Новий закон, проблеми старі

Сьогодні, 6 серпня, Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про місцеві вибори», ухвалений Верховною Радою України 14 липняЗакон передбачає проведення виборів на пропорційній основі за відкритими списками, а також вибори мерів великих міст у два тури.

Відповідно до нового закону, вибори депутатів сільських і селищних рад проходитимуть, як і раніше, за мажоритарною системою, а депутатів обласних, районних, міських, районних у місті рад – не за змішаною мажоритарно-пропорційною, а винятково за пропорційною системою.

Балотування в одномандатних округах дозволено як в порядку самовисування, так і в порядку висування місцевими організаціями партій, а в багатомандатних – тільки місцевими організаціями партій. Участь політичних блоків у виборах закон виключає.

Територія населеного пункту ділитиметься на кількість округів, що відповідає кількості мандатів до відповідної ради, але в кожному з них партія зможе висунути не більше одного кандидата (або в якихось округах кандидатів не висувати).

У виборчому бюлетені будуть вказуватися назви партій та імена висунутих ними кандидатів, і виборець зможе підтримати одного з усіх включених від різних партій у бюлетень кандидатів. При цьому його голос буде вважатися відданим як за самого кандидата, так автоматично і за партію, що висунула його.

За підсумками виборів мандати будуть розподілятися лише між кандидатами зі списків партій, що подолали бар’єр у 5 відсотків, в порядку зменшення отриманих ними у своїх територіальних округах голосів виборців.

Водночас ухвалений документ передбачає механізм відкликання депутата. Якщо він був висунутий партією, то відкликати його зможе керівний орган партії, який повинен буде делегувати до ради замість нього іншу людину. Якщо ж він висувався в одномандатному окрузі, то може бути відкликаний за народною ініціативою шляхом збору підписів у кількості не менше кількості виборців, які брали участь у виборах у відповідному окрузі.

Крім того, у новій редакції закону передбачено проведення виборів мерів міст із кількістю виборців понад 90 тисяч у два тури.

Також у законі вказано, що чергові місцеві вибори 25 жовтня не проводитимуться в Автономній Республіці Крим і Севастополі, а також окремих районах Донецької та Луганської областей. Їх точний перелік буде визначено в постанові парламенту про призначення дати місцевих виборів.

На жаль, як стверджують експерти, ухвалений закон далекий від очікувань суспільства. Він покликаний всього лише забезпечити владі максимально високі результати на місцевих виборах у жовтні 2015 року.

По-перше, закон не запроваджує пропорційну систему з відкритими списками, на яку очікувало суспільство. Більше того, нова система виборів, по суті, скопійована із закону, який застосовувався в Росії з 2007 по 2011 роки, під час місцевих виборів.

По-друге, парламентська більшість абсолютно не врахувала проблему голосування переселенців із тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму.

1,3 мільйона людей опинилися в становищі, коли вони фактично не зможуть реалізувати своє конституційне право і проголосувати на місцевих виборах.

По-третє, закон порушує 12 пункт Мінських угод, згідно з яким питання щодо проведення місцевих виборів на тимчасово окупованих територіях мали узгодити в контактній групі з врегулювання ситуації на Донбасі.

«Є два основні завдання, які повинна була вирішити зміна виборчого законодавства – це породжувати конкуренцію між кандидатами від однієї партії в межах одного округу і забезпечувати повний контроль і вплив за результатами виборів громадян, а не партій. Обидва завдання не будуть досягнуті, на жаль, і партії йшли на це свідомо, – вважає керівник громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська. – Нас очікує чимало сюрпризів під час виборчої кампанії». 

Пряма мова

«Нинішній парламент живе за своїми законами, які не мають нічого спільного з життям країни, тому він повинен бути розпущений»

Про це заявив народний депутат, Голова парламентської фракції Опозиційного блоку Юрій Бойко, коментуючи якість роботи Верховної Ради VIII скликання.

«Системна проблема цього складу парламенту в тому, що він живе своїм життям, а країна і її громадяни – своїм. Тобто парламент живе окремо від потреб і вимог народу», – заявив Бойко.

«Якщо проаналізувати, чого сьогодні хочуть люди, то вони хочуть примирення на сході і поліпшення економічної ситуації, а також соціальної підтримки. А що робить парламент? Він проводить тільки політичні закони», – зазначив політик.

Він також підкреслив, що Верховна Рада не зробила жодного кроку в напрямку законодавчого закріплення Мінських угод.

«І це попри те, що Мінські домовленості всіма визнані, як єдиний шлях для вирішення військового конфлікту. Також парламент проігнорував індексацію заробітних плат і пенсій, підтримав згубний для людей держбюджет. Тобто ще раз повторюся, парламент живе своїм життям. Коаліція повністю перетворилася на закрите акціонерне товариство і живе за своїми законами, які не мають нічого спільного із життям країни», – наголосив Юрій Бойко.

«Ми вважаємо, що цей парламент необхідно розформувати, і повинні відбутися нові вибори. Але до цього уряд повинен піти у відставку, оскільки більш бездарного Кабміну країна ще не бачила», – підсумував голова парламентської фракції Опозиційного блоку.