Земельні війни Київщини: битва за паї

Десятки тітушок ногами б’ють депутата сільради; орендар нахабно ошукує власників земельних паїв; фальшиві «бійці АТО» підкуповують селян гречкою; районна влада закриває очі на благання селян про допомогу.

На превеликий жаль, все це події квітня 2015-го – у селі Велика Вільшанка на Київщині триває боротьба за землю. У приміщені Великовільшанської сільради тиша та приємна прохолода, але лише місяць тому тут вирували пристрасті. Недобросовісний орендар намагався забрати в селян їхні земельні паї, і робив це так брутально, що волосся ставало дибки.

Ми завітали до сільської голови Світлани Гайдаєнко через місяць після того, як навесні найняті ПАТ «ТАКО» тітушки влаштували терор місцевим мешканцям.

Пані Гайдаєнко розповідає, що всього у Великій Вільшанці налічується 620 пайовиків. Близько 85% з них раніше укладали угоди на користування паями з агрофірмою ПАТ «ТАКО».

Проблеми розпочалися після того, як у вересні минулого року орендар не виплатив людям гроші за користування їхньою землею. Лише на початку 2015 року «ТАКО» почало виплачувати дивіденди – близько трьох тисяч гривень за кожен пай розміром від трьох гектарів. Це 4% від оціночної вартості землі, тоді коли інші фермери платили за землю вже за новою ставкою у 5%.

Vilshanka titushki

 

Звісно, що більшість селян не влаштовувало таке співробітництво, та й договір оренди з «ТАКО» закінчувався саме на початку року. Тому громада вирішила передати паї у користування своєму землякові Василю Іщенку з компанії «Агровіль».

У «ТАКО» про цей план дізналися ще до виплати дивідендів, тому вони почали банально шантажувати людей: «Або ви переукладаєте договір з нами, або грошей ви не побачите».

Коли ж і це не спрацювало – орендар вдався до підробки документів. Схема, за словами Світлани Гайдаєнко, була доволі примітивною. У минулорічних діючих угодах змінювали першу сторінку з датою укладання документа. А ось останню – із підписом пайовика – залишали. Таким чином угоди «узаконювалися». Людям стало відомо про це, коли вони вирішили віддати свої паї «Агровілю», в той час, як колишні орендарі передали договори оренди на реєстрацію.

«Більше того – вони почали фальшувати договори таким примітивним способом – як підставляння цифри до вже вписаної. Ось дивіться – до п’яти дописали одиничку і грубо виправили цифру прописом – замість п’яти років вийшло п’ятнад­цять», – говорить пані Світлана і показує документ. На ньому дійсно нашвидкуруч, неакуратно підроблена цифра з роками оренди.

Житель Великої Вільшанки Віталій у приміщенні нещодавно відремонтованої сільської бібліотеки розповідає нам, що дійшло до того, що юристи ПАТ «ТАКО» привезли переукласти 30 договорів померлих людей.

Це стало останньою краплею у рішенні громади про перехід до нового орендаря. Але не крапкою у цій історії. ПАТ «ТАКО» не погодилося відпускати людей мирно й звернулося до послуг… тітушок.

«Вони приїхали за пару тижнів до початку посівної. Із двоповерхового автобуса висипала купа бандюків – там були молоді хлопці і кавказці. Ми тоді були в полі – захищали його – щоб туди не заїхала техніка «ТАКО», – розповідає місцева активістка Наталка Джугаленко. – Ми запитуємо тих тітушок: «Діти, ви чого приїхали? Стріляти нас?», а вони відповідають – «Поки наказу такого не було. Якщо скажуть – будемо стріляти. Нам заплатили тисячу гривень за день і їх потрібно відробити».

На щастя, тоді обійшлося без стрілянини, але не без бійок. Депутата селищної ради били одночасно 22 тітушки – ногами, лежачого. Чоловік не давав їм загнати в поле техніку. Три міліціонери з Василькова просто стояли збоку, і на благання жінок допомогти, тремтячими голосами відповідали: «Нічим допомогти не можемо – вони ж і нас поб’ють».

Vilshanka titushki2

Наталка Джугаленко розповідає що після цього орендар доручив підкупити найактивніших протестувальників.

«До мене в двір прийшли троє. Кажуть: «Ми з АТО – принесли вам пайок». Мене аж заціпило – ми громадою збираємо картоплю та хліб, щоб передати нашим бійцям на передову, а ці самозванці стоять і протягують мені пакет з олією, гречкою та цукром. Вигнала я їх під три чорти!», – емоційно розповідає жінка.

Остання атака ПАТ «ТАКО» відбулася на початку травня. До Вільшанки приїхало близько 30 автомобілів із тітушками – вони перекрили місцевим всі шляхи. Голова сільради Світлана Гайдаєнко обривала того ранку телефони представників Васильківської влади, але ніхто навіть не підняв трубку. Тільки міліція приїхала на виклик і фактично врятувала ситуацію. Невідомо на що були готові йти понад 70 проплачених «спортсменів».

Сьогодні минуло більше місяця після тих жахливих подій, але за словами селян – Васильківська райрада поки так нічим їм і не допомогла. «Нас зібралося зо 200 душ, і ми написали листа до Генеральної прокуратури, але він покрутився-покрутився в кабінетах васильківських чиновників і, схоже, зник», – припускає місцевий активіст Віталій.

Як не прикро це констатувати, але й зараз проблеми села нікого не цікавлять навіть у районі – не кажучи вже про державний рівень. Пайовики в існуючій системі – найуразливіша ланка. 6,8 мільйона селян сьогодні буквально безправні. Формально вони отримали право власності, але реалізувати його ніхто не може. Власну землю, якщо на ній стоїть гриф «сільськогосподарського призначення», не можна ні продати, ні віддати під заставу. Схожі на Вільшанську історію з вкрай знахабнілими орендарями земельних паїв відбуваються й в інших селах Київської області – просто одні селяни бояться надавати їм розголосу, а інші – миряться зі свавіллям латифундистів. Тому сільські громади в разі виникнення небезпеки можуть розраховувати лише на себе.

Київська Область: місцеві новини регіону

Київська Область - це адміністративний центр України. Новини регіону є лакмусовим папірцем загального стану речей в країні. Суспільно-інформаційній бюлетень «Тиждень Київщини» прикладає максимум зусиль для висвітлення найсвіжіших новин Київської Області, найгостріших суспільно-політичних питань, щоб разом шукати можливі шляхи їх вирішення та завжди бути на інформаційній хвилі