Жити по-старому

Арсеній Яценюк анонсував переформатування уряду восени. Однак головні горе-реформатори на чолі з самим Арсенієм Петровичем залишаться на своїх місцях. Не зміниться і парламентська коаліція, яка сформувала цей Кабінет міністрів. А отже, «оновлений» уряд та стара коаліція продовжать глибше заганяти країну у бідність та безвихідь.

Українці біднішають, уряд звітує про реформи

За даними національної доповіді «Цілі розвитку тисячоліття України: 2000-2015 рр», цього року в Україні очікується збільшення рівня бідності до 33%. В цілому за сім місяців 2015-го споживчі ціни зросли на 39,3%, а реальна зарплатня впала на 23,5%.

Рівень бідності в Україні зріс із 22% до 33%, а частка тих громадян України, які економлять на їжі збільшилася з 25% до 40%. Провальна політика Кабміну спричинила небачену з 1995 року інфляцію – 75% за 500 днів.

Нинішній уряд довів державний борг до рекордного показника – 1,4 трильйона гривень.

Все це накладається на падіння виробництва, яке, за оцінками Міністерства економічного розвитку і торгівлі, складе 16,3%. Тим часом, прем'єр рапортує з екранів телевізорів про «величезні зміни» в Україні, і складається враження, що він веде мову про якусь іншу країну.

Платіжки: мерзнемо в темряві, але платимо більше

До галопуючих цін додається ще тарифний «удар». Вже з 1 вересня населення очікує черговий етап збільшення тарифів на житлово-комунальні послуги. І знову дорожчає електроенергія – цього разу на 20%. За планами Кабміну, нові розцінки діятимуть до кінця лютого 2016-го, після чого вони знову зростуть ще на 20%. Подорожчання електроенергії в кінцевому підсумку відіб'ється на вартості продуктів харчування та товарів повсякденного ужитку.

Крім того, в недалекому майбутньому нас чекає ще одна хвиля підвищення цін на газ і, значить, на тепло. І спробуй прострочити платіж або взагалі не заплати: прем'єр-міністр Яценюк пообіцяв прирівняти несплату комунальних платежів до крадіжки електроенергії та газу і запровадити для боржників кримінальну відповідальність. Паралельно Кабмін видав розпорядження, згідно з яким пропонується розглянути можливість зниження мінімально допустимої температури в будинках з 18 до 16 градусів. Більш того, в уряді обговорювалося варіант зниження показників у виняткових випадках до рівня 10-12 градусів!

І ніхто не дасть гарантій, що навіть за таких бузувірських підходів опалювальний сезон почнеться вчасно і проходитиме без форс-мажорів. Всі чудово пам'ятають, як торік влада бадьоро говорила про готовність задовольнити потреби країни в електроенергії. А потім почалися віялові відключення, і в підсумку довелося імпортувати вугілля й електроенергію з Росії. На жаль, подібні проблеми можливі і в цьому році.

Податкова прірва

Податківці доповіли, що за січень-червень поточного року до бюджету країни надійшло трохи більше 4 млрд грн військового збору. Нагадаємо, цей податок платять усі особи, які отримують доходи в Україні. Значні витрати на оборону і безпеку передбачені в держбюджеті. І, тим не менш, українцям як і раніше доводиться допомагати армії. Волонтери примудряються купувати на зібрані гроші новітні військові прилади, які іншим способом у війська не потрапляють. Широким потоком йдуть в бойові частини куплені активістами предмети екіпіровки, продовольство, медикаменти. Резонне питання – на що витрачаються гроші від «армійського» податку і з держбюджету – залишається без відповіді.

Зараз Міністерство фінансів рапортує про підготовку до проведення податкової реформи, запланованої на січень 2016 року. Перші ж пропозиції уряду Яценюка викликали шок у економістів: наші горе-чиновники пропонують зменшити податки для олігархів, зокрема знизити платежі за видобуток газу, і при цьому у проекті податкового кодексу відсутні будь-які послаблення для малого та середнього бізнесу. Зате Мінфін хоче провести індексацію ставок акцизів і деяких податків, що призведе до чергового зростання цін.

Також уряд має намір зробити  підприємців абсолютно беззахисними перед податковою. Наприклад, податківець виписав штраф підприємцю на 1 млн. грн. Для того, щоб оскаржити у суді таке рішення підприємцю потрібно буде покласти мільйон гривень на відповідний рахунок – без цього він не зможе звернутися до суду!

 Не того ґатунку

У чому ж причини хаотичної роботи, численних провалів Яценюка і компанії? Можливо, в тому, що обидва склади урядів Яценюка формувалися не за професійними, а за партійними ознаками, за квотним принципом – різні люди від різних партій влади – від Блоку Петра Порошенка, від «Народного фронту», «Батьківщини», РПЛ та «Самопомочі». Фактично, в Кабміні зібралися лебідь, рак і щука з відомої байки.

 Чвари в Кабміні Яценюка – справа звична, як і участь у них самого прем'єр-міністра. Конфлікти часто виходять назовні, після чого міністри йдуть, грюкнувши дверима. А глава Кабміну робить вигляд, що нічого не трапилося. Гучним скандалом супроводжувалося відсторонення від виконання обов'язків міністра охорони здоров'я Олега Мусія. Під час Євромайдану він був координатором медичного штабу протестуючих. Дії щодо себе Мусій назвав «розправою» Яценюка і так званої тендерної мафії, яка наживається на закупівлях ліків для населення. Мусій спробував вести з нею боротьбу, але зазнав невдачі. «Стару систему очолила нова влада, яка майже не відрізняється від колишньої», – з гіркотою зазначив Мусій в інтерв'ю журналу «Фокус».

Також не зміг спрацюватися з Яценюком та покинув уряд відомий український економіст Павло Шеремета, який займав пост міністра економічного розвитку і торгівлі. Причиною свого відходу він назвав нав'язування йому в заступники сторонніх людей. Схожі звинувачення на адресу Яценюка озвучив екс-міністр екології та природних ресурсів Ігор Шевченко. Правда, до цього сам Шевченко, який отримав свою посаду завдяки Юлії Тимошенко, «оскандалився» з перельотом з Ніцци літаком народного депутата і газового магната Олександра Онищенка. Йому ж міністр перед відставкою фактично подарував 5 тисяч гектарів землі з родовищами бурштину у Рівненській області.

Список продовжують також іноземні радники, які вирішили допомогти проведенню реформ в Україні. Не вийшло. Радника міністра економічного розвитку і торгівлі німця Сашу Боровика змусили піти після того, як він почав ставити «незручні питання» главі уряду. Пішла з Кабміну і інший радник глави Мінекономрозвитку – естонка Яника Мірило, з Міністерства юстиції – грузин Джамбул Ебаноідзе. Запрошені із Заходу експерти не приховують свого невдоволення ходом реформ в Україні, методами роботи вітчизняних чиновників, а головне – неймовірно високим рівнем корупції.

Крадуть спокійно

За інформацією екс-глави Держфінінспекції Миколи Гордієнка, ревізією встановлено що збитки державі від корупції уряду Яценюка становлять 7,58 млрд грн. У будь-якій нормальній державі таке звинувачення призвело б до негайної відставки уряду та «посадки» усіх високопосадовців-корупціонерів. Однак, не в Україні. У нас парламентська коаліція створила слідчу комісію, яка підтвердила факти корупції, однак… не знайшла прямого зв'язку між ними та діяльністю Яценюка і компанії. І справді: яку відповідальність за корупцію в уряді можуть нести прем’єр та міністри? В Україні такого ніколи не було…