Зняття мораторію на продаж землі залишить 7 мільйонів селян без шматка хліба

Останнім часом у мас-медіа та в експертному колі точаться неабиякі дискусії щодо мораторію на продаж землі. Все говорить про те, що влада його продовжувати не збирається, незважаючи на благання селян та протести галузі.

Завершення земельної реформи та запуск цивілізованого ринку землі, безумовно – одна з ключових реформ, необхідних для розвитку нашої економіки. Серед позитивних наслідків – спрощення залучення інвестицій у розвиток галузі, можливість українським аграріям отримати доступ до довгострокових фінансових ресурсів. З’являться додаткові стимули для розвитку місцевих економік, пожвавлення економічної активності на селі. Тому в перспективі таке рішення необхідно буде ухвалювати. Але сьогодні говорити про зняття мораторію передчасно.

Перш за все тому, що законодавча база, яка регулює відносини в земельній сфері – не повна та фрагментарна. Не завершено формування земельного кадастру, а на існуючій кадастровій карті – безліч технічних помилок. Це створює умови для шахрайства та земельних суперечок.

Влада не спромоглася ухвалити законопроекти, які б захистили інтереси селян-власників земельних паїв, малих і середніх виробників сільськогосподарської продукції. Не визначено механізми контролю держави над сферою земельних відносин, раціональністю використання земельних ресурсів. До цього часу не проведено судову реформу. Це створює умови для примусового відчуження землі, масового рейдерства та соціальних конфліктів. Таким чином, єдиним наслідком зняття мораторію на продаж землі стане швидке обезземелення майже 7 мільйонів українських селян, монополізація земельних ресурсів аграрною олігархією та зростання соціального напруження в країні.

moratoriy v 2

 

Водночас, земля – це стратегічний ресурс, який визначатиме перспективу розвитку країни на покоління вперед. Ощадливе ставлення до цього ресурсу – основа забезпечення продовольчої безпеки країни та фактор її довгострокової конкурентоздатності. Політика нинішньої влади призвела Україну до фактичного банкрутства. Продавати землю в цій економічній ситуації – це крадіжка майбутнього у поколінь українських громадян.

Спроби влади за будь-яку ціну проштовхнути зняття мораторію, тим більше намагання де-факто обійти заборону на продаж землі, треба розцінювати не інакше, як факт політичної корупції. Такі рішення не відповідають національним інтересам України й продиктовані винятково стремлінням влади задовольнити вимоги своїх основних спонсорів – аграрних монополістів.

Вадим Плуг, експерт із питань агропромислового комплексу