Коаліція зрад і протиріч

Голосування за зміни до Конституції і криваві зіткнення під Верховною Радою стали каталізатором розколу парламентської коаліції.

Фракція Радикальної партії заявила про свій вихід із більшості. «Самопоміч» і «Батьківщина» поки що вирішили залишитися. Чи надовго? Адже протиріччя між цими фракціями з одного боку та «Блоком Петра Порошенка» і «Народним фронтом» з іншого нікуди не поділися. Фактично, нинішня коаліція недієздатна і остаточний її розпад – питання найближчого часу.

Псевдоопозиція Ляшка

Ймовірний вихід «радикалів» із коаліції не став несподіванкою. Олег Ляшко вже давно агресивно критикує політику і президента, і прем’єра, час від часу переходячи на особистості. Ось як незадовго до кривавих подій 31 серпня Ляшко відгукнувся про главу держави на своїй сторінці у Facebook: «Порошенко просирає Революцію гідності. Бо замість того, щоб використати Богом даний шанс назавжди змінити Україну, він лише бореться за владу. Це ж яким треба бути дрібним баригою, щоб не усвідомити історичної миті і своєї відповідальності перед історією».

Злиться головний «радикал» неспроста. Справа в тому, що Генеральна прокуратура України, підконтрольна Порошенку, планує звернутися до Верховної Ради з проханням зняти депутатську недоторканність з «правої руки» Ляшка у фракції Андрія Лозового, а також ще двох близьких до нього «радикалів» – Ігоря Мосійчука та Дмитра Лінька. У Радикальній партії бояться, що якщо зазначені депутати стануть «доторканними», їх відразу ж заарештують. Є за що: ці нардепи, користуючись своїм статусом, не церемоняться зі звичайними людьми і часто вдаються до рукоприкладства. «Ляшко, вийшовши з коаліції, зіграв на випередження. В опозиції він почне кричати про розправу над «ворогами режиму Порошенка», – говорить народний депутат від «Блоку Порошенка» Сергій Лещенко.

Ляшко відразу ж став іменувати себе «єдиною опозицією в Раді». Наче в парламенті до нього не було опозиційних сил, які справді, а не на словах, борються проти антинародної політики нинішньої влади. «Опозиційний блок» із перших днів роботи Ради 8-го скликання протистояв курсу президента Петра Порошенка і прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, які привели Україну до війни, а самих українців – до зубожіння. А фракція Ляшка весь цей час перебувала в коаліції і брала активну участь в «поділі» міністерських портфелів і керівних постів в парламентських комітетах. Радикальна партія навіть обзавелася «своїм» віце-прем’єром і провела своїх депутатів у керівництво трьох комітетів Верховної Ради! Це на відміну від «Опозиційного блоку», якому «демократи» з коаліції, порушуючи парламентські традиції, навідріз відмовили в посадах віце-спікера керівників комітетів. А над «опозиційністю» Ляшка сміються навіть його колишні коаліційні побратими. Виступаючи в телепрограмі «Шустер Live», лідер фракції БПП Юрій Луценко заявив присутньому в студії Ляшку, що той несе таку ж відповідальність за катастрофічну ситуацію в країні, як і інші фракції парламентської більшості.

Луценко став охоронцем в «мавзолеї»

Треба сказати, Юрію Луценку зараз непросто ведеться. Нещодавно він назвав коаліцію, в якій його «Блок Петра Порошенка» відіграє головну роль, «мумією в мавзолеї». «Вона лежить, і її не чіпають», – відповів лідер фракції БПП на запитання про ситуацію всередині коаліції. Фактично, Луценко визнав очевидне: парламентська більшість у її нинішньому складі не здатна пропонувати країні ефективні рішення. Однак чинна влада, зокрема, Луценко, робитимуть усе можливе, щоб утримати цю коаліцію від остаточного розвалу.

Луценко, звичайно, боїться, що слідом за фракціями парламентську більшість почнуть масово залишати й окремі депутати. Поки були тільки поодинокі приклади, причому в самому БПП, але ж все може змінитися. Так, у липні вийшов із фракції БПП депутат Дмитро Добродомов, який також активно критикує Арсенія Яценюка. Раніше президентську фракцію залишили депутати Андрій Денисенко, Віталій Купрій і ряд інших.

