Економіка України: триває політ у прірву

Маємо дані Державної служби статистики. Лише транспортні підприємства в січні-травні 2015 скоротили перевезення вантажів на 22,2% порівняно із січнем-травнем 2014 року. Це найочевидніший доказ падіння економіки: у країні все менше виробляється продукції, яку треба перевозити.

Тому що падає попит населення. Товарообіг підприємств роздрібної торгівлі України в травні 2015 зменшився в порівняльних цінах на 25,8% порівняно з травнем 2014 року. Про це також повідомляє Державна служба статистики.

ЩО ПЕРЕСТАЄМО КУПУВАТИ?

Найнаочніший приклад дає для аналізу «Укравтопром»: продажі на первинному ринку автомобілів, що були у вжитку, у травні 2015 у порівнянні з аналогічним періодом 2014 скоротилися на 22%.

Ну, справді, доходи у людей падають, за що купувати?

Ще один супернаочний приклад. У квітні 2015 випуск ковбас скоротився на 19% – до 18,4 тис. тонн, проти 22,7 тис. тонн у квітні 2014-го.

У людей менше грошей не лише на автомобілі, але й на ковбасу. Якщо падають доходи населення, то скорочуються і його витрати. Такий, одного разу запущений ланцюжок подій, зупинитися сам по собі не може.

І ось результат: людям у селах нічим годувати худобу. Відповідно, вони її вирізають. Тому молока закупили в сільського населення на 15,6% менше аналогічного періоду минулого року.

Триває відтік інвестицій. За даними аналітиків, скорочення валового нагромадження основного капіталу в 2014 р. становило 23%. Це означає, що лише торік з України через політичну нестабільність вивели (хто зміг, звичайно), чверть інвестицій.

А що хоче уряд? Правильно, продавати в нинішніх умовах за безцінь державні підприємства. При тому, що й наші олігархи все б продали і вивели отримані гроші, але вони зазнають збитків. І держава недо­отримує валютні надходження.

ПРОЙДЕМОСЯ СТАТТЯМИ ЕКСПОРТУ

Незважаючи на заявлені урядом успіхи в «євроінтеграції», основні трубні підприємства України в січні-квітні 2015 скоротили виробництво труб із чорних металів на 39,3%.

Об’єднання підприємств «Металургпром» заявляє, що за 5 місяців 2015-го українські металургійні підприємства скоротили виробництво вуглецевої сталі порівняно з аналогічним періодом минулого року на 28,4%. Зупинили роботу черкаський «Азот» і «Рівнеазот».

Все це не деолігархізація, а удар по джерелах надходження в Україну твердої валюти, а значить, по стабільності гривні.

Національний банк України прогнозує уповільнення споживчої інфляції до рівня 45-50% наприкінці 2015 року. Це і є офіційний прогноз зростання цін. Але хто сказав, що насправді вони не виростуть більше?

У ДЕРЖАВИ НЕМАЄ ГРОШЕЙ ІНДЕКСУВАТИ ЗАРПЛАТИ І ПЕНСІЇ

Щоб стимулювати споживчий попит, влада повинна платити людям більше грошей, а вони їх повинні витрачати. А грошей в уряду – все менше. Бо за даними Міжнародного центру перспективних досліджень в першому кварталі 2015 експорт товарів і послуг з України скоротився на 32,6%.

Економіка летить у прірву, а влада робить все, щоб життя подорожчало.

Про тарифи писати не буду, що їх підвищують – знають усі. Про свавілля з наданням субсидій я вже писав. Але ось на інших фактах варто акцентувати увагу.

Держкомстат повідомив, що ціни на будівельно-монтажні роботи в січні-квітні 2015 порівняно з аналогічним періодом 2014 зросли на 31,7%.

НЕ КРАЩИЙ ЧАС  БУДУВАТИСЯ

Тож, давайте припинимо це робити. Але цього мало. Не будемо говорити по телефону, оскільки уже оголошено про плани Кабміну в цьому році підняти плату за радіочастотний ресурс на 26,7%.

Забудьте про алкоголь, здоровішими будете. У червні Кабінет Міністрів ухвалив рішення про підвищення мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на алкогольні напої на 25-40%. Спасибі уряду за турботу про здоров’я населення.

Давайте не будемо їздити. У червні було заявлено про плани Кабміну підняти акциз на бензин, унаслідок чого він подорожчає до 30 гривень. Так що подумайте, чому Вам вдома не сидиться?

Візьмемо до відома, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі скасувало обов’яз­кову сертифікацію автомобільних бензинів, дизельного, корабельного та котельного пального. Ви впевнені, що на заправці саме бензин Вам залили?

А навіщо Вам бензин? Ви хочете в магазин поїхати? Ще чого. Читайте далі, і бажання зникне.

Із квітня хліб популярних сортів у Києві подорожчав на 25-30%. І це ще не кінець. Вам молочні продукти потрібні? Згідно з прогнозом Союзу молочних підприємств України, до кінця 2015-го молочні продукти в Україні подорожчають на 20%.

Можливо, Вам до аптеки необхідно? Не треба Вам туди. За минулий рік імпортні препарати, які закуповують за гривню, подорожчали на 42,1%, а за валюту – на 114,4%. Основна причина зростання цін – це девальвація національної валюти. Цього року ліки теж можуть подорожчати, бо чомусь наш уряд не хоче скасувати ввізне мито на медпрепарати.

 

І водночас влада обіцяє економічне зростання уже наступного року. Як це може відбутися? Маю одну пропозицію. У рамках «деолігархізації» або якогось іншого процесу – засекретити статистику. Також можна в рамках проведення АТО заборонити публікації будь-яких матеріалів Держстату, які суперечать оптимістичним заявам влади. Іншого варіанту для цієї влади виправити економічну ситуацію я не бачу.

В’ячеслав Піховшек, політичний аналітик