилося нестерпним смородом - це почали гнити водорості й риба.

Що призвело до таких жахливих наслідків - поки що достеменно невідомо. Найбільш логічним поясненням є скид води на сусідніх ГЕС. Більше того, вБасейновому управлінні водних ресурсів річки Рось, що знаходиться в Білій Церкві зізналися, що того дня вони дійсно проводили санітарний скид води. Однак при цьому відзначили, що «санітарний попуск – це мінімальна втрата води що забезпечує дотримання нормативів якості води і сприятливі умови водокористування в нижньому б'єфі (ділянка річки, каналу або водосховища, яка розташована безпосередньо біля шлюзу чи загати, - ТК) водосховища». І цих норм в БУВРі суворо дотримуються.

Чому ж санітарний захід обернувся локальним (поки що) екологічним лихом та масовою загибеллю риби?Як пише онлайн-видання «Комітет народного контролю», посилаючись на свої джерела, того дня воду також скидали на Богуславській та Дибинецькій ГЕС, які належать приватним особам. І робили це в обхід основного русла ріки. Але керівництво цих установ, такий фактзаперечує. Більше того – вони запевняють, що теж постраждали, адже їхні турбіни не працюють, а це, мовляв, великі збитки.

Ros 2

Проте, коментар Басейнового управління водних ресурсів річки Рось, опублікованийстосовно ситуації, що склалася, підтверджує, що порушення в роботі приватних ГЕС таки були.

«ТОВ «Енергія-1», яка є власником гідровузла та ГЕС Дибинецького і Богуславського водосховищ, не дотримувалось встановлених режимів роботи, що і призвело до відсутності санітарного стоку в основне русло річки Рось, внаслідок чого відбулась загибель риби. Хоча за словами представників ТОВ «Енергія-1», дана ситуація склалась внаслідок пошкодження затворів невідомими особами», - йдеться в коментарі БУВР Росі.

В коментарі «Тижню Київщини» начальник Київводресурсів Микола Урупа зазначив, що за його інформацією, винних потрібно шукати на Дибинецькій та Богуславській ГЕС.

-  Воду було пущено обвідним каналом замість головного русла Росі, - каже Микола Миколайович. – А це величезний перепад рівня води. Звичайно, Рось тут же зміліла катастрофічно, загинула риба. Щоправда зараз води вже стало трохи більше, але все одно недостатньо.

Микола Урупа переконаний, що причиною такої кричущої недбалості стало банальне бажання власників ГЕС заробити.

-  Літо видалося бездощове, зараз Рось не дуже повновода, тому турбіни ГЕС мало виробляють енергії, - каже пан Урупа.- Не виключено, що комусь спало на думку таке вчудити. Адже такий скид води – цеколосальна сила, яка дозволяє виробити чимало електроенергії, а значить – заробити. Ось тільки ніхто не подумав про наслідки.

Одна надія – на дощі

Наразі, як повідомляє БУВР Росі, ситуація на річці дещо покращилася – вода поступає в основне русло і санітарні витрати підтримуються, завдяки тому, що на Білоцерківській ГЕС було проведено плановий скид води, однак до колишніх показників ще далеко. В той же час, як відомо, водопостачання Богуслава відбувається саме з річки Рось, тож вода, засмічена тухлою рибою може запросто потрапити в крани жителів міста. А тим часом місцеві жителі повідомляють, що прилавки богуславських базарів просто ломляться від риби сумнівного походження та якості.

Микола Урупа стверджує, що виправити ситуацію швидко не вдасться, оскільки Київщина цього літа потерпає від нестачі опадів, і з водою скрутно по всій області.

-  Єдина надія на дощі. Якщо їх не буде, то водосховищ надовго не вистачить. На жаль, ситуація з рівнем опадів у порівнянні з минулим роком дуже погана, якщо не сказати катастрофічна, - каже Микола Миколайович. - Вже є певні проблеми з рівнем води в річці Ірпінь – доводиться приспускати резервні сховища. Міліє й річка Здвиж – дощів, які пройшли останніми днями, недостатньо.

Ros 3

Річки потребують допомоги

У той час як екологи та громадські активісти Богуслава б’ють на сполох, влада залишається фактично бездіяльною. Лише ввечері 27 липня на сайті Урядового порталу з’явилася інформація про доручення Міністерству екології та Державному агентству водного господарства вжити необхідних заходів. Тому для невідкладного вирішення проблеми відразу ж було заплановано… обговорення можливих варіантів і проведення низки зустрічей з головами сільських рад.

За словами першого заступника Богуславської РДА Анатолія Резниченка, річка Рось уже давно потребує охорони та підтримки.

-  Русла таких річок як Рось потрібно постійно доглядати, але держава для цього нічого не робить. Не розчищають плесо, не поглиблюють за необхідності дно, не підтримуються в належному стані джерела, які живлять головне русло, - говорить Різниченко. – Рось потрібно було рятувати ще років з 10 тому. Зараз же Рось важко назвати річкою – місцями це швидше болото, яке поросло травою та очеретом - в якому немає руху води. Цього літа, коли дощів обмаль – це катастрофа для ріки.

За словами Анатолія Резниченка ситуація навколо Росі не одинока. Це – комплексна проблема Київщини. І одними нарадами тут не обійдешся.

-  Потрібні конкретні дії. Фахівці, які сидять в установах, повинні зараз активно ініціювати створення та впровадження обласних та навіть державних програм підтримки та збереження водних ресурсів. Натомість – тиша, - обурюється Анатолій Леонідович.

В будь-якому разі, те що сталося з річкою Рось заслуговує на пильну увагу з боку відповідних органів. Адже вода – це стратегічний ресурс від якого залежать і люди, і промисловість. Поки ж, замість державної підтримки, охорони та збагачення водних ресурсів, мешканці Київщини, на жаль, спостерігають зовсім іншу картину.

Київська Область: місцеві новини регіону

Київська Область - це адміністративний центр України. Новини регіону є лакмусовим папірцем загального стану речей в країні. Суспільно-інформаційній бюлетень «Тиждень Київщини» прикладає максимум зусиль для висвітлення найсвіжіших новин Київської Області, найгостріших суспільно-політичних питань, щоб разом шукати можливі шляхи їх вирішення та завжди бути на інформаційній хвилі