Проблема фракцій БПП та «Народного фронту» в тому, що в них неоднорідний склад. Порошенко і Яценюк зібрали у своїх фракціях не однодумців, а абсолютно різних людей, з різними поглядами та ідеологією. Об’єднує їх одне – бажання якомога довше утримуватися при владі заради власного збагачення. У підсумку, як ми вже бачили не раз, як голосування коаліції перетворюються на грандіозний скандал, коли навіть усередині однієї фракції депутати голосують врізнобій, і рішення провалюються.

Зацікавлені в результативних голосуваннях Порошенко і Яценюк пробують ламати фракції коаліції через коліно. Якщо це не спрацьовує, окремих депутатів спокушають різними обіцянками, відкинувши вбік пристойності. Домагаючись потрібної кількості голосів, народних обранців змушують іти проти волі своїх фракцій, дарма, що ті вважаються союзниками. Так, після бесіди з Порошенком, п’ятеро депутатів від «Самопомочі» всупереч рішенню своєї фракції підтримали президентський законопроект щодо змін до Конституції в частині децентралізації. Голова партії «Самопоміч» Андрій Садовий заявив, що його депутатам «пропонують гроші, посади, перспективи». У відповідь Петро Порошенко наказав уряду перевірити, чи Садовий не розкрадав кошти під час підготовки до «Євро-2012». Ось такі високі стосунки всередині коаліції.

«Самопоміч» і «Батьківщина» собі на умі

До речі, про «Самопоміч». У Раді фракція цієї політсили, як і партія Ляшка, діє за принципом «І вашим, і нашим». Як твердить лідер фракції Олег Березюк, «Самопоміч» хоче залишатися в коаліції, але виступати в ній як опозиція. Це навіть після того, як «Самопоміч» завдяки діям президента втратила п’ятьох депутатів. Така тактика пояснюється просто: «Самопоміч» зуміла провести в діючий уряд Яценюка «свого» міністра аграрної політики Олексія Павленка. Ясна річ: якщо «Самопоміч» слідом за «радикалами» вирішить вийти з коаліції, Павленку доведеться залишити своє «хлібне» місце. Залишаючись в коаліції, «Самопоміч» зберігає за Павленком його портфель, а за собою – можливість критикувати Порошенка і Яценюка. Робити це вона буде синхронно з фракціями Олега Ляшка та Юлії Тимошенко, як все частіше відбувається останнім часом. «Самопоміч» і «Батьківщина», формально залишаючись у складі коаліції, будуть шантажувати своїх партнерів, тиснучи на них можливістю виходу», – сказав інтернет-виданню «Гордон» політолог Володимир Фесенко.

По суті, «Батьківщина» і «Самопоміч» – дрібні шантажисти, які заради власних вузько політичних амбіцій заважають конструктивній роботі парламенту.

Експерти сходяться на думці, що восени варто чекати наростання протиріч всередині Верховної Ради і не виключають навіть можливого розпуску парламенту в наступному році. Шкода, що залишається не почутою конструктивна позиція Опозиційного блоку – зосередитися на потребах країни, а не на власних вигодах. Влада втратила контроль над ситуацією, борсаючись від економічних поразок до зовнішньополітичних програшів. Розплата гряде. На виборах 25 жовтня народ України дасть відповідну оцінку горе-реформаторам і політиканам із Ради.

ПРЯМА МОВА

Опозиційний блок покладе край знущанню над українцями та поверне гідний рівень життя

Юрій Бойко, голова парламентської фракції Опозиційного блоку:

– За півтора року парламентська коаліція з «Народного фронту», «Блоку Петра Порошенка», «Радикальної партії», «Батьківщини» та «Самопомочі» дискредитувала себе популізмом, політичними розбірками та купою антинародних рішень. Україна втомилася від аматорів при владі, які й думати забули про інтереси народу. Коаліція розвалюється, і вже зараз зрозуміло, що цей парламент не здатний працювати конструктивно та плідно. Він не відповідає ані очікуванням народу, ані викликам часу, тож має піти, звільнивши місце тим, хто здатний працювати на розвиток країни. Опозиційний блок покладе край знущанню над українцями та поверне гідний рівень життя. І наша перемога на місцевих виборах буде першим кроком до відновлення економіки і сталого розвитку України.