Медицина: страшний діагноз для галузі

Через відсутність реформ та кулуарні змови у владі, мільйони українців не в змозі отримувати медичні послуги належної якості.

Україна вдруге переживає період Руїни. Війна на сході, тотальне падіння економіки, багатократне подорожчання життєво необхідних товарів і послуг та нищівне зубожіння населення – все це на фоні популістських гасел «реформаторської» правлячої коаліції, лише зайвий раз нагадує, що держава на всіх парах мчить у прірву. Погіршує ситуацію і стан такої галузі як охорона здоров’я – до неї нікому нема діла.

Досить лише глянути на цифри, щоб зрозуміти – до остаточного краху медицини залишилося не дуже багато. Так, рівень бюджетного фінансування охорони здоров’я в 2014 році знизився на 7,2% в номінальному значенні (і на 30% у реальному) – з 61,57 до 57, 1 млрд гривень. Як результат – витрати держави на охорону здоров’я в доларовому еквіваленті за 2014-2015 рр. на особу знизилися втричі (з 169 доларів у 2013 році до 56 доларів у 2015 році), а відставання від найближчого європейського сусіда – Польщі – стало десятикратним.

likarnya v 2

І це відбувається в той час, коли через «заморожування» урядом соціальних стандартів із грудня 2013 і «галопуючої» інфляції (в 2014р. – 24,9%, у січні – квітні 2015 року – ще 37,1%) реальні доходи населення катастрофічно зменшилися. Експерти констатують: через падіння доходів, зростання інфляції та погіршення фінансування медицини люди стали менше лікуватися (рідше відвідувати лікаря, менше купувати ліків). Наприклад, за підсумками I-го кварталу 2015 року, в порівнянні з I-м кварталом 2014, вживання ліків у натуральному вираженні (в упаковках) упало на 19%.

Порушилися графіки лікування. У підсумку слід очікувати погіршення показників здоров’я – підвищення захворюваності, зниження очікуваної тривалості життя (а за тривалістю життя українці на 7-10 років відстають від країн ЄС). У якості «десерту» – понад 1,2 млн вимушених переселенців, постійний потік поранених військовослужбовців, небезпечна епідеміологічна ситуація на сході країни. І все це живі люди, наші співвітчизники, які потребують ліків та лікарів!

Усе це вимагає адекватних заходів у сфері охорони здоров’я – однак правлячій коаліції до цього нема діла.

– Сучасний стан справ у медицині викликає, м’яко кажучи, занепокоєння, хоча, як каже моя приятелька лікар-педіатр, він викликає суцільний жах, – говорить заступник голови регіональної організації політичної партії Опозиційний блок в Київській області Тетяна Подашевська. – У жодному разі не хочу сказати, що все було гаразд у медицині в минулі роки, особливо коли охороною здоров’я в Україні. Тоді була відпрацьована ефективна схема розкрадання бюджетних коштів. Але те що відбувається сьогодні, інакше ніж спланованою акцією зі знищення людей, назвати важко. Реформи стоять, МОЗ перетворилося на неприступну фортецю. Через півтора роки після Майдану не виконано жодну з декларацій нової влади в царині охорони здоров’я. Людей просто ошукали! Краще стало жити лише верхівці суспільства, прості ж люди в прямому сенсі змушені животіти, покинуті державою напризволяще. І як ніколи вони прагнуть якісних змін, особливо у сфері охорони здоров’я.

Депутат облради слушно зауважує, що кожен українець хоч раз у житті змушений звернутися до лікарів по допомогу, маючи на меті отримати якісні медичні послуги. Але сьогодні, наша так звана безкоштовна медицина по кишені лише одиницям – більшість людей просто не в змозі сплатити за медичні послуги, та, елементарно придбати необхідні ліки. Мізерні зарплати та пенсії не дозволяють цього зробити. Влада змінилася, а стан української медицини можна порівняти хіба з післявоєнними буднями, коли люди, віддаючи всі сили на розбудову країни, не мали змоги отримати елементарну медичну допомогу. І це в двадцять першому сторіччі!

