«Вимагайте від нотаріуса роз’яснення вартості послуг»

Відповідно до статті 31 Закону України «Про нотаріат» приватні нотаріуси за нотаріальні дії та додаткові послуги правового характеру справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та клієнтом.

На електронну адресу «Тижня Київщини» надійшов лист від Олени з Броварів, у якому вона запитує:

Моя бабуся ходила до нотаріуса оформляти спадок, і їй сказали заплатити спочатку 1500 грн, а потім ще 700. Ситуація така: мама померла, і бабуся відмовилася від її частини і хоче переоформити на мене. Скажіть будь ласка, скільки це коштує?

Відповідає Віра ДОБРИНІНА, юрист «Тижня Київщини» на громадських засадах:

В Україні оформляти спадщину мають право як державні, так і приватні нотаріуси.

Відповідно до статті 31 Закону України «Про нотаріат» приватні нотаріуси за нотаріальні дії та додаткові послуги правового характеру справляють плату, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та клієнтом.

Таким чином, вартість послуг приватного нотаріуса визначається за домовленістю сторін і не підлягає державному регулюванню.

Вартість послуг оформлення спадщини в державного нотаріуса залежить від сукупності факторів: кількості спадкоємців, обсягу спадкової маси, кількості витрачених нотаріальних бланків, кількості запитів та реєстрацій у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, факт надання нотаріусом консультацій та їхня кількість. Також спадкоємцям необхідно сплатити отримання витягів із Реєстрів.

Розмір плати, яка справляється за вчинення нотаріальних дій приватними нотаріусами, не може бути меншою за плату в державного нотаріуса за аналогічні нотаріальні дії.

За видачу свідоцтва про право на спадщину сплачується державне мито в розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 гривні).

Платня за виготовлення копій документів із використанням копіювальної техніки встановлюється у розмірі – 3 грн/сторінка, з використанням комп’ютерної техніки – 19 грн/сторінка.

З вищезгаданими тарифами громадяни можуть ознайомитися на інформаційно-довідкових стендах в державних нотаріальних конторах або на офіційному веб-сайті Головного управління юстиції у Київській області.

Враховуючи викладене, можна дійти висновку, що формування вартості у вашому випадку здійснювалося індивідуально, виходячи з конкретних обставин справи про спадкування. Але, якщо у Вас є сумніви щодо справедливості вартості нотаріальних послуг державного нотаріусу, зверніться до нього з письмовим запитом, у якому попросіть роз’яснити Вам розмір вартості послуг.

Шановні читачі, надсилайте нам свої запитання юридичного змісту на електронну пошту.

«Тиждень Київщини» буде радий вам допомогти.