Уряд хоче заморозити українців узимку

Сьогодні через провальну підготовку уряду до опалювального сезону майбутня зима в Україні може вибухнути новими «алчевськими трагедіями».

На початку серпня 2015 року Кабмін ухвалив розпорядження про затвердження плану заходів із підготовки до опалювального сезону. Одним із пунктів плану передбачено зниження мінімально допустимої температури в приміщеннях з 18 до 16 градусів. А платити за таке «опалення» доведеться в 1,7 рази більше ніж минулого року. Варто зазначити, що уряд також розглядав пропозицію про можливість зниження температури в житлових приміщеннях до… 10-12 градусів.

Українські міністри напевно забули про те, що згідно із чинним законодавством, температура в домівках не повинна опускатися нижче 18°С. І «європейським досвідом», яким так часто люблять прикривати свої непопулярні дії урядовці, тут не відмахнешся. Адже, наприклад, у Німеччині стандарт комфортної температури перебуває в межах 20-22 градуси.

Бажання заморозити українців за їхні ж гроші виникло в Кабміні через провальну і непрофесійну підготовку до нового опалювального сезону.

Так, за даними іноземних аналітиків, темпи закачування газу до сховищ не перевищують 32 млн кубічних метрів на добу, а запаси вугілля цього місяця вдвічі менші торішніх (1,4 млн тонн). За нормальної температури повітря цього вистачить максимум до кінця жовтня. Для того ж, щоб нормально прожити опалювальний сезон, темпи закачування газу потрібно збільшити вдвічі, а за два місяці, що залишилися до початку сезону – докупити ще мінімум 3,5 млн тонн вугілля.

Провал підготовки Кабміну до опалювального сезону можна було б назвати форс-мажором, якби аналогічної ситуації не було минулого року. Але тоді уряд від відставки врятувала тепла зима, хоча українці добре пам’ятають і віялові відключення світла, і новини про непрозорі закупівля вугілля з Африки тощо. Чому ж тоді цього року урядовці не зробили висновків, і не почали готуватися до опалювального сезону ще навесні 2015-го?

Відповідь на це запитання проста – профільне міністерство відверто бездарно управляє своєю галуззю. Про те, що в Україні цього року буде гостро не вистачати вугілля почали говорити ще на початку літа, але уряд вирішив, що питання вирішиться саме по собі. Плоди такого ігнорування проявилися вже в серпні, коли через брак вугілля спочатку зупинилася Зміївська ТЕС, а потім – Придніпровська ТЕС. Тільки після цього профільне міністерство почало розробляти план, який мав бути готовий чи не на початку року.

Уряду також не вистачило цілого року для того, щоб опрацювати механізм вивезення вугілля із зони проведення АТО. «Чорне золото» Донбасу коштує дешевше африканського чи будь-якого іншого, але його вивезення було обмежене через блокування залізничних переходів, а також – через пошкодження колій і брак вагонів. Кілька днів тому міністр енергетики Демчишин заявив, що вивезення вугілля із зони АТО розблоковано. Але чому цього не зробили до зупинки ТЕС, залишилося запитанням без відповіді.

Хоча якщо згадати скандальну історію із закупівлею імпортного вугілля минулого року, така неквапливість влади натякає на те, що хтось знову хоче провернути схожу оборудку. Розпочаті в останні тижні закупівлі вугілля держчиновниками, як і торік, відбуваються вкрай не прозоро. Не розкриваються постачальники вугілля і його технічні характеристики (теплотворна здатність, вміст сірки і зольність). Так, глава Міненерговугілля Демчишин заявив про закупівлю вугілля в ПАР по $78 за тонну, в той час як віце-прем’єр Вощевський повідомив про прибуття в Україну судна також із південноафриканським «чорним золотом» по… $65 за тонну. Але без інформації про калорійність та вміст сірки у вугіллі говорити про «ринковість» ціни і наявність у ній корупційної складової неможливо.

Непрофесійний підхід влади до опалювального сезону знову загрожує енергетичній безпеці країни. Якщо уряд терміново не займеться вирішенням питання забезпечення ТЕС вугіллям і наповненням газосховищ, то з великою ймовірністю зима може закінчитися або колапсом енергосистеми, як в Алчевську 2009 року, або ледве теплими батареями в будинках українців.

Юрій Бойко, голова парламентської фракції Опозиційного блоку

- Відповідальність за кризову ситуацію в енергетиці несе персонально Кабінет Міністрів. Нинішні запаси вугілля на станціях можуть закінчитися вже в кінці вересня, а в підземних сховищах знаходиться на 2 млрд кубометрів природного газу менше, ніж на аналогічну дату минулого року.

І причина не у форс-мажорних обставинах, як війна на сході, а в критичному рівні корупції у всіх секторах енергетики. Корупція і низький професійний рівень нинішньої влади погрожують залишити українців без світла і тепла взимку, але при цьому уряд ще збирається запустити руку в нашу кишеню, змусивши за все це платити за новими тарифами в кілька разів вище торішніх.

Населення, на яке лягли важким тягарем підвищені тарифи ЖКГ, не повинно страждати від холоду. Тому Опозиційний блок вимагає від уряду:

- забезпечити фінансування закупівель необхідної кількості газу та вугілля, у тому числі за рахунок залучення кредитів міжнародних організацій. Надати кредитну підтримку закупівель вугілля і газу приватним виробникам тепла;

- при проведенні державних закупівель теплоносіїв, забезпечити їх максимальну прозорість. Для попередження корупції в процесі держзакупівель теплоносіїв проводити аудит їхньої якості (калорійності) і закупівельних цін, зробивши його результати публічними;

- забезпечити безперешкодний вивіз вугілля із зони АТО на українські ТЕС;

- до жовтня розробити і запустити механізм коригування платежів за комунальні послуги населенням з урахуванням реального температурного режиму в квартирах. Населення не повинно платити за безвідповідальність уряду.