Васильківська трагедія. Епізод перший: згарище останніх ілюзій

В Україні такої пожежі не було з 60-х років. Пожежа на нафтобазі БРСМ спалахнула увечері 8 червня. Працівники дві години намагались своїми силами загасити полум’я і це стало фатальною помилкою.

Згаяний час коштував дорого – викликані МНСники приїхали, коли полум’я повністю охопило один з резервуарів. Масивний стовп диму, який застилав пів горизонту, було видно одразу після перетину кордону Києва у напрямку Одеси. Поодинокі авто їхали в сторону Василькова – недалеко від цього міста у Київській області третій день палала нафтобаза. Здавалося б – сюди повинні їхати колони пожежників з Києва, але нашу машину обганяли лише маршрутки на Одесу. Центральні органи влади фактично проігнорували забезпечення необхідним гасіння пожежі найвищої категорії неподалік від столиці, і традиційно віддали її на відкуп волонтерів і добровільних формувань.

ПЕРША ДОПОМОГА

Нафтобаза не була обладнана навіть елементарними засобами гасіння пожежі, тому полум’я швидко перекинулось на інші резервуари. Вони почали вибухати. З’явилися перші жертви.

Ситуація ставала критичною, вважаючи на те, що поряд з пожежею знаходилась ще одна нафтобаза і склади зі зброєю. Сотні рятувальників приїхали на гасіння зі всіх куточків Київської області. Солдатів Нацгвардії прислали для евакуації боєприпасів.

Через добу після початку рятувальної операції стало відомо, що сотні людей, які щохвилини ризикують своїм життям, намагаючись не допустити ще більшої катастрофи, знаходяться на місці пожежі без елементарного – масок, респіраторів, гарячої їжі і, навіть, без питної води. Волонтери почали бити на сполох. І вже буквально через декілька годин, надвечір 9 червня, вони спільними зусиллями нагодували рятувальників і привезли їм тисячі масок і респіраторів.

– Коли ми почули про пожежу, то одразу за рахунок підприємців району і громади закупили маски, респіратори та питну воду у пляшках. Власники нафтобази БРСМ та керівництво МНС в перші дні проігнорували забезпечення рятувальників – усім займались волонтери. Ми привезли сюди вже тисячі пов’язок, вугільних і професійних респіраторів. Перший день возили до ночі воду у пляшках, щоб вона закривалась і рятувальники могли носити її з собою, - розповідає активістка Наталя Ібрагімова.

Vas-1

 

На другий день пожежі влада в обличчі першого заступника губернатора Київщини Лева Парцхаладзе взагалі переступила межу здорового глузду. Політик звернувся до киян з закликом купувати за свій рахунок респіратори та медикаменти і везти їх до обласної клінічної лікарні – закладу, який в принципі має бути забезпечений медикаментами за державний кошт стараннями того ж заступника голови Київської області.

СВІДОК ПОЧАТКУ АРМАГЕДОНУ

Лише в обід третього дня від початку пожежі своїх бійців почала годувати Нацгвардія. За якихось 300 метрів від епіцентру пожежі, на території бітумної бази шикуються нацгвардійці – обідатимуть. Сховатися від спеки ніде, тому столи накривають просто неба. Взагалі, навіть з мінімальними умовами для комфорту скрутно. Гвардія стала табором в лісі – ані туалету, ані душу нема.

– Я їм ось тут і води нагрів, в мене великий бойлер, - охоче розповідає сторож бази. – Я ж бачу, що в них нічого нема. А так хоч помитися зможуть і в туалет сходити. Я так офіцерам їхнім і сказав. Це ж уже третю добу в лісі сидять.

Чоловік говорить, що якби власники нафтобази вчасно забили на сполох, то такої біди можна було б уникнути.

– Я саме на зміні був того дня і коли воно почало горіти, то спочатку був лише невеликий стовпчик диму. Я ще подумав, що хтось автомобільну шину запалив. І лише години через дві вже стало ясно, що там серйозна пожежа, - говорить сторож. - Коли вибухали резервуари, то осколки аж сюди долітали. Добре, що не покалічили нікого.

За чутками, власники нафтобази нехтували правилами пожежної безпеки. Нафтобаза не мала навіть мінімального обладнання для гасіння локальних пожеж. Першу допомогу їм надала база по сусідству.

–  Ось їхні сусіди стоять, - показує охоронець на сині дахи адмінбудівель. – Там все обладнання протипожежне по вищому розряду. І резервуари, і піногасники, і води вдосталь. В них все автоматично там – і проблем нема. А на «БРСМ» як почало палати, то й загасити нічим було. Перші години саме сусіди допомогли всім, аж поки вже не приїхали вогнеборці.

