Холодна зима за драконівськими тарифами

Уже за місяць в Україні має розпочатися опалювальний сезон. Але уряд Яценюка, обраний правлячою коаліцією, як і рік тому, зірвав підготовку до осінньо-зимового періоду.

І якщо торік від відставки Кабмін фактично врятувала тепла погода, то сезон 2015-2016 років таким не буде. За прогнозами синоптиків, уже в грудні на Україну очікують люті морози.

На ті ж граблі

Ще на початку цього літа лідер Опозиційного блоку Юрій Бойко з парламентської трибуни закликав діючий уряд звітувати про підготовку України до опалювального сезону.

«Ми закликаємо заслухати уряд про те, як буде здійснюватися наповнення газом сховищ, як буде накопичуватися вугілля і пройде опалювальний сезон», – заявив Юрій Бойко 2 червня в стінах Верховної Ради.

Через три з половиною місяці на брифінгу в «Укренерго» Арсеній Яценюк визнав, що до зими Україна не готова.

«Міністерством енергетики зірвано виконання низки пунктів розпорядження про підготовку до осінньо-зимового періоду», – заявив прем’єр-міністр, переклавши вину на свого міністра енергетики Володимира Демчишина.

Через такі хаотичні та неузгоджені дії уряду й правлячої коаліції, до якої входять «Народний фронт», «Блок Петра Порошенка», «Батьківщина» та «Самопоміч», а донедавна – і Радикальна партія Ляшка, вже цієї зими українці в повній мірі відчують, що таке непрофесійний менеджмент в енергетиці. Експерти констатують – запасів вугілля на ТЕЦ недостатньо, нових постачальників немає, а «Укренерго» вже розробило план відключень електрики.

«Щоб нормально ввійти в зимовий період, нам потрібно не менше 3,5-3,7 мільйона тонн вугілля станом на 15 жовтня. Більше того, вже зараз «Укренерго» розробило плани з тимчасового відключення споживачів, тому що вугілля зараз немає, і незрозуміло, скільки його буде. Нині є приблизно 2 мільйони тонн, але при цьому в нас фактично не відбувається накопичення», – говорить Генеральний директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко в інтерв’ю виданню РІА Новини Україна.

Як вже писав «Тиждень Київщини», за даними іноземних експертів, темпи закачування газу до сховищ сьогодні не перевищують 32 млн кубометрів на добу, а запаси вугілля цього місяця вдвічі менші торішніх. За нормальної температури повітря цього вистачить максимум до кінця жовтня.

«Для того, щоб нормально прожити опалювальний сезон, темпи закачування газу потрібно збільшити вдвічі, а за два місяці, що залишилися до початку сезону – докупити ще мінімум 3,5 млн тонн вугілля», – наголошує Юрій Бойко.

Несправедливі тарифи

Загроза холодної зими та віялових відключень світла – не єдиний сюрприз українцям від діючого уряду, призначеного правлячою коаліцією. Безпрецедентне підвищення тарифів ЖКГ може просто позбавити людей можливості платити за опалення.

Узгоджене з Міжнародним валютним фондом підвищення тарифів було наймасштабнішим із часу здобуття Україною незалежності. Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), підвищила мінімальний тариф для населення на газ, що використовувався для опалення у 3,3 раза – з 1089 до 3600 грн за одну тисячу кубічних метрів. Мінімальна ціна діятиме на обсяг до 200 кубометрів на місяць, і лише в опалювальний сезон (з 1 жовтня по 30 квітня). Решта газу населення буде оплачувати за ціною 7188 грн за тисячу кубометрів.

Ціна газу, що використовується населенням для приготування їжі та підігріву води, зросла з 1182 до 7188 грн за тис. кубометрів (у шість разів). Середнє підвищення тарифів на газ становить 285% або в 3,85 р. Середньозважений тариф на тепло для населення НКРЕКП збільшила на 71,8% – до 645 грн/1 Гкал (з ПДВ), що відповідає собівартості його виробництва з установленої для теплової генерації ціни газу 2994 грн за тис. кубометрів (1309 грн за тис. кубометрів до підвищення). І це при тому, що ціна на нафту, від якої залежить вартість газу, суттєво впала!

Тарифи на електроенергію для населення, згідно з рішенням НКРЕКП, будуть підвищені в 3,5 раза в п’ять етапів до квітня 2017 – до 123 коп. за кВтг.

Таке підвищення тарифів накрутило вартість утримання квартир і будинків для простих українців, доходи яких з’їла інфляція і девальвація, до недосяжних цифр.