– Намагалася дізнатися з перших вуст про ситуацію з медициною на місцях, – ділиться невтішними новинами заступник голови регіональної організації політичної партії «Опозиційний блок» у Київській області Тетяна Подашевська. – Спілкувалася з лікарем районної лікарні, той скаржився на жахливий рівень забезпечення необхідними препаратами та засобами, мовляв, немає майже нічого. Запитую: «То що, у вас хворі навіть шприци собі повинні купувати? А якщо немає грошей, як тоді бути – вмирати»? На що мій співбесідник знічено прошепотів: «Буває так що і вмирають».

На місцях доходить до абсурду – лікарі власним коштом купують хворим ліки, або позичають у пацієнтів на перший час, а згодом родичі повертають. Раніше існувала практика – необхідні медикаменти лікарні могли позичити у колег з інших медичних закладів, але сьогодні практично всі заклади охорони здоров’я в Україні можуть «похвалитися» лише надзвичайно низьким рівнем забезпечення необхідними засобами, але аж ніяк не надлишками. Чи можуть лікарі, які присягалися берегти людські життя, працювати в таких нелюдських умовах? Та їм би самим не впасти від голоду!

 «Відкат» – усьому голова

У 2014 році через високі корупційні ризики, боротьбу за переділ ринку та погане адміністрування з боку МОЗ централізовані закупівлі не проводилися майже 10 місяців. Це створило величезні проблеми в забезпеченні медзакладів вакцинами та іншими препаратами. У 2015 році – та ж картина, не дивлячись на те, що ухвалили закон про здійснення закупівель через міжнародні організації.

Унаслідок відсутності ліків, що надаються за централізованою процедурою, люди змушені або за свої гроші купувати ліки, на які за законом виділено державні кошти, або припиняти лікування. М’яко кажучи – складний вибір. Тим паче, що лікарі кажуть, що фактично зараз уже нема жодних запасів – вони закінчилися ще влітку.

– Торік до медичних закладів країни надійшло медикаментів на суму 92 мільйони гривень, але це становить усього лише четверту частина від запланованого, – розповідає Тетяна Подашевська. – Але потім процедури державних закупівель через корупцію та відсутність політичної волі у відповідальних за це людей зайшли в глухий кут. Торги не відбулися, і велика кількість українців (серед них хворі на гемофілію, онкохворі, ВІЛ-інфіковані та ін.) залишилася без життєво необхідних ліків, якими їх повинна безкоштовно забезпечувати держава.

За словами лікаря-педіатра, який просив не називати свого прізвища, така ж критична ситуація склалася і з вакцинами для щеплень – їхня відсутність ставить під загрозу національну безпеку країни.

likarnya v 3

– Тільки в Київській області приблизно половина населення не має необхідних щеплень. Немовлят у пологових будинках вже давно не щеплюють від небезпечних хвороб. Ті мізерні кількості вакцин, які правдами й неправдами доходять до місць призначення, суттєво порушують графіки вакцинації, які, як відомо, потрібно проводити, дотримуючись певних умов. Як результат – батьки змушені знову ж таки купувати все власним коштом для того щоб уберегти дитину, – говорить фахівець.

Медик стверджує, що в той час поки закупівлі життєво необхідних препаратів не проводяться, зросло фінансування санітарно-епідеміологічних закладів. І це пов’язано з планами розширити мережу таких закладів у регіонах з метою недопущення спалахів важких інфекційних хвороб.

– Все це прекрасно, – говорить лікар. – Але в уряді сидять абсолютні профани. Блокувати ввезення вакцин, які захищають людей від хвороб, натомість, розбудовуючи мережу санстанцій – це верх цинізму. Навіщо все це буде потрібно, якщо інфекція проникне в країну – чим захищати людей, проводити профілактику? Хіба що заявами «реформаторів», але ж це не допоможе!

