Ціни на «соціально значущі товари» перейшли на галоп

Нещодавно Держкомстат оприлюднив свіжі дані моніторингу цін на соціально значущі товари. Висновки, на жаль, дуже невтішні – за останні 9 місяців ціни на ключові товари першої необхідності, як-то кажуть, перейшли на галоп.

Соняшникова олія подорожчала на 59,6%, хлібні вироби – на 54%, борошно – на 48,7%, цукор – на 41%. Діапазон зростання цін у сегменті м’ясо-молочних виробів коливається від 20 до 30%.

Однак найбільш нищівного удару по гаманцях українців завдали овочі. Нагадаємо, розраховуючи інфляцію, Держстат оголосив про те, що ціни в цьому сегменті зросли порівняно з початком року «лише» на 18,1%. На практиці ж, з’ясу­ва­лося, що все набагато гірше. Так, наприклад, капуста з початку року подорожчала на 188%, морква – на 167%, цибуля – на 81%.

Чому ж так сталося? Відповідь досить проста – це результат урядових нововведень. Ще два роки тому держава досить активно та відповідально займалася ціновим регулюванням на соціально значущі товари (в першу чергу – продукти харчування першої необхідності). Але новий уряд та правляча коаліція зробили все, аби відмовитися від державної підтримки найбільш незабезпечених верств населення. Для початку було скасовано всі компенсаційні виплати у вигляді індексації доходів населення, передбачені статтею 9 Закону України «Про ціни і ціноутворення». А потім було ліквідовано Держінспекцію з контролю за цінами. Очевидно, що державі зручніше «умити руки» і не мати жодного відношення до того, що відбувається на продовольчих ринках, ніж в повному обсязі виконувати свої обов’язки.

Загалом же, з усіх 23 соціально важливих продуктів харчування, що потрапляють в поле зору «моніторингу», тільки по трьох (сало, рис, яйця) зростання цін вписалося в обіцяну з 1 вересня індексацію зарплат, пенсій та інших соціальних виплат. Непотрібно бути економістом, щоб розуміти, що така мізерна індексація аж ніяк не зможе покрити істотно збільшені витрати громадян навіть на такі життєво необхідні продукти, як хліб, молоко і масло.

Українці і раніше були загальноєвропейськими «рекордсменами» за витратами на продукти харчування – в 2013 році населення витрачало 55% щомісячного доходу саме на їжу. Який відсоток від доходу доведеться витрачати нині, і з яким показником українці завершать 2015 рік, враховуючи більш ніж 75%-у інфляцію, девальвацію національної валюти в 2,9 раза та істотне зменшення реальних зарплат і пенсій – важко навіть уявити.

ПРЯМА МОВА

Олександр Качний, голова регіональної організації політичної партії «Опозиційний блок» в Київській області:

«Послаблюючи держрегулювання цін на продовольчі товари першої необхідності, і, водночас не підвищуючи соціальні стандарти хоча б на величину інфляції, держава ризикує наразитися на відповідь у вигляді голодних бунтів. Неефективна та непрофесійна правляча коаліція та уряд, прикриваючись війною, не зробили геть нічого, аби полегшити життя мешканців Київщини та всієї України в такій кризовій ситуації. Вже остаточно зрозуміло, що влада популістів має піти. Після нашої перемоги на виборах, ми проведемо індексацію зарплат, пенсій та соціальних виплат на 75%, знизимо тарифи вдвічі та зупинимо галопуюче зростання цін. Ми маємо чітку програму дій і конкретні кроки для виходу з кризи».

Сергій Гармаш