«Унаслідок ініційованого урядом підвищення цін на послуги ЖКГ власники «хрущовки» площею 50 м2 будуть з осені змушені викладати 1400 грн тільки за оплату комунальних послуг, а власники 3-х кімнатної «чешки» – 1920 грн. Жителі Київської області, які проживають у приватних будинках і споживають 2500 кубометрів газу на рік, будуть змушені заплатити за нього 13365 гривень», – говорить голова Опозиційного блоку Київщини Олександр Качний. – «Але це ще тільки перший крок у новій тарифній «реформі» Яценюка. Основне підвищення тарифів на опалення і гаряче водопостачання очікується в 2016-2017 роках, коли ціна теплової енергетики зрівняється з ціною газу для населення (7188 грн за тисячу кубометрів). Після перемоги на місцевих виборах Опозиційний блок буде вимагати повернення тарифів ЖКГ на рівень початку 2014 року».

Подачка від уряду

Ще навесні 2015 року Опозиційний блок вимагав від правлячих партій індексації доходів українців, яка останнього разу відбувалася ще 1 грудня 2013 року за курсу 8 гривень за долар. Але нинішні міністри тягли до останнього з виконанням цих вимог, щоб на початку передвиборчих перегонів на місцевих виборах підвищити мінімальні зарплату та пенсії на… 150 гривень.

Сума підвищення настільки мала, що більше нагадує подачку цілком зубожілому населенню напередодні виборів. Враховуючи, що за останні півтора року курс долара та вартість газу зросли втричі, а ціни на основні продукти та ліки – в 3-4 рази, грошей, виділених чинним урядом, вистачає мало на що.

При нинішніх цінах і рівні інфляції ці гроші просто моментально будуть «з’їдені» – адже сьогодні кілограм свинини коштує майже 100 грн, а літр соняшникової олії – більше 30 грн. Люди просто не відчують обіцяної урядом індексації ще й тому, що з 1 вересня підвищилася вартість електроенергії та опалення.

Замість епілогу

Сьогодні люди думають лише про те, коли в країні настане мир, і як вижити в нинішніх умовах, до яких їх довели непрофесійні дії уряду. Українці ситі порожніми обіцянками та показовими піар-акціями.

Замість європейського рівня життя, обіцяного півтора року тому правлячою коаліцією, сьогодні українці отримують мінімальну зарплату, яка в 7 разів нижча, ніж в Естонії, Словаччині, Угорщині, Чеській Республіці, та в 15-40 разів менша, ніж в Австрії, Німеччині чи Франції.

Витрати на продукти харчування в Україні становлять майже 60% від усіх доходів, решти – ледь вистачає на оплату комунальних платежів. Більшість українських пенсіонерів живе менше, ніж на 2 долари на день, а відповідно до критеріїв ООН порогом бідності вважається дохід нижче 2 доларів. Відповідальність за це цілком та повністю лежить на владі, а конкретно – на партіях, що входять до парламентської більшості. Невже популісти та непрофесіонали дійсно очікують, що люди віддадуть за них голоси на наступних виборах? Це вже навіть не смішно…

В таких умовах підвищення тарифів на енергоносії може призвести до зубожіння населення та масового бойкоту оплати комунальних тарифів.

«Опозиційний блок зареєстрував у Верховній Раді комплексний «соціальний» пакет законопроектів, який покликаний поліпшити життя кожного українця й дати поштовх розвитку вітчизняної економіки. Знущання над народом треба припинити якомога швидше. І одразу після перемоги на місцевих виборах ми знизимо тарифи та проіндексуємо пенсії та зар­плати на 75%», – резюмує Юрій Бойко.

Зима буде холодною

Валерій НЕКРАСОВ, народний синоптик

– Не дивлячись на те, що клімат в усьому світі змінюється, і зими стають теплішими, цього року буде виняток із правил. Зима 2015-2016 року очікується, всупереч усьому. Розпочнеться вона, як і повинна, в кінці листопада – на початку грудня.

Цього року зима «порадує» українців холодними вітрами вже з 5 грудня. Також сильних холодів слід очікувати 5 і 12, 3 і 10 січня. Перший сніг піде вже з 17 грудня. Ожеледь почнеться з 21 грудня, а перші великі морози до мінус 20 градусів будуть із 24 грудня. У третій декаді січня настануть справжні Хрещенські морози.

Цифри пенсіонера

  • 1526 грн - середня пенсія сьогодні
  • 150 грн - вартість комунальних послуг для однокімнатної квартири з урахуванням субсидії (865 грн – без субсидії)
  • 1050 грн - вартість мінімального раціону (із розрахунку 1 батон, 1л молока і 1 порція борщу в день) обходитиметься не менше, ніж 35 гривень на день. Оплата за телефон становить приблизно 50 грн на місяць.
  • 275 грн - залишок на усі інші витрати, або приблизно 9 грн на день для купівлі ліків, одягу тощо

Денис ШОВКОПРЯДНИЙ