Однак, незважаючи на це, уряд-реформаторів палець об палець не вдарив для того, щоб хоч якось виправити ситуацію. Ще б пак – як можна домовитися за прозорі процедури держзакупівель, якщо за ними стоїть солодке слово «відкат». А люди? Та що їм до людей, якщо за даними благодійного фонду «Пацієнт» щонайменше 1500 українців щорічно помирають від нестачі ліків!

Запилюжені реформи

У своїх заявах представники правлячої коаліції вже тривалий час озвучують цілком правильні та необхідні заходи, які необхідні для реформування медицини, але що маємо насправді? Усі законопроекти, які б забезпечили проведення реформи медицини у 2016 році, припадають пилом у Верховній Раді. Складається враження, що людям годі й мріяти про початок якісних перетворень у галузі медицини.

likarnya v 4

– Хай би ті депутати та міністри спробували полікуватися в районній лікарні! – тендітна пенсіонерка з Боярки ділиться своїми не надто райдужними враженнями від відвідин медзакладу. – Лікарі-то в нас непогані, але де їм взяти, наприклад, крапельницю для мене, якщо ними не забезпечує уряд? Доводиться купувати самій, а де взяти гроші, коли в мене мінімальна пенсія.

Її літня товаришка підтримує: «У можновладців як тільки що заболить, то мерщій на літак і до кращих лікарів, а до нас їм байдуже – хоч одразу на цвинтар повзи». Важко бодай що заперечити – у цих словах літньої людини професійний діагноз для уряду «реформаторів»!

Так, лікарі на місцях і справді роблять усе, що від них залежить, але суспільство вимагає належного забезпечення медиків обладнанням, ліками та гідною зарплатою. Щоб хворі не були змушені крадькома тицяти лікарям у кишеню свої кревні, аби хоч якось компенсувати той жебрацький рівень платні, яку отримують останні. Але й досі не видно хоча б натяку на планомірну роботу з реалізації гучних реформаторських заяв правлячої коаліції. За весь час роботи нинішнього керівництва МОЗ вдалося частково реалізувати лише 2 з 26 кроків, які заплановано в коаліційній угоді.

– Я згадую, як ще недавно в уряді лунали гучні заяви про те, що настав час змін в охороні здоров’я. Що, мовляв, безкоштовна медицина в нас існує тільки на папері, насправді ж вона давно платна. На часі ухвалення законів про страхову медицину і про 8% від ВВП, які повинні спрямовуватися на охорону здоров’я. Але все так і залишилося на рівні популістських заяв – зараз не йдеться ані про страхову медицину, ані про такі необхідні для нормального розвитку показники ВВП, – гірко констатує заступник голови регіональної організації політичної партії «Опозиційний блок» в Київській області Тетяна Подашевська.

Галузь потребує рятівної вакцини

Час невблаганний і його, для того щоб врятувати медичну галузь, у правлячої коаліції вже майже не залишилося. Суспільство вже зрозуміло – такі «реформатори» країну до пуття не доведуть. Врятувати медицину та інші галузі можуть лише політики, яким не бракує політичної волі та знань.

 – Після перемоги Опозиційного блоку на виборах, ми доб’ємося державної підтримки для сільських амбулаторій, оновлення парку «швидких» і придбання ліків для пільгових категорій населення за рахунок обласного бюджету, – говорить голова Опозиційного блоку Київщини Олександр Качний. – Крім того, обов’яз­ковими будуть надбавки до зарплат лікарів, а всі соціально незахищені жителі Київської області будуть забезпечені медичним страхуванням. Медична галузь у нашій країні вже давно потребує рятівної вакцини від популізму та злочинних дій чиновників-хапуг, і Опозиційний блок зробить усе для того, щоб українці нарешті могли отримувати медичні послуги світового рівня.

Володимир Гармаш