ЗРОБИВ СЕЛФІ – ПОЇХАВ ДОДОМУ

Волонтери із сумом у голосі згадують візити на місце гасіння пожежі високих чиновників. Мер Києва Віталій Кличко приїхав провідати «своїх» київських пожежників, які першими почали гасити вогонь, але його візит закінчився інтерв’ю на фоні стовпа полум’я і диму для центральних телеканалів. Матеріальної допомоги від колишнього боксера не дочекались. Таким самим був і візит міністра МВС Арсена Авакова – ні респіраторів, ні навіть води він з собою не прихопив.

Третього дня на місці, куди рятувальники приходили відпочивати, стояла польова кухня від МЧС, яка чаділа димом і «видавала» чорний чай. Гарячою їжею, водою, молоком, цигарками і навіть морозивом вогнеборців продовжували забезпечувати волонтери.

– Слухай, як тебе звати, - звертається до активістки Наталі Ібрагімової чоловік східної зовнішності. – Я хочу завтра нагодувати рятувальників шашликом. В тебе буде 500 людей? Щоб я замовив м'ясо і воно не пропало?.

Це приїхали представники вірменської діаспори з Києва. Вони почули про пожежу і проблеми з харчуванням, тому вирішили також безкоштовно допомогти.

– Значить завтра я везу мангал та шашлик на 500 чоловік, лаваш і соус – на обід м'ясо не готуйте – буде, - говорить чоловік і записує контакти.

ІМІТАЦІЯ ЕВАКУАЦІЇ

Як не сумно це констатувати, але навіть у такому елементарному питанні, як оповіщення місцевого населення та його евакуація, теж все вийшло зовсім не так, як заведено.

Vas 2

Вранці другого дня від початку пожежі Президент України Петро Порошенко доручив секретарю РНБО Олександру Турчинову організувати всі необхідні заходи для безпеки цивільних мешканців та військових і у випадку виникнення потреби – для їхньої евакуації, а також постійно інформувати людей про розвиток ситуації.

Ми завітали до села Путрівка, яке накривало димом три дні, і спитали у місцевих, як виконувалось доручення Президента. Продавщицю невеликої крамнички наше питання здивувало.

– Та яка там евакуація? Ходили по селу якісь люди з червоними хрестами на спинах і казали тікати. А потім в нас дві хати, з яких люди поїхали, мародери пограбували, - розповідає Світлана. В жінки дзвонить мобільний. Після короткої розмови вона звертається до нас. – Хлопці, так скажіть, що там? Черешню їсти хоч можна, ось донька питає? Бо цього року така гарна вродила, а нам навіть не сказали, що робити з урожаєм?.

Політик Юрій Павленко, який очолював Міністерство у справах сім'ї, молоді та спорту з 2007 по 2010 рік, на прес-конференції 10 червня підкреслив, що те, як зараз відбувається ліквідація пожежі на складах палива під Васильковом, свідчить про непрофесійну роботу відповідних міністерств.

– Лише за добу після горіння, почали говорити про двокілометрову зону і не про евакуацію, а про рекомендацію евакуації. Експерти вже говорять, що після 12 годин горіння, мала бути евакуація 10-ти кілометрової зони», – заявив Юрій Павленко.

ЕКОЛОГІЧНІ НАСЛІДКИ

Неузгодженість у діях влади проявилась навіть у такому елементарному питанні, як подача інформації для населення. Так, мер Києва Віталій Кличко заявив, що вміст шкідливих речовин у повітрі Києва перевищує дозволені норми і розпорядився поливати вулиці водою. У той самий час міністр МВС Арсен Аваков написав у себе у фейсбуці, що токсичних сполучень у атмосфері немає – тому не потрібно хвилюватись. Враховуючи, що ці дві зовсім протилежні за змістом новини з’явились майже одночасно, нічого крім додаткової паніки вони не викликали.

Екологічна катастрофа в Київській області пролила світло на ситуацію в санепідемслужбі. Як виявилося, вона знаходиться в зруйнованому стані. А адже саме санепідемслужба займається вимірюванням токсичних речовин у повітрі. Наслідки ж цієї катастрофи ми відчуємо у вигляді погіршення здоров'я населення вже через деякий період.

Читайте продовження репортажу у матеріалі Васильківська трагедія. Епізод другий: страшні наслідки

Київська Область: місцеві новини регіону

Київська Область - це адміністративний центр України. Новини регіону є лакмусовим папірцем загального стану речей в країні. Суспільно-інформаційній бюлетень «Тиждень Київщини» прикладає максимум зусиль для висвітлення найсвіжіших новин Київської Області, найгостріших суспільно-політичних питань, щоб разом шукати можливі шляхи їх вирішення та завжди бути на інформаційній хвилі