Соціальний геноцид: як українські пенсіонери опинилися за межею бідності

За останні півтора роки населення України як ніколи близько наблизилося до фінансової прірви.

Галопуюча інфляція, скорочення об’ємів виробництва, ліквідації підприємств та злет цін стрімко доводять українців до відчаю. Однак найважче нині людям, про яких влада зобов’язана дбати згідно із законами. Уже нині 90% українських пенсіонерів, а йдеться саме про них, перебуває за межею бідності.

Зараз в Україні налічується приблизно понад 12 мільйонів осіб пенсійного віку. І це без урахування населення Криму та тих, хто залишився в зоні АТО на Донбасі. Саме для них влада підготувала та запровадила такі «неприємні сюрпризи», як замороження мінімальних пенсій і знецінення реальних унаслідок інфляції та девальвації гривні. Сьогоднішні ціни на продукти, комунальні послуги та ліки, в прямому сенсі «зжирають» всю пенсію. Перед найменш забезпеченими пенсіонерами стоїть вибір – купити їжу або ліки, третього не дано. У цивілізованих країнах такі дії влади по відношенню до пенсіонерів назвали б не інакше як геноцидом проти власного народу.

Животіти або вмирати

Більша частина українських пенсіонерів – понад 10 мільйонів чоловік – нині отримують пенсії нижчі за середню в Україні, приблизно 1400 гривень на місяць. Прості арифметичні дії доводять, що це десь 63 долари на місяць або 2(!) долари на день. А це нижче за показники Світового Банку та ООН, які визначають межу бідності. За ними – бідність починається, коли в людини менше 5 доларів на день. А отже, 90% українських пенсіонерів намагаються вижити за цією межею. І це ніщо інше як соціальна катастрофа, якої владі вдалося досягнути менше ніж за два роки.

Жителька Ржищева, що на Київщині, Зінаїда Лиса говорить, що за все своє майже столітнє життя, їй не було так важко як тепер.

– Я пам’ятаю Голодомор, пройшла війну, все життя працювала не покладаючи рук, але ще ніколи так не бідувала, – зітхає Зінаїда Сидорівна. – Все відібрали, навіть пільги. І зараз, дякуючи владі, я змушена якось жити на 1200 гривень на місяць! А ліки, які мені потрібні, коштують більше двох тисяч. Як далі жити?

Зінаїда Сидорівна говорить, що владі нині наплювати на тисячі таких як вона. 35 років трудового стажу, інвалідність першої групи, і навіть осколок, який вона досі носить у грудях – все це не стало на заваді чиновникам, які навіть не спромоглися дізнатися розмір пенсії старенької, а одним розчерком пера скасували належні пільги, залишивши жінку напризволяще.

– Влада вбиває старих, ми були потрібні тільки коли могли працювати й платити податки, а коли прийшов час уряду дбати про нас – ми стали для влади більмом на оці, непотребом, – говорить Зінаїда Сидорівна. – Поки мої онуки воюють в АТО і захищають народ, влада тихо, без пострілів, знищує нас, пенсіонерів, як вид.

Експерти відзначають, що підстав з оптимізмом дивитися в майбутнє майже немає. Адже через старіння населення в Україні з кожним роком стає все більше пенсіонерів, а працездатних осіб не пенсійного віку – все менше. Уже зараз в Україні пенсіонерів на 500 000 більше, ніж тих, хто працює і платить соціальні внески.

Подачка від влади

Експерти, економісти та опозиційні політики вже не перший місяць закликають владу нарешті отямитися та почати належним чином дбати про пенсіонерів. Влада, стверджують опозиціонери, як мінімум зобов'язана, враховуючи рівень інфляції, індексувати доходи громадян і скасувати 15% податок на пенсії працюючих українців. Але, не зважаючи на те, що опозиція вимагає від влади індексації ще з початку року – для того щоб не допустити погіршення життя людей, особливо найбільш незахищених категорій – влада тільки напередодні місцевих виборів заявила про готовність збільшити доходи українців.

