Про соціологію, та уряд

Петро Порошенко 20 вересня заявив в інтерв’ю українським телеканалам, що не підтримує вільне володіння зброєю, бо, «за даними опитувань, 82% українців виступають проти закону, який дозволить вільне володіння і носіння зброї».

Від професійних соціологів останнім часом доводиться чути, що президент сприймає дані соціологічних опитувань як серйозний аргумент, яким він пояснює свої дії.

Ну, тоді проаналізуємо й іншу соціологію. Мене найбільше цікавить ставлення громадян України до війни на сході нашої країни, яку влада називає АТО.

Дивно, але профільний, державний Інститут соціології НАН України або не визнав можливим поставити запитання про війну у своєму опитуванні, оприлюдненому 21 серпня 2015 р. Або, що ще гірше, запитав у респондентів про їхнє ставлення до війни, але засекретив отримані дані. Якщо це так, то соромно за соціологів цього Інституту.

Ставлення громадян України до війни можна реконструювати за даними опитування 27 червня-9 липня Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), в рамках якого було опитано 2044 респондентів, що мешкають у 110 населених пунктах усіх регіонів України за 4-ступінчастою стохастичною вибіркою із квотним відбором на останньому щаблі.

На запитання «Який варіант виходу з нинішнього військового конфлікту на Донбасі Ви вважаєте найбільш прийнятним?» 56,8% респондентів відповіли: «продовження мирних переговорів і мирне врегулювання на основі Мінських угод». Варіант «звільнення територій Донбасу силою Української армії» обрали 28,3% респондентів.

Грубо кажучи, третина українських громадян – за продовження цієї безглуздої війни, не дивлячись на людські втрати, страждання мільйонів людей. Але дві третини наших співгромадян мислять тверезо.

Оцінимо динаміку змін у громадській думці.

Ось результати опитування 13-20 березня Центру «Соціальний моніторинг» та Українського інституту соціальних досліджень ім. О.Яременка спільно з відділом моніторингових досліджень соціально-економічних трансформацій Інституту економіки та прогнозування НАН України. Було опитано 2 800 респондентів, метод отримання інформації: індивідуальне інтерв’ю «віч-на-віч» за місцем проживання респондента. Було поставлено запитання: «Який із сценаріїв вирішення конфлікту на сході України Ви готові прийняти?». Варіант «Продовжувати бойові дії до повернення під контроль всіх територій на сході України» обрало 22,9% респондентів.

Тобто, знову, грубо отримуємо, що дві третини людей – проти війни.

Ще раз: Порошенко обґрунтував заборону на вільне володіння зброєю даними опитування, за яким 82% українців виступають проти цього. Чому він не може припинити війну на підставі того, що 60% українців її не бажають?

І кілька слівпро коаліційний уряд, до якого входять президентський Блок Петра Порошенка, «Народний фронт» Яценюка, «Батьківщина» Тимошенко, «Самопоміч» Садового та донедавна Радикальна партія Ляшка. Цей уряд – холоднокровний убивця економіки та населення України, за своєю волею і за рекомендаціями МВФ виконує програму обезлюднення нашої країни. Його подальші кроки: підвищення пенсійної реформи, посилення оподаткування населення, значне скорочення соціальних пільг, збереження оподаткування пенсій, відсутність індексацій пенсій і зарплат, скорочення кількості шкіл і вчителів. Він перетворює Україну на те, чим наша країна ще не була ніколи. Я закон порушувати не хочу, я розумію, що називати вбивцею людей можна тільки за рішенням суду, хочу дожити до цього рішення суду та до цього стверджую «уряд – убивця», як оцінне судження.

В’ячеслав Піховшек, політичний аналітик