Квартира з боргами у спадщину

На електронну пошту «Тижня Київщини» прийшов лист від жителя міста Вишневе із запитанням до нашого юриста.

«Після смерті батька я отримав у спадок його квартиру. Вона у запущеному стані, потребує ремонту. Виявилося, що ще й з великими боргами за житлово-комунальні послуги. Чи зобов’я­заний я погасити цю заборгованість?»

Відповідає Віра ДОБРИНІНА, юрист «Тижня Київщини» на громадських засадах:

– Схожі ситуації в юридичній практиці зустрічаються часто. Одразу відповім: так, ви повинні сплатити борги батька за комунальні послуги, якщо погодилися прийняти квартиру у спадщину. Адже відповідно до закону, водночас з правами до спадкоємця завжди переходять і обов’язки. Неможливо успадкувати лише право на житло, не взявши на себе обов’язки, що з ним пов’язані.

Так, крім права власності, спадко­ємець може отримати в спадщину, наприклад, обов’язок щодо погашення боргів спадкодавця або навпаки – право стягти борги з боржників померлого.

Зауважу, що це правило не розповсюджується на особисті права і обов’язки спадкодавця, такі як пенсійні чи аліментні виплати. Зокрема, до спадкоємців не переходять права на оренду житла на підставі договору оренди чи найму. Припиняються також деякі цивільні договори, за які спадкодавець відповідав персонально.

Щодо решти прав та обов’язків, то ви як спадкоємець приймаєте на себе обов’язки, які виникли ще за життя батька – до них входить і оплата житлово-комунальних послуг. Водночас, якщо обов’язки з погашення боргів перевищують вартість отриманого майна, у вас є право відмовитися від отримання спадщини.