Проте такі передвиборчі заяви виглядають як подачка – урядовці говорять про збільшення зарплат і пенсій на мізерні 13%. І це в той час, коли експерти майже одностайно стверджують, що, враховуючи рівень інфляції, доходи українців повинні бути збільшені мінімум на 75%.

Влада запланувала підвищення мінімальної зарплати на 13% – аж на 160 гривень, а пенсії – на 124 гривні. Складається враження, що в уряді ніхто не помічає галопуючої інфляції та зростання цін. Як 160 гривень зможуть вирішити проблеми українців, коли за останні півтора роки, лише згідно з офіційною статистикою, ціни в Україні зросли на 75%? І це, не враховуючи ціни на ліки, прив’язані до курсу валют, та на «комуналку», які підвищилися значно більше ніж на 75%. Це відверте знущання над людьми.

Іван Дмитрович Семерак із Броварського району говорить, що таке «покращення» зможе лише на кілька днів відкласти зустріч із голодом, але ніяк не врятувати від нього.

– У мене пенсія 1276 гривень, з яких майже 800 мені потрібно сплатити за «комунальні», залишається трохи менше 500 гривень. Це 17 гривень на день – як мені прожити на ці гроші?, - обурюється Іван Дмитрович. – Можливо, влада не в курсі, що кілограм цукру коштує 12 гривень, а кілограм гречки - 25? Я вже не кажу про молоко, олію чи яйця. Про м'ясо залишається лише мріяти.

Іван Семерак, який півжиття працював теслею, гірко констатує, що заплановане владою збільшення пенсії, дозволить йому прожити на 9 днів довше. Поки ж що старий рятується тим, що підторговує виробами з дерева на автостанції.

– Як вторгую кілька гривень, то вже свято, – бідкається старий. – Однак стає дедалі важче – зір слабшає, не можу багато працювати.

Однак, вочевидь, що далеко не всі пенсіонери можуть хоч якось підзаробити. У багатьох стареньких у буквальному сенсі здають нерви і вони не витримують такого життя. Уже не вперше, в регіональних ЗМІ з’являються повідомлення про самогубства осіб пенсійного віку. Так, наприклад, тижневик «Волинь» повідомляв про жахливий випадок у Харківській області. Там самотній пенсіонер-інвалід звів рахунки із життям. Він підрахував, що до наступної пенсії просто не доживе – в будинку не залишилося ні картоплі, ні крупи, ні хліба. У передсмертній записці старий зазначив: «Мені соромно бути жебраком. Я самотній, і подбати про мене може тільки держава. Але державі я не потрібен».

Індексація доходів допоможе пенсіонерам

Проте навіть такі промовисті сигнали до влади не доходять. Поки що з усіх представників народу у Верховній Раді лише фракція «Опозиційного блоку» підготувала законопроект, який передбачає індексацію та підвищення всіх зарплат і пенсій на 75%. Згідно із законопроектом, якщо пенсіонер отримує 1200 гривень пенсії, то вона повинна збільшитися до 2100 – на 900 гривень. Або ж якщо вчителю чи лікарю нараховують 2 900 гривень зарплати, то після індексації вона повинна збільшитися на 2175 і становити 5075 гривень на місяць. Опозиціонери кажуть, влада нарешті повинна усвідомити, що індексація зарплат і пенсій на рівень інфляції – це її прямий та невід’ємний обов'язок.

«Населення вже знемагає від дій влади, українці обурені соціальною політикою, зниженням доходів та зростанням цін на комунальні тарифи і товари першої необхідності, – стверджує голова парламентської фракції «Опозиційний блок» Юрій Бойко. – Єдино вірним та надзвичайно нагальним рішенням, яке ще здатне врятувати ситуацію, є індексація заробітної платні, пенсій і соціальних виплат. І проводити її потрібно з урахуванням реального рівня інфляції – тобто на 75%, на той рівень, до якого піднялися ціни».

Політик наголосив, що заплановані владою індексації зарплат та пенсій на рівні 13%, не можуть розцінюватися інакше, як передвиборчі голослівні декларації, адже така «індексація» не витримує жодної критики.