Уряд заводить пенсійну реформу в глухий кут

Єдиним реальним способом наповнення Пенсійного фонду – це підвищення зарплат, виведення їх із «тіні», а не реалізація псевдореформ.

На початку серпня Президент підписав закон, який звільняє від оподаткування пенсії учасників бойових дій, інвалідів війни, членів їхніх сімей, а також пенсії тих сімей, члени яких загинули або зникли як у роки Другої світової війни, так і в період проведення Антитерористичної операції на сході України. Цей закон ще більше «відкотив» назад пенсійну реформу, яку голосно рекламував Кабмін на початку року.

Для отримання траншу від МВФ, у грудні 2014 і березні 2015 року уряд пролобіював ухвалення низки антиконституційних норм, які дозволили скоротити пенсії. Як результат, було введено 15% податок на пенсії, розмір яких перевищує три мінімуми; на 15% було зменшено пенсії всім працюючим пенсіонерам (поки що – до кінця 2015 року, – ред.), а також – скасовано спецпенсії пенсіонерам, які продовжують працювати на тих же посадах. Проте після гучного піару на темі революційності реформ у пенсійній системі, Кабмін зазнав фіаско в цій сфері.

Приклад непрофесійної урядової політики – відміна спецпенсій для науковців. Після введення в дію з 1 квітня норми про припинення виплати спецпенсій, наукові співробітники почали масово звільнятися посеред навчального року. Недовго довелося очікувати, і уряд визнав свою першу поразку – в травні спецпенсії повернули науковцям.

Освітянська інтелігенція, на жаль, одна з перших відчула на собі «результати» ініціатив уряду. У той же час судді, прокурори, депутати, податківці, мит­ники продовжують оформ­ляти та отримувати спецпенсії.  Є підстави думати, що дана урядова політика діє для обраних верств населення, а про звичайних громадян країни уряд не піклується.

Сьогодні зрозуміло, що пенсійна реформа зайшла в глухий кут, про що свідчать невдалі спроби Кабміну скоротити пенсії для українців. Маніпуляція з нарахуванням пенсій, скасуванням спецпенсій, введення накопичувальної пенсійної системи, котра запрацює через 25 років, докорінно не змінить ситуації. Єдиним реальним способом наповнення Пенсійного фонду – це підвищення зарплат, виведення їх із «тіні», а не реалізація псевдореформ.

Пряма мова

Олександр КАЧНИЙ, голова політичної партії «Опозиційний блок» в Київській області:

img 0538 Kk

– Уряд латає бюджетні дірки за рахунок найбільш незахищеної категорії українців. Пенсія для людей літнього віку – чи не єдині грошові надходження. Але це не зупиняє урядовців позбавляти їх права на отримання чесно заробленої довгими роками платні. 

У влади відсутня чітка стратегія реформування пенсійної системи України. Навіть Світовий банк і Пенсійний фонд розкритикували введення накопичувальної пенсійної системи України в умовах сьогодення, як і саму пенсійну реформу.  У свою чергу, уряд не бере до уваги ні думки експертів, ні бажання звичайних пенсіонерів просто вижити в сьогоднішніх умовах.