Поліомієліт: Україна на порозі епідемії

Через надзвичайно низький відсоток щеплених дітей, Україні загрожує епідемія однієї з найнебезпечніших хвороб у світі.

Наприкінці серпня в українських ЗМІ досить малопомітною пройшла інформація про два ніяк не пов’язані між собою випадки захворювання на поліомієліт. Обидва випадки зафіксовано на Закарпатті – у дітей чотирьох років та 11 місяців від дня народження діагностовано параліч унаслідок ураження поліомієлітом. Вірус виділено та ідентифіковано лабораторією Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Однак, як це часто буває, належної уваги цьому надважливому повідомленню ніхто з відповідальних осіб не приділив. А варто було б – адже за оцінками експертів, розповсюдження такого вірусу можливе лише в тих випадках, коли рівень вакцинації не просто низький, а критично мізерний. Про серйозність ситуації свідчить хоча б той факт, що останнього разу в Україні хворіли на поліомієліт у 2006 році!

 «Африка» в Україні

Одним із перших бити на сполох почав відомий дитячий лікар-педіатр Євген Комаровський, який уже не перший рік всіляко звертає увагу влади на катастрофічну ситуацію з вакцинацією в Україні. Він заявив, що через жахливо низький рівень вакцинації наша країна опинилася в компанії африканських держав, які традиційно перебували в групі ризику через захворювання на поліомієліт.

«Не дивно, що епідемії поліомієліту, пов’язані з аналогічним вірусом, раніше мали місце в таких країнах як Афганістан, Камерун, Чад, Нігерія, Сомалі, Пакистан. Тепер у цьому списку є й Україна», – заявив педіатр

Комаровський, що попри багаторазове інформування політичного керівництва країни про катастрофу з вакцинацією, жодних запобіжних заходів не було вжито.

«Аргументи про те, що коли рівень вакцинації від поліомієліту нижчий за 30%, то це привід збирати РНБО та рятувати дітей, ігноруються. На сьогодні серед малечі до року від поліомієліту прищеплено 14,1% дітей першого року життя. Антивакцинаційна вакханалія триває. Знищення педіатрії триває. Саботаж медичної реформи триває. Проте всі дружно йдуть до Європи», – емоційно висловився відомий лікар.

Комаровський щиро обурений тим, що інформація про випадки захворювання на небезпечну хворобу це не привід вживати невідкладних заходів і рекомендував «колегам» з МОЗ та Верховної Ради припинити хвалитися «реформами», а просто почитати довідник інфекційних хвороб.

«Тоді б ви дізналися, що паралітичний поліомієліт виникає в 0,1-1% хворих. А це означає, що якщо відомо про двох дітей із паралічем, то як мінімум ще 200 перехворіли на безсимптомні, абортивні та непаралітичні форми – але вони ходять, спілкуються, розповсюджують вірус. А ще б подумали про те, що в нас практично нема лікарів, які бачили поліомієліт, а тому своєчасно встановити діагноз та ізолювати хворого шансів небагато. Схоже, при владі в нас інопланетяни», – заявив Комаровський.

Із цим твердженням погоджується і експерт ВОЗ в Україні Ольга Іжик. За її словами, ще одним підтвердженням того, що хвороба поширилася, є той факт, що діти, в яких діагностували поліомієліт, не перебували в контакті між собою. «Вони жили за 45 кілометрів один від одного. У першої дитини був мутований вірус поліомієліту, в іншої він мутував ще на кілька рівнів, – зазначила експерт. – А це означає, що вірус поширюється».

Уповільнена реакція

Однак реакція з боку держави не була блискавичною, як того потребує ситуація. Певною мірою й через те, що Закарпатська СЕС спочатку відмовлялася підтверджувати випадки захворювання на поліомієліт, керуючись якимись незрозумілими стандартами. За їхньою версією в дітей гострий в’ялий параліч (який можуть викликати інші ентеровіруси). Лише після того, як Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про спалах поліомієліту в Україні, Закарпатська СЕС визнала свою помилку. І 1 вересня в МОЗ скликали прес-конферен­цію та оголосили про те, що відомство «планує вжити негайних дій щодо захисту дітей в Україні від спалаху поліомієліту» і запевнили, що найближчим часом усі необхідні вакцини буде доставлено з місць зберігання в заклади охорони здоров’я по всій країні.

Від безпеки до катастрофи

Однак попри всі активності влади із цього питання можна лише констатувати жахливий факт – те, про що неодноразово говорили лікарі, експерти та громадські активісти відбулося – Україна на межі епідемії.

«За весь час перебування при владі, команда «реформаторів» не спромоглася навіть вирішити одне з найважливіших питань – розв’язати проблему державних закупівель і вакцинації населення. Адже саме через це Україна «докотилася» до прірви, – обурююється голова Київської обласної організації Опозиційного блоку Олександр Качний. – Замість того щоб як мінімум запровадити медичне страхування, забезпечити право на безоплатне отримання медичних послуг для малозабезпечених та пенсіонерів, підвищувати стандарти медичних послуг, як це декларує у своїй програмі Опозиційний блок, правляча коаліція лише проголошує пишномовні наміри і демонструє нуль результату».

Ще в лютому 2015 року лікарі та активісти, намагалися достукатися до можновладців, скликали прес-конференцію, присвячену проблемам вакцинації. Уже тоді, за результатами 2014 року, було очевидно, що ситуація потребувала всебічного розгляду та негайного вирішення.

Наталія Винник із громадської організації «Імунний щит нації» тоді говорила: «У 2002 році ми пишалися тим, що Україна – одна з країн, де відсутні випадки захворювання на поліомієліт. Проте вже нині наша держава ввійшла до списку 13 «червоних» країн за ризиком спалаху такого захворювання».

За її словами, ще п’ять років тому існувала лише одна проблема щодо проведення процедури щеплення – особиста відмова пацієнта, а на сьогодні виникла ще одна – відсутність вакцин.

«Діапазон охоплення вакцинацією населення в 2014 р. варіюється від 15 до 49% залежно від інфекційного захворювання», – зауважила Наталія Винник.

Не поліомієлітом єдиним

І випадок з поліомієлітом це лише вершина айсберга. Через законодавчі ляпи та суцільну бездіяльність правлячої коаліції в цьому напрямку українці за останні півтора року постійно зіштовхуються з проблемами під час вакцинації. Так, тривалий час в країні практично не було вакцин БЦЖ, якими щеплювали дітей ще в пологових будинках одразу після народження – тому що не було дозволу їх використовувати через закінчення терміну реєстрації. І ситуація складна й до сьогодні. А між тим, останнім часом уже зафіксовано випадки захворювань на кашлюк у різних регіонах країни, і лікарі попереджають про вірогідність спалахів дифтерії. Здогадайтеся чому? Правильно, тому, що Україна вже рік живе без вакцин АДП та АДП-М, які убезпечували дітей від дифтерії та правця. Чому й досі не впроваджено чіткий і прозорий механізм закупівель життєво необхідних вакцин, які б рятували життя українців – відповіді на це запитання нема.

Крім того, вже давно ніхто з можновладців не звертає уваги на антивакцинаційну кампанію, яка останнім часом набирає обертів у засобах масової інформації. Усе більше батьків відмовляються від вакцинації дітей не через медичні протипоказання, а через псевдонаукову інформацію, яка масово поширюється серед населення, а медпрацівникам часто не вистачає переконливості, щоб змінити цю хибну думку. Це свідчить також про низький рівень довіри до вітчизняної медицини. Держава ж пропагандою вакцинації практично не займається, а це, як стверджують лікарі, питання національної безпеки, адже з епідеміями інфекційних хвороб боротися дуже важко. Невже для того, щоб в уряді та правлячій коаліції зрозуміли нагальність і всю кричущу важливість цих питань, доведеться заплатити дитячими життями?

«Після перемоги Опозиційного блоку на виборах нашим першочерговим завданням буде негайне виправлення помилок правлячої коаліції, в галузі медицини, зокрема – стверджує Олександр Качний. – В стислі терміни будуть впроваджені прозорі механізми проведення держзакупівель, негайно передбачені та затверджені всі необхідні статті в бюджеті, які забезпечать повноцінну роботу галузі та значно підвищать престиж професії лікаря. Крім того – держава знову гарантуватиме безоплатне та якісне медичне обслуговування пенсіонерам та малозабезпеченим українцям.

ДОВІДКА «ТК»

Симптоми

Спочатку хвороба перебігає, як будь-яка гостра кишкова інфекція або застуда. Підвищена температура, діарея, блювота. Із такими симптомами варто звернутися до лікаря, в жодному разі не намагатися самостійно встановити діагноз. Також невідкладно потрібно звертатися до лікарів при появі симптомів паралічу.

Як захиститися

Варто усвідомити – ліків проти поліомієліту не існує. Єдиний спосіб убезпечитися – вакцинація. Вакцина від поліомієліту в Україні зараз є – принаймні так заявили в МОЗ. Якщо в поліклініці скажуть, що вакцини нема – потрібно звернутися до головного лікаря або до районного управління охорони здоров’я. Крім того, щоб не заразитися вірусом (цим і багатьма іншими) необхідно дотримуватися правил особистої гігієни: мити руки після відвідування громадських місць, особливо, туалетів.