Актуально і доступно про права виборців

До нашої редакції надходять багато запитань від читачів щодо списків виборців: як перевірити чи є виборець у списку виборців, як усунути неточності в списку виборців, що робити, якщо Вас не виявилося у списку виборців?

Із цих питань ми вирішили проконсультуватися в адвоката Олександра Курінського, кандидата в депутати Броварської міської ради, висунутого Територіальною організацією Політичної партії Опозиційний блок у місті Бровари по 15 територіальному виборчому округу.

Як можна уточнити свої дані в списку виборців?

vibir kur mУ кожного виборця є три можливості щодо уточнення своїх даних у списку виборців: на виборчій дільниці за місцем проживання, у відповідному місцевому органі ведення Державного реєстру виборців та через інтернет на сайті Державного реєстру виборців. Перевірити себе в списках виборців необхідно в період з 12 по 19 жовтня 2015 року.

Кожен виборець має право ознайомитися з попереднім списком виборців у приміщенні дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей.

Інформацію про себе виборець може також перевірити на сайті Державного реєстру виборців: www.drv.gov.ua. Там необхідно зареєструватися в «Особистому кабінеті виборця» та оформити заявку на перевірку Ваших даних. Для цього необхідно перейти в розділ «Перевірити дані у Реєстрі», заповнити всі поля, обов’язкові до заповнення. Відповідь Вам надішлють на електронну пошту, яку Ви вказали при реєстрації.

Дільнична виборча комісія надсилає або доставляє в інший спосіб кожному виборцю іменне запрошення, яким повідомляє про включення його до попереднього списку виборців відповідної виборчої дільниці, назви всіх місцевих виборів, у яких йому пропонується голосувати, адресу дільничної виборчої комісії, її номер телефону і розпорядок роботи, а також про час і місце голосування.

Якщо запрошення до виборця не надійшло або надійшло з неточними або неправильними даними, це є тривожним сигналом, і виборцю необхідно здійснити уточнення своїх даних.

Виборцям, стосовно яких у списку виборців є відмітка про постійну нездатність пересуватися самостійно, одночасно повідомляється, що їм буде надана можливість проголосувати за місцеперебуванням. Такі іменні запрошення повинні бути надіслані (доставлені) виборцям не пізніше як до 14 жовтня 2015 року.

Якщо виявлена відсутність виборця у виборчому списку або внесені дані є неправильними або неточними кожен виборець може звернутися до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців із заявою про уточнення попереднього списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відмітки про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.

Також кожен виборець має право звернутися до суду з адміністративним позовом із цих питань у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Виборець особисто подає заяву до дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців.

У разі, якщо виборець за станом здоров’я не може особисто подати заяву, відповідна виборча комісія за зверненням такого виборця зобов’язана забезпечити прийняття заяви у такого виборця в інший спосіб.

До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості.

Зазначена заява може бути подана не пізніше 19 жовтня і розглядається виборчою комісією протягом одного дня. Заява, подана після зазначеного строку, залишається без розгляду.

Як бути виборцю, якщо в день голосування виявлені неточності та технічні описки в уточненому списку виборців, наприклад, неправильне написання прізвища, власного імені, по батькові, дати народження, номера будинку, квартири місця проживання?

Тут нічого страшного немає. Відповідно до Закону України «Про місцеві вибори», голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії в день голосування виправляють неточності та технічні описки в уточненому списку виборців – неправильне написання прізвища, власного імені, по батькові, дати народження, номера будинку, квартири місця проживання – у разі якщо, незважаючи на такі технічні описки, є зрозумілим, що до списку виборців включено саме того виборця, який прибув на виборчу дільницю для голосування. Таке виправлення засвідчується підписом голови або заступника голови чи секретаря дільничної виборчої комісії у графі «Примітки».

Де можна уточнити адресу виборчої дільниці, на якій Ви зможете проголосувати?

На виборах депутатів місцевих рад і мерів міст графік роботи виборчих дільниць однаковий для всієї України: вони будуть відкриті з 8:00 і закриються о 20:00. Уточнити місцезнаходження ділянки можна на сайті Державного реєстру виборців: www.drv.gov.ua в розділі “Виборчі округи та дільниці”. Голосувати можна тільки за місцем реєстрації. Особливість цих виборів полягає у тому, що на місцевих виборах можна буде проголосувати тільки за місцем постійної реєстрації. Тимчасово змінювати виборчу адресу можливості не буде.