Земля, за яку сплачено кров’ю

Як держава відвертається від своїх захисників і відмовляється надавати бійцям АТО обіцяні ділянки.

Ось уже другий рік поспіль тисячі українців, щосекунди ризикуючи своїм життям, захищають свою землю в зоні АТО. І коли, відслуживши, воїни повертаються до рідних осель, то, як це повелося в останні півтора року, зіштовхуються з неприкритою зневагою до себе від тих, кого вони й привели до влади.

Можна довго обговорювати проблеми реабілітації учасників бойових дій або труднощі з виплатою належних грошових забезпечень – все це, без сумніву, на часі, однак сьогодні хочеться торкнутися теми, яка є чи не найболючішою для учасників АТО з регіонів. Це широко розрекламоване урядом надання земельних ділянок для всіх тих, хто пройшов горнило війни. Відповідне рішення майже одностайно підтримали і депутати Київської обласної ради.

Не будемо вкотре відкривати Америку – усім і так зрозуміло, що головний капітал селянина, це земля на якій він хазяйнує і забезпечує себе та свою родину засобами для існування.

Гектари для «потрібних людей»

Але не так сталося, як гадалося. Усе частіше в ЗМІ з’явля­ються новини про те, що по всій Україні сотні бійців звинувачують чиновників в небажанні виділяти землі для потреб воїнів. Причому чиновники на місцях, які уособлюють чинний уряд, демонструють чудеса винахідливості, вигадуючи щоразу нові причини для відмови.

Чому ж, здавалося б, такі прості процедури тягнуться уже більше року? Відповідь проста: чиновникам нецікаво роздавати землі в законний спосіб. Вони завжди були такими – думали, в першу чергу, лише про власні інтереси. Інша справа, що зараз, у воєнний час, допускати таке не можна. Тим більше, що учасники АТО за цю землю в прямому сенсі заплатили своєю кров’ю.

Ось, наприклад, у Ставищенському районі Київської області колишні учасники АТО не можуть отримати землю, обіцяну державою. Уже понад рік місцеве відділення Держземагентства відмовляє хлопцям, посилаючись на те, що нібито нема вільної землі. Однак ставищенські активісти стверджують, що це не так. Вони звернулися до «Тижня Київщини» за допомогою, щоб донести проблему до широкого загалу.

– У нашому районі офіційно зареєстровано 79 учасників бойових дій на Донбасі. І більшість із них прагнуть отримати обіцяні державою земельні ділянки. Земля є і давно виділена Ставищенською міською радою – понад 51 гектар, – розповідає волонтерка Оксана Фролова. – Однак ділянки роздають кому завгодно, але тільки не бійцям.

За словами волонтерки, в Ставищенському відділенні Держземагентства, вже тривалий час займаються незаконною роздачею земельних ділянок. Інакше, як пояснити ті факти, що землею, яку виділила міськрада Ставища, віддано у власність людей, які навіть не живуть у районі?

– Земельні ділянки Держземагентство роздає невідомо кому, – говорить Оксана. – Землю отримують люди з Білої Церкви, Обухова, з інших районів Київщини. А бійців АТО водять за ніс. Не допомагають навіть втручання депутатів міськради, які під час однієї із сесій оголосили недовіру керівнику районного Держземагентства. Однак результату це не дало.

Волонтери спільно з громадськими активістами та, власне, учасниками АТО вже довгий час намагаються привернути увагу відповідних органів, але марно – жодна з установ «не бачить» злочинних дій.

– Ми зверталися й до обласного відділення Державного земельного агентства, і до прокуратури, і до правоохоронних органів – віз и нині там, – розповідає один із хлопців-учасників АТО Дмитро. – Жодного результату це не дало, лише стало зрозуміло, що в країні мало що змінилося. Якщо в нас чиновники і далі продовжують зневажати нас, простих людей, які ризикували власним життям, пройшли війну і заслужили на якусь повагу від держави, яка тепер завдячує нам своїм існуванням.

Екс-військовий каже, що всі необхідні документи він оформив і подав ще півроку тому, але, за словами воїна, його ділянкою при мовчазному потуранні влади продовжує користуватися орендар з Обухівського району.

Земельні ділянки посеред згарища

Так само вже понад рік домагаються обіцяної землі і ветерани з міста Вишневе, що під Києвом. За словами голови осередку учасників АТО Києво-Святошинського району Андрія Гончарова, місцева влада так само посилається на відсутність землі.

– Нам постійно говорять, про те, що вільної землі для учасників АТО нема, і в той же час в районі, і в Боярці, і у Вишневому повним ходом будуються все нові й нові багатоповерхові будинки, – розповідає Андрій Гончаров. – Тобто для забудовників земля знайшлася. Щоправда, під тиском громадськості одного разу нам запропонували ділянки за тридцять кілометрів від Вишневого в заплаві річки Ірпінь. Але ж там земля непридатна для землеробства, до того ж там усе літо горять торф’яни­ки – ми від таких ділянок відмовилися. Такі ділянки – це плювок в обличчя нам від влади, нас просто зневажають.

Ветерани Вишневого обіцяють, що якщо влада залишить без уваги їхні звернення, то вони змушені будуть вдатися до акцій протесту. А колишні учасники АТО з «Ліги нескорених», погрожують навіть перекриттям транспортних магістралей.

– Ми підпишемо відкрите звернення до міськради Вишневого і дамо тиждень часу на виконання наших вимог. Якщо не буде результату, ми з хлопцями пікетуватимемо міськраду і перекриємо проспект Перемоги в Києві, – говорить Олександр із «Ліги Нескорених».

Землю для бійців – в оренду на 49 років

І таких випадків безліч. Складається враження, що чиновники від влади «реформаторів», передчуваючи свій швидкий крах, намагаються роздерибанити якомога більше землі. Як пише видання «Наші гроші» з посиланням на «Згурівську правду», ще в червні 2015 року, чиновники роздали понад 70 гектарів землі в оренду фермерам на 49 років. Ще торік Згурівська сільрада вирішила зарезервувати вищезгадані 70 га для військовослужбовців, які воюють в АТО, та їхніх сімей. Землі було розбито на 403 ділянки по 15 соток.

Згурівська селищна рада звернулася з приводу передачі землі в прокуратуру, поінформував нас керівник Згурівської районної організації Опозиційного блоку, депутат райради Малий Сергій Анатолійович. Однак вже зараз фахівці стверджують про порушення при оформленні права оренди.

Це далеко не повний перелік усіх випадків, які свідчать про махінації з земельними ділянками для учасників бойових дій. За словами голови Київської обласної партійної організації Опозиційного блоку Олександра Качного, у влади області є всі важелі для вирішення цієї проблеми, але, мабуть, немає бажання.

– Депутати нашої фракції в облраді в повному складі проголосували за рішення, яке адресоване головам райадміністрацій, райрад та районних відділень Держземагентства щодо надання земельних ділянок воїнам АТО. Опозиційний блок і далі буде боротися з чиновни­ками-«патріотами» за права ветеранів. Хочу також поінформувати ставищенців, що за зверненням матері загиблого воїна (див. «Тиждень Київщини» №5 від 26 серпня) я направив запит до військової прокуратури щодо об’єктивного розслідування загибелі дитини. Це питання, як і десятки інших проблемних питань, ми тримаємо на жорсткому контролі. А чиновники-корупціонери відповідатимуть за свої діяння. Вони не розуміють, що коли зміниться влада, закон займеться ними в першу чергу.

Олег